1 – Iglica Varso Tower waży prawie 250 ton

Nietypowa iglica stanowi zwieńczenie Varso Tower. Jej budowy podjęły się zakłady w Strzelcach Opolskich oraz w Kędzierzynie-Koźlu. Poszczególne elementy iglicy zostały podzielone na sekcje i przetransportowane na miejsce budowy.

Warto zauważyć, że iglica Varso Tower waży prawie 250 ton. Imponująca jest nie tylko waga, ale i rozmiary. Iglica mierzy 117 metrów, z czego 80 metrów zostało wyeksponowane ponad bryłę budynku. W iglicy znajdują się specjalne platformy tecniczne, mające za zadanie ułatwić serwisowanie lamp oświetleniowych. Największa platforma ma ponad 8 metrów. Co więcej, iglica została zamontowana przez zespół alpinistów, którzy współpracowali z operatorami najnowocześniejszych dźwigów budowlanych.

2 – Projekt Varso Tower zrealizowany przez renomowane studio Foster + Parners, to samo, które stworzyło 2 World Trade Centre w Nowym Jorku

Kolejną ciekawostką jest fakt, że Varso Tower zostało zrealizowane przez studio Foster + Parners. W jego portfolio znajdują się wyjątkowe inwestycje na całym świecie. Studio Foster + Parners zrealizowało między innymi HSBC Tower w Hongkongu oraz 30 St Mary Axe w Londynie, popularnie nazywany Ogórkiem.

Firma Foster + Parners została założona przez Normana Fostera w 1967 roku. Obecnie specjalizuje się w nowoczesnej architekturze i rozwiązaniach urbanistycznych. Do jej ciekawych projektów należą również Commerzbank Tower we Frankfurcie, a także Hearst Tower i 2 World Trade Centre w Nowym Jorku. Firma Foster + Parners zaprojektowała też europejską siedzibę Bloomberg w Londynie, przebudowany Reichstag w Berlinie, a także siedzibę Apple w Kalifornii.

3 – Varso Tower posiada 53 piętra i wysokość 310 metrów stając się najwyższym obiektem w Unii Europejskiej

Varso Tower jest ogromnym wieżowcem o powierzchni 70 000 m2. Jednocześnie stał się najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Obiekt posiada 310 metrów wysokości, a na szczycie znajduje się taras widokowy wraz z wyjątkową restauracją. Warto dodać, że restauracja znajduje się na trzech poziomach.

Ciekawostką są także usytuowane kaskadowo budynki Varso Tower 1 i Varso Tower 2. Budynki usytuowane wzdłuż ulicy Chmielnickiej zostały zwieńczone wyjątkowymi, zielonymi tarasami przeznaczonymi dla pracowników biurowych. Varso Tower 1 posiada 81 metrów wysokości, a Varso Tower 2 – 90 metrów wysokości. Powierzchnia najmu w pierwszym budynku to 30 000 m2. Z kolei w wyższym Varso Tower 2 znajduje się aż 44 000 m2 powierzchni najmu.

4 – parking pod Varso Tower posiada cztery poziomy i pomieści niemal 1 000 pojazdów

Kompleks Varso Tower został wyposażony w nowoczesne parkingi podziemne. Do dyspozycji oddano cztery poziomy parkingów o imponującej wielkości. Parking pod Varso 1 pomieści 295 samochodów, z kolei na czteropoziomowym parkingu podziemnym Varso 2 znajdzie się miejsce dla 685 pojazdów.

Bezpośrednio nad parkingami wznosi się część naziemna. Parter obiektów obejmuje 4 528 m2 przeznaczonych na handel i gastronomię. Nieco wyżej umieszczono tak zwaną część wysoką, która została przeznaczona na biura i hotel. W części wysokiej Varso Tower 1 znajduje się 2 300 m2 powierzchni piętra (piętra od 1 do 7). W przypadku Varso Tower 2 oddano do użytku 3 600 m2 powierzchni każdego piętra (biorąc pod uwagę piętra od 1 do 6).

Wyższa część biurowców obejmuje kolejne biura i powierzchnie hotelowe. W Varso Tower 1, każde piętro od 8 do 18 posiada powierzchnię 880 m2. W przypadku drugiego budynku, piętra od 7 do 20 posiadają powierzchnię po 1 300 m2 każde. Sprawdź także ten artykuł na temat TOP 5 najwyższych budynków świata.

5 – nowoczesna architektura 53 pięter wieżowca

Bezpośrednio pod wieżowcem Varso Tower znajdziemy czterokondygnacyjny parking podziemny z 95 miejscami parkingowymi. Tuż nad nim znajduje się nowoczesne atrium. Wyższe kondygnacje od 3 do 24 piętra noszą nazwę City Flowers i mieszczą w sobie nowoczesne biura. Każde piętro od 3 do 24 posiada powierzchnię 1 480 m2.

Wyższe kondygnacje od 25 do 42 piętra noszą nazwę Sky Floors. To kolejna przestrzeń przeznaczona na luksusowe biura. Na każdym piętrze należącym do Sky Floors znajduje się przestrzeń 1 550 m2. Jeszcze wyżej odnajdziemy strefę Sky Suites znajdującą się na piętrach od 43 do 45. Jest to miejsce luksusowej przestrzeni biurowej. Każde piętro posiada 1 050 m2 powierzchni.

6 – Wyjątkowa restauracja na najwyższych piętrach budynku

Gratką dla miłośników wysokości może być efektowna restauracja, która znajduje się na 46, 47 i 48 piętrze wieżowca Varso Tower. Lokal posiada całkowitą powierzchnię 1486 metrów kwadratowych i gwarantuje wspaniałe doznania.

Tuż nad restauracją znajdziemy nowoczesne tarasy widokowe. Na piętrze 49 znajduje się nowoczesny taras widokowy z ogrodem. Z kolei piętro 53 zapewnia wyjątkowy widok na tarasie 360 stopni. Panoramiczne szyby zapewniają wspaniały widok na Warszawę. Warto dodać, że taras znajduje się na wysokości 230 metrów

Panorama Warszawy, a także budynek Varso Tower i jego budowa, ciekawostki, cena i tym podobne informacje
Panorama stolicy z budynkiem Varso Tower, a także ciekawostki o budynku w Warszawie

7 – nowoczesne, panoramiczne windy poruszają się z prędkością 8 metrów na sekundę

Na parterze wieżowca znajduje się recepcja, a tuż za nią szyby panoramicznych, przeszklonych wind. Co ciekawe, windy poruszają się z prędkością ośmiu metrów na sekundę. Każda z nich zabiera turystów na 49 piętro, które zostało zagospodarowane na niższy taras widokowy. Podróżowanie przeszkloną windą na wysokość 49 piętra może być ciekawą atrakcją zarówno dla młodszych, jak i starszych miłośników wysokości.

Pierwszy taras widokowy posiada wygodne ławeczki i wyjątkową roślinność. Możemy obserwować panoramę z trzech stron, a bezpieczeństwo zapewniają specjalne szyby. Na tarasie widokowym znalazł się też wyjątkowy ogród z czternastoma kilkumetrowymi drzewami. Jest to miejsce dające cień i wytchnienie. Kolejna winda przenosi nas na taras na szczycie budynku. Najwyższy taras na 53 piętrze umożliwia obserwację panoramy z każdej strony. Odwiedzający mogą obserwować widoki przez szybę zabezpieczającą. Powyżej wyższego tarasu widokowego wznosi się ogromna iglica.

8 – Varso Place znalazł się w serialu National Geographic

National Geographic wyemitował serial poświęcony wyjątkowym skarbom Europy. Na liście znalazły się największe dzieła człowieka. Serial nosi tytuł „Europa z powietrza” i jest okazją do odkrycia wspaniałych, niecodziennych widoków z całej Europy.

Jeden z odcinków „Europa z powietrza” został poświęcony Polsce. W odcinku pojawił się kompleks Varso Place. Film pozwala na obejrzenie Warszawy z lotu ptaka, umożliwia też obejrzenie inwestycji Varso Tower z niecodziennej perspektywy. W odcinku poświęconemu Polsce znalazło się również wodowanie statku w Stoczni Gdańskiej, zamek w Malborku oraz zimowy krajobraz Puszczy Białowieskiej.

9 – Podczas budowy Varso Tower zamontowano 300 prefabrykowanych łazienek i wiele innych elementów prefabrykowanych

Inwestycja Varso Place wykorzystywała wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wśród nich znalazły się elementy prefabrykowane, wytwarzane w fabrykach przemysłowych i docierające na miejsce budowy w postaci dużych, gotowych do montażu elementów.

Dobrym przykładem prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych są żelbetowe schody i belki krawędziowe. Co więcej, w Varso Place znalazło się ponad 300 prefabrykowanych łazienek, które zostały przygotowane w wyspecjalizowanej fabryce na Podlasiu. Co ciekawe, łazienki zostały w całości umeblowane i wyposażone. Prefabrykaty zamontowano za pomocą specjalistycznego sprzętu i połączono z instalacjami budynku.

10 – w budynku Varso 1 znajduje się pierwszy w Polsce hotel NYX

W Varso Place uruchomiono pierwszy w Polsce hotel NYX. Wystrój wnętrz hotelowych został zaprojektowany przez znanego projektanta Andreasa Neudahma, który nie tylko opracował całościowy projekt pomieszczeń, ale i dobrał wszystkie meble oraz elementy wykończeniowe. Wnętrza pokoi hotelowych zapewniają spójność oraz mnogość efektownych detali.

Goście renomowanego hotelu NYX mogą też skorzystać z baru na 19 piętrze. Taras umożliwi podziwianie panoramy miasta, a wykwintne dania i relaksująca muzyka zapewnią przyjemną atmosferę. Goście hotelu mogą skorzystać z 331 pokoi i apartamentów. W NYX Hotel Warsaw znajdują sie też nowoczesne sale konferencyjne oraz przestronna restauracja w lobby. Ciekawostką jest również studio fitness oraz sala gier, którą stworzono w stylu retro.

11 – W Varso 1 znajduje się największy w Warszawie klub Fitness

Varso Place to nie tylko baza biurowa i hotelowa. W kompleksie budynków, a dokładniej w Varso 1 znajdziemy też największy w Warszawie klub fitness Zdrofit. To idealne miejsce do zadbania o swoją kondycję i dobre samopoczucie. Zdrofit zapewnia szeroką ofertę zajęć dla osób w każdym wieku, o różnych zainteresowaniach sportowych i o różnej kondycji.

Klub fitness znajduje się na dwóch poziomach budynku. Znajdziemy w nim nowoczesne urządzenia, ale i doświadczonych trenerów. W tym samym miejscu działa także centrum medyczne PZU Zdrowie.

ikona podziel się Przekaż dalej