TOP 1. Czym myć kafelki po remoncie? Preparaty do usuwania fugi

Na wstępie zaznaczmy, że sposoby czyszczenia kafelków powinny być dobrane adekwatnie do rodzaju zabrudzenia. Niewielkie zanieczyszczenia, kurz i pył możemy bez trudu oczyścić za pomocą mokrej ściereczki i wody z dodatkiem detergentu. Jeśli nasze płytki podłogowe lub ścienne zostały pokryte bardziej uporczywymi, zaschniętymi zabrudzeniami, możemy sięgnąć po specjalistyczne płyny czyszczące.

Czym myć kafelki po remoncie? Pierwszy przykładowy typ zabrudzeń to fuga. Glazura i terakota powinna być przemywana na bieżąco, niedługo po nałożeniu fugi. Dzięki temu nie będzie problemu z tym, by dokładnie umyć powierzenie, bez obaw o jej uszkodzenie. Nasza pokryta zaschniętą fugą glazura lub terakota może być oczyszczona za pomocą specjalistycznych płynów.

Przykładem skutecznego płynu do usuwania fug jest Pramol Cemex. Tego typu preparatami możemy oczyścić płytki podłogowe z pozostałości betonu i cementu. Płyn będzie także pomocy w usuwaniu nadmiaru fugi cementowej. Można go stosować na zewnątrz i we wnętrzach. Płyn nadaje się na wszystkie płyty (np. gres) odporne na działanie kwasów.

TOP 2. Płytki podłogowe zabrudzone klejem można umyć za pomocą Oro Perfekt

Czym myć kafelki po remoncie? W przypadku zabrudzeń klejowych, pierwsze prace powinny być wykonane zaraz po ułożeniu płytek. Prace nie powinny być skomplikowane, jeśli resztki kleju nie są mocno zaschnięte. Na początku wystarczy mokra ściereczka, którą usuwamy nadmiar kleju. W przypadku zaschnięcia, musimy sięgnąć po bardziej skomplikowane rozwiązanie.

Na wstępie lekko zwilżamy płytki podłogowe wodą. Po kilku minutach możemy zastosować środek do usuwania osadów pobudowlanych. Do prac posłuży nam płyn o lekko kwaśnym odczynie. Dobrym przykładem jest płyn Oro Perfekt, przeznaczony do usuwania zabrudzeń poremontowych. Możemy zastosować go na płytki ceramiczne, płytki podłogowe, płytki cotto i kamienie naturalne, które nie zawierają wapnia (np. na kwarcyt, łupek bądź granit).

Zaleca się wykonanie testu na niewielkiej powierzchni. Dzięki temu upewnimy się, że nasza glazura nie ulegnie odbarwieniu lub zmatowieniu. Chcąc oczyścić powierzchnie podłogowe lub ścienne, stosujemy się do instrukcji podanej na opakowaniu produktu.

TOP 3. Wilgotna ściereczka, czyli najprostsze domowe sposoby na idealnie czysty gres i glazurę

Płytki podłogowe i ścienne możemy umyć za pomocą zwykłej miękkiej ściereczki. Dzięki temu usuniemy kurz oraz drobne zanieczyszczenia, które znalazły się na powierzchni płytek w czasie remontu. Czym myć kafelki po remoncie?

W wielu przypadkach wystarczy nam letnia woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Wystarczy umyć całą powierzchnię kafelków, regularnie wymieniając wodę na czystą. Jeśli płytki podłogowe są mocno zabrudzone, prawdopodobnie potrzebne nam będzie kilka cykli mycia.

Najprostsze domowe sposoby mogą okazać się skuteczne w przypadku powierzchniowych zabrudzeń. Niestety wilgotna ściereczka nie usunie mocno zaschniętych zanieczyszczeń z gresu lub glazury. Niektóre zaschnięte zanieczyszczenia udaje się oczyścić po uprzednim zwilżeniu. Następnie delikatnie zdrapujemy zabrudzenie, uważając by nasza glazura lub gres nie uległy uszkodzeniu. Jeśli domowe sposoby zawiodły, pozostaje nam skorzystać ze specjalistycznych preparatów czyszczących. Sprawdź także ten artykuł na temat czyszczenia fug krok po kroku.

TOP 4. Gres zabrudzony lakierem i olejem. Płyn Blue Star Kleen

Nasza czwarta propozycja to uniwersalny płyn czyszczący Blue Star Kleen, który znajdziemy w wielu sklepach branżowych. Preparat jest łagodny dla czyszczonych powierzchni i skutecznie usuwa zabrudzenia z lakieru, oleju, wosku, akrylu lub polimerów.

Blue Star Kleen można wykorzystać do czyszczenia takich powierzchni jak gres, płytki podłogowe i beton. Produkt nadaje się do stosowania ogólnego oraz do wykorzystania w odkurzaczach z funkcją mopowania. Blue Star Kleen pozwoli łatwo oczyścić powierzchnię i usunie większość zabrudzeń po remoncie.

TOP 5. Czym myć kafelki po remoncie? Zmywacz zaprawy cementowej Starwax

Nie zawsze udaje nam się uniknąć zabrudzeń z zapraw cementowych. Na szczęście nie oznacza to, że nasza glazura musi być trwale zanieczyszczona. Rozwiązaniem są wydajne zmywacze do zapraw cementowych. Naszym przykładem jest skoncentrowany płyn Starwax o silnym działaniu czyszczącym

Za pomocą płynu możemy umyć dowolnie wybrane powierzchnie, które wykazują odporność na działanie kwasów. Będą to takie powierzchnie jak gres, terakota, granit, klinkier, bruk, lastriko i płytki ceramiczne. Zmywacz zaprawy cementowej Starwax nadaje się do czyszczenia powierzchni na zewnątrz oraz w pomieszczeniach.

Podczas zmywania zapraw cementowych należy zachować szczególną ostrożność. Zaleca się przetestowanie preparatu na małej powierzchni płytek. Następnie stosujemy się do instrukcji obsługi podanej przez producenta. Preparat posiada formę koncentratu i należy rozcieńczyć go w proporcji 1 litr preparatu na 3 do 5 litrów wody. Im większy stopień koncentracji, tym silniejsze właściwości czyszczące. Następnie nanosimy preparat wilgotną gąbką bądź szczotką. Pozostawiamy na 3 do 5 minut i spłukujemy czystą, letnią wodą. W razie potrzeby ponawiamy proces czyszczenia aż do uzyskania pożądanego efektu.

ikona podziel się Przekaż dalej