Czym wyczyścić fugę na podłodze? Skuteczne domowe sposoby

Mycie fug wymaga odpowiedniego przygotowania. Ślady rdzy, tłuste zabrudzenia i odbarwienia nie są łatwe do wyczyszczenia. Jednak istnieje kilka popularnych, domowych sposobów, które cieszą się dość dużą popularnością.

Brudne fugi możemy wyczyścić przy pomocy octu, który przy okazji zneutralizuje problem pleśni. Jego jedynym minusem jest mocny, nieprzyjemny zapach oraz fakt, że zbyt częste stosowanie octu może zmatowić powierzchnię płytek.

Drugi sposób to czyszczenie fugi za pomocą roztworu z płynu do mycia naczyń oraz soli emskiej. Pewną skutecznością wyróżnia się także mieszanka szarego mydła z sodą oczyszczoną. Składniki mieszamy w proporcji jeden do jednego, nakładamy na fugi, czekamy kilka chwil, a następnie szorujemy. Niestety najbardziej uporczywe zabrudzenia wymagają sporo wysiłku. Jeśli domowe sposoby zawiodły, pozostaje nam skorzystać ze specjalistycznych preparatów do czyszczenia fug i spoin. Poniżej wskażemy trzy środki czyszczące, które wyróżniają się wysoką skutecznością.

Czytaj także: Cennik sprzątania mieszkań w całej Polsce.

Czym wyczyścić fugę na podłodze? TOP 3 preparaty, które skutecznie ułatwią mycie

TOP 1 – Renowator do fug i spoin Sidolux Profi

Sidolux Profi to nasza pierwsza propozycja preparatu, który ułatwia skuteczne mycie brudnej fugi. Renowator zyskuje bardzo dobre opinie i jest dostępny w przystępnej cenie. Za jego pomocą możemy skutecznie wyczyścić brudne fugi podłogowe pod prysznicem, przywracając im białą kolorystykę.

Produkt w postaci aktywnej piany skutecznie wnika w przestrzeń pomiędzy kafelkami. Mycie nie wymaga żmudnego szorowania i jest w pełni bezpieczne dla kafelków. Sidolux Profi nie odbarwia spoin, a jednocześnie przywraca pierwotny kolor fugi.

Za pomocą preparatu możemy wybielić białą fugę lub skutecznie doczyścić brudne fugi kolorowe. Aktywna piana usuwa nawet bardziej uporczywe zabrudzenia, z którymi nie radzą sobie domowe sposoby. Renowator do fug i spoin Sidolux Profi skutecznie usuwa zabrudzenia z kamienia oraz rdzy. Co ciekawe, nadaje się też do czyszczenia wanien i kabin prysznicowych. Aktywna piana usuwa pozostałości mydła oraz drobne, tłuste zabrudzenia. Co ciekawe, preparat nadaje się też do stosowania na zewnątrz pomieszczeń. Możemy wybielić i wyczyścić białą fugę na podłogach w garażu, balkonie, schodach lub tarasie. Cena butelki renowatora do fug i spoin Sidolux Profi wynosi około 15 – 20 zł.

TOP 2 – Żel do fug Domestos Professional Grout Cleaner

Produkt znanego producenta, wykazujący się dużą skutecznością działania. Preparat do fug nie tylko czyści i wybiela, ale pozwala na skuteczne usunięcie pleśni. Fugi w wilgotnych pomieszczeniach często stają się miejscem rozwoju czarnego nalotu. Pleśń to nie tylko problem natury estetycznej, ale i zagrożenie dla zdrowia. Dlatego warto zastosować preparat, który pomoże w zachowaniu pełnej czystości.

Domestos Professional Grout Cleaner posiada zagęszczoną konsystencję i dobrze wnika w przestrzeń między kafelkami. Forma gęstego żelu sprawia, że preparat nie spływa szybko z pionowych powierzchni i może być z powodzeniem stosowany do czyszczenia fug na ścianach. Domestos Professional Grout Cleaner został wyprodukowany na bazie chloru, dzięki czemu możemy skutecznie wyczyścić i wybielić białe fugi. Żel nadaje się też do usuwania pleśni pod prysznicem.

Ze względu na obecność chloru, podczas czyszczenia brudnej nawierzchni należy zachować niezbędne środki ostrożności. Zaleca się czyszczenie przy pomocy szczotki. Cena 750 ml butelki Domestos Professional Grout Cleaner wynosi około 17 – 22 zł. Sprawdź także ten artykuł na temat czyszczenia fug krok po kroku.

TOP 3 – Czym skutecznie wyczyścić fugę na podłodze? Mediclean 260 Fugue

Nasza ostatnia propozycja preparatu do czyszczenia nawierzchni podłogowej to Mediclean 260 Fugue. Produkt dostępny w butelce z atomizerem przybiera postać piany i posiada silne właściwości czyszczące. Możemy go z powodzeniem zastosować pod prysznicem, na płytki podłogowe, ale i na fugi przy kafelkach ściennych. Wygodny aplikator znacząco ułatwia pracę, a Mediclean 260 Fugue zaczyna działać po kilku sekundach od aplikacji.

Fugi podłogowe nie wymagają długotrwałego szorowania, dzięki czemu nie ryzykujemy uszkodzeniem powierzchni. Trzeba zachować szczególną ostrożność przy nawierzchni podłogowej wrażliwej na kwasy. Najlepiej wykonać próbę na niewielkim fragmencie podłogi.

Specyfik Mediclean 260 Fugue skutecznie usuwa zanieczyszczenia nieorganiczne oraz osady mineralne. Możemy czyścić nim fugi o dowolnej kolorystyce. Preparat nadaje się też do podłóg pod prysznicem, które są najbardziej narażone na zabrudzenia.

Podpowiedzieliśmy Ci, czym wyczyścić fugę na podłodze. Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Dowiesz się z nich między innymi, jak postarzyć drewno. W osobnym artykule wskażmy też, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe sprawdza się najlepiej.

ikona podziel się Przekaż dalej