Ozdoby mosiężne w domu - dekoracja wnętrz i oryginalna biżuteria

Mosiężne wyroby, przeznaczone do dekoracji wnętrz, podkreślają klasyczny styl naszego mieszkania. Oryginalne wyposażenie kuchni i jadalni - tace, świeczniki lub serwetniki - uświetnią uroczystą kolację. W salonie zwrócą uwagę mosiężne figurki, zegar na kominku oraz lustro w mosiężnej ramie. Całość rozświetli żyrandol, wykonany również z mosiądzu. Producenci mosiężnych ozdób podkreślają zalety swoich wyrobów - ręczne wykonanie, urodę oraz atrakcyjną ciepłą barwę.

Stopy miedzi stanowią materiał do wyrobu biżuterii. Najczęściej wykorzystywane są mosiądze dwuskładnikowe:

  • zawierające 63% miedzi oraz 37% cynku. Twórcy biżuterii cenią taki stop za możliwość łatwej obróbki oraz za piękną barwę jasnożółtego złota. Wypolerowana biżuteria pięknie błyszczy i nie ulega korozji,
  • tombak to mosiądz, nazywany mosiądzem czerwonym, bowiem zawiera więcej miedzi (ponad 80%), co skutkuje ciemniejszym kolorem wyrobów. Tombakowe pierścionki, obrączki i sztuczna biżuteria doskonale „udają” złote ozdoby.

Do wyrobów jubilerskich używana jest także tzw. alpaka - stop miedzi, cynku oraz niklu i niewielkiej ilości manganu. Mosiądz przybiera barwę srebra, dlatego też nosi nazwę nowe srebro. Jubilerzy często sięgają po alpakę, która jest łatwa w obróbce, a ozdoby są tańsze od srebra. Alpaka, utleniając się, staje się żółta, podczas gdy srebro czernieje.

Dlaczego warto kupić biżuterię, wykonaną z mosiądzu? Z pewnością duże znaczenie ma cena. Wyroby ze złota i srebra są drogie, podczas gdy ozdoby z mosiądzu, oryginalne i równie piękne, dostępne są za niższą cenę. Ich zaletą jest korzystny wpływ na nasze zdrowie - co zawdzięczają obecnej w stopach miedzi:

  • noszenie ozdób z mosiądzu ma właściwości regenerujące naskórek,
  • miedź działa antybakteryjnie,
  • wyroby z mosiądzu nie uczulają. Alergicy powinni jednak zwrócić uwagę na ozdoby z alpaki. Kontakt ze skórą wyrobów, zawierających nikiel, może skutkować reakcją uczuleniową.

Sprawdź także aktualny cennik skupu mosiądzu w Polsce.

Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu

Lśniące mosiężne przedmioty są piękną ozdobą mieszkania, a biżuteria - oryginalnym dodatkiem do garderoby. Czym wyczyścić mosiądz, by przez długi czas cieszył swoją urodą? Przedstawiamy 5 najlepszych domowych sposobów, które z powodzeniem można zastosować w domu.

Sposób 1 - jak wykorzystać żytnią mąkę razową?

Stary ludowy sposób, pozwoli na skuteczne przywrócenie pięknego wyglądu miedzianym i mosiężnym przedmiotom. Po przygotowaniu wodnego zakwasu z razowej mąki, z którego gotuje się zwykle biały barszcz, gotujemy w nim nasze przedmioty. Obecny w roztworze kwas mlekowy, w łagodny sposób usunie nalot na miedzi i mosiądzu. Wystarczy wypolerować wszystkie rzeczy i zabezpieczyć je, np. preparatem olejowym.

Sposób 2 - jak wykorzystać sodę oczyszczoną i ocet?

Soda oczyszczona (NaHCO3), czyli wodorowęglan sodu, to związek chemiczny, który ma szerokie zastosowanie. Ocet spirytusowy 10% należy połączyć z sodą, do otrzymania gęstej pasty. Pokrywamy nią mosiężne przedmioty. Po paru minutach spłukujemy pastę, używając ciepłej wody. Wszystkie rzeczy dokładnie wycieramy, używając miękkiej ściereczki. Pamiętajmy, by nie usuwać zanieczyszczeń ostrą szczotką lub ostrą stroną gąbki, co może skutkować porysowaniem ozdób.

Sposób 3 - soda i folia aluminiowa

Jeśli chcemy szybko i skutecznie oczyścić mosiężne przedmioty, warto zastosować folię aluminiową i roztwór NaHCO3. Folię aluminiową umieszczamy w misce, dokładnie wykładając ją na ściankach naczynia. Do wnętrza nalewamy ciepłą wodę, z rozpuszczoną sodą - na 1 l wody dodajemy 3 łyżki stołowe sody. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy mosiężne ozdoby, naczynia lub inne przedmioty. Po około 15 minutach wyjmujemy wszystko z miski, płuczemy w ciepłej wodzie i dokładnie suszymy.

Sposób 4 - jak wyczyścić duże powierzchnie za pomocą mydła?

Okazałe mosiężne i miedziane przedmioty, pokryte szpecącym je nalotem, łatwo wyczyścimy, używając mydła i miękkiej ręcznej szczotki, z miedzianego drutu. Powierzchnię mydlimy i czyścimy ją pod bieżącą wodą. Po osuszeniu, możemy zabezpieczyć wyczyszczone przedmioty, pokrywając je akrylowym lakierem do metalu.

Sposób 5 - kwasek cytrynowy i sok z cebuli

Plamy i nalot na miedzianych i mosiężnych rzeczach usuniemy, używając kwasku cytrynowego. Wystarczy ściereczką, pokrytą pastą - z niewielkiej ilości wody i kwasku - przetrzeć naczynia i inne przedmioty. Dobrym sposobem jest również użycie soku z cebuli, który doskonale przywróci blask zmatowiałym ozdobom. Przy okazji - jeśli zastanawiacie się, jak wyczyścić złoto - sok z cebuli będzie również dobrym sposobem. Po 1 - 2 godzinach złote ozdoby polerujemy miękką ściereczką.

Czym wyczyścić mosiądz? Popularne środki chemiczne

Nie zawsze mamy czas i ochotę na eksperymentowanie z naturalnymi metodami, dzięki którym można przywrócić blask mosiężnym przedmiotom. Na rynku dostępne są środki chemiczne, które pozwolą nam usunąć nalot z ozdobnych mosiężnych rzeczy i biżuterii. W domu, bez szukania pomocy profesjonalnej firmy, samodzielnie usuniemy plamy i ślady korozji, stosując dostępne i niedrogie środki chemiczne.

Ściereczki do czyszczenia srebra, miedzi i mosiądzu są łatwe w użyciu. Każda ściereczka nasączona jest specjalnym środkiem czyszczącym. Po zwilżeniu jej wodą, wystarczy przetrzeć mosiężne ozdoby, by odzyskały urodę. Zaletą ściereczek jest dostępna cena oraz bezpieczne stosowanie - ich użycie nie szkodzi skórze dłoni.

Godna polecenia jest pasta czyszcząco-polerująca, którą można zastosować do czyszczenia miedzi, mosiądzu oraz złota i srebra. Producent pasty zwraca uwagę, że czyszczone powierzchnie nie ulegają zarysowaniu, pozostają gładkie i lśniące. Niewielką ilość preparatu nakładamy na gąbkę i przecieramy mosiężne przedmioty, po czym spłukujemy pastę ciepłą wodą, a czyszczone powierzchnie suszymy.

Bibliografia:

  1. Porady babuni, Pani Domu, Axel Springer Polska, Warszawa 2002.
  2. Metale nieżelazne i ich stopy, Opracował dr inż. Adam Bunsch http://www.kmimp.agh.edu.pl/pliki/niezelazne.pdf w              
  3. https://bruxa.pl/mosiadz-w-bizuterii/
  4. https://mlodytechnik.pl/files/gvv/95-nw-03-konserwacja_metali_kolorowych.pdf
ikona podziel się Przekaż dalej