Czyszczenie srebrnej biżuterii czy sztućców

Srebro z czasem staje się sczerniałe i wygląda mało estetycznie. Ciemny nalot na srebrnej biżuterii powoduje, że traci ona swój urok i blask. Regularne pielęgnowanie srebra pozwala na utrzymanie go w czystości. Jednak dlaczego pomimo tego staje się ono sczerniałe? Wszystko spowodowane jest zanieczyszczeniami w powietrzu, które to wchodzą w reakcje ze srebrem. Chodzi tutaj głównie o dwutlenek siarki.  W następstwie tego na powierzchni przedmiotu tworzy się powłoka z siarczku srebra, która przybiera ciemny kolor. 

Domowymi sposobami można szybko i skutecznie uporać się z zabrudzeniami na biżuterii czy sztućcach. Warto znać kilka popularnych sposobów. Wiedza na temat tego, czym czyścić srebro, czy jak usunąć kamień z czajnika sprawdzi się w każdym domu. Przykładowo do czyszczenia srebrnej biżuterii często można wykorzystać produkty, które znajdują się w domu. Nie trzeba specjalnie wybierać się do marketów budowlanych jak choćby w przypadku preparatu do usuwania silikonu. Warto jednak pamiętać o tym, aby srebrną biżuterię czy sztućce czyścić ostrożnie w przypadku występowania dodatkowych elementów ozdobnych wykonanych z innych materiałów jak np. kamienie.

Czym wyczyścić srebro szybko i skutecznie?

Jak najlepiej czyścić sczerniałą biżuterię czy sztućce pastą do zębów?

Zastosowania pasty do zębów są różnorodne. Nie tylko może być ona wykorzystywana do tego, aby dobrze umyć zęby. Z powodzeniem można ją także użyć do wyczyszczenia różnych rzeczy w domu takich jak np. srebrna biżuteria. Najlepiej sprawdzi się pasta z niską lub średnią zawartością sodu nieposiadająca właściwości wybielających.

Do czyszczenia srebra przy użyciu pasty do zębów dobrze jest wykorzystać bawełnianą szmatkę. W przypadku tradycyjnej szczoteczki istnieje ryzyko porysowania srebra. Pastę do zębów wystarczy nałożyć na srebro i poczekać chwilkę. Po około kilkunastu minutach pasta powinna skutecznie usunąć nalot, można więc całość porządnie spłukać.

Jak szybko można wyczyścić srebro folią aluminiową?

Kolejnym domowym sposobem na usunięcie zabrudzeń na srebrze jest zastosowanie folii aluminiowej. Potrzebne będą również składniki spożywcze obecne w domu takie jak woda, ocet, soda oczyszczona czy sól kuchenna. Czyszczenie srebrnej biżuterii czy sztućców należy zacząć od przygotowania naczynia najlepiej szklanego. Wspomniana wcześniej folia aluminiowa powinna znaleźć się na jego dnie. 

Następnie należy przygotować roztwór z 2 szklanek wody gorącej, 2 łyżeczek sody oczyszczonej, 2 łyżek soli oraz 0,5 szklanki octu. Można również wykorzystać mieszankę jedynie gorącej wody i sody oczyszczonej. Wszystko należy ze sobą dokładnie wymieszać i wlać do wcześniej przygotowanego pojemnika z folią aluminiową. Sczerniała biżuteria czy sztućce powinny być umieszczone na folii.

Wraz z upływem minut na folii aluminiowej będzie wytrącał się ciemny nalot ze srebra, Czas trzymania przedmiotów w roztworze nie jest ściśle określony. Należy obserwować postępy w czyszczeniu i samemu zadecydować. Na koniec należy wyciągnąć przykładowo biżuterię i ręcznie doczyścić ją przy użyciu szmatki. A może zainteresuje cię także ten artykuł z aktualnym cennikiem skupu srebra?

Jak dobrze umyć srebro domowym sposobem?

Czyszczenie srebra - skuteczny roztwór sody i octu

Kolejną miksturą używaną do czyszczenia srebrnej biżuterii, zastawy czy sztućców jest połączenie sody i octu. Jest to kolejny skuteczny i szybki sposób na doczyszczenie niechcianych zabrudzeń oraz ciemnego nalotu. Składniki potrzebne do roztworu każdy zapewne posiada w domu.

Czyszczenie srebrnej biżuterii octem z sodą za pomocą szczoteczki do zębów, a także czym wyczyścić srebro krok po kroku
Czym wyczyścić srebro, czyli 5 sposobów na czyszczenie srebra oraz najlepsze środki i preparaty

Litr wody przegotowanej należy wymieszać z łyżką octu oraz łyżeczką sody oczyszczonej. Oczywiście można przygotować miksturę używając mniejszych lub większych porcji składników. Należy jednak pamiętać o prawidłowych proporcjach.

Przygotowana mieszanina powinna znajdować się w szklanym pojemniku. Następnie trzeba do niej włożyć sczerniałe przedmioty i poczekać 10-20 minut. Często już po kwadransie srebro będzie czyste i będzie można je wyciągnąć oraz dokładnie opłukać. Na koniec warto wypolerować powierzchnię delikatną ściereczką.

Wykorzystanie Coli i innych napojów do umycia srebra

Wśród sposobów na doczyszczenie srebra z zabrudzeń i ciemnego nalotu znajduje się również metoda z wykorzystaniem popularnych napojów gazowanych. Nie od dziś wiadomo, że Cola czy Pepsi mogą doczyścić wiele różnych powierzchni. Usunięcie rdzy również nie będzie dla nich dużym wyzwaniem. Podobnie jest w przypadku zabrudzeń na srebrze.

Głównym składnikiem, który wchodzi w reakcję z zabrudzeniami jest zawarty w napojach kwas. Aby mógł on skutecznie zadziałać, czyszczony przedmiot należy umieścić w napoju na pewien czas. Im większe zanieczyszczenia, tym czas zanurzenia będzie dłuższy. Warto na bieżąco kontrolować postęp prac.

Czym czyścić srebrną biżuterię? Dostępne środki chemiczne

Wśród wielu środków chemicznych można znaleźć preparat do usuwania silikonu, ale także środek do czyszczenia srebra. Jak usunąć kamień z czajnika? Również można skorzystać ze specjalnych chemicznych odkamieniaczy.

Środki chemiczne do czyszczenia srebra będą przydatne w skrajnych sytuacjach, kiedy to domowe sposoby zawodzą. W przypadku niewielkich zabrudzeń warto na początku sięgnąć po pastę do zębów czy sodę oczyszczoną. Jeśli jednak srebrne biżuteria czy sztućce są bardzo brudne czy mocno sczerniałe, to można skorzystać z dostępnych na rynku specjalnych preparatów do czyszczenia srebra.

Wykaz wybranych środków do czyszczenia srebra

Nazwa produktu

Przykładowa cena

Argentum 300 ml Płyn do czyszczenia srebra i złota

21,99 zł

Preparat do czyszczenia złota i srebra 375 ml Diamond Clean Wenko

44,99 zł

Środek do czyszczenia srebra WMF 250 ml

49,99 zł

ikona podziel się Przekaż dalej