Czyszczenie odpływu liniowego krok po kroku - jak to zrobić?
Odpływ liniowy to nowoczesny sposób na odprowadzanie wody z prysznica. Ma wiele zalet, jeśli chodzi o aranżację łazienki. Jak każdy rodzaj odpływu trzeba go jednak co jakiś czas czyścić. Poniżej wyjaśniamy, jak czyścić odpływ liniowy i jak dbać o jego regularną konserwację.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak jest skonstruowany odpływ liniowy?
Co to jest odpływ liniowy?
Odpływ liniowy to rodzaj odpływu, który nie wymaga instalowania wanny ani brodzika w łazience. Woda spływa po prostu po kafelkach i przez podłużną kratkę ściekową lub listwę z otworami po bokach, dostaje się przez syfon do rur odpływowych. Takie rozwiązanie było od dawna popularne w łaźniach publicznych, szkołach i podobnych instytucjach. Dziś jest coraz częściej stosowane również w domach jednorodzinnych, a nawet mieszkaniach w bloku. Dzięki zastosowaniu odpływu liniowego nie tylko jest się łatwiej umyć, ale można lepiej wykorzystać przestrzeń w łazience. Odpowiednio dobrany i zamontowany odpływ liniowy może też zapewnić łatwiejsze czyszczenie łazienki.
Konstrukcja i zasada działania
Żeby dokładnie zrozumieć czyszczenie odpływu liniowego warto omówić jego konstrukcję. Odpływ liniowy od tradycyjnego odpływu odróżnia kanalik w podłodze, który zbiera wodę w prysznicu. W środku kanalika znajduje się syfon odprowadzający wodę do rur. Całość jest przykryta kratką maskującą lub listwą z małymi otworami na krawędziach. Żeby urządzenie prawidłowo działało i woda nie gromadziła się w prysznicu podłoga w tym miejscu powinna być nieznacznie nachylona. Znajdujące się w podłodze koryto odpływu pozwala uzyskać pewną wysokość podłogi w stosunku do syfonu. Dzięki temu odpływ działa, a użytkownik prysznica nie przewróci się podczas mycia. Zwykle wystarcza nachylenie ok. 2-2,5%. Najczęściej odpływy liniowe – jak można się domyślać - mają kształt prostej linii, czyli wydłużonego prostokąta, ale na rynku można też znaleźć łukowe i narożne. Dzięki dużemu wyborowi kształtów nadają się do założenia w różnych łazienkach i kabinach prysznicowych.
Odpływ liniowy w umywalce?
Uniwersalność odpływu liniowego sprawia, że coraz częściej stosuje się go również w umywalkach. Cała konstrukcja działa dokładnie tak samo jak w przypadku odpływu w podłodze. Konieczne jest tylko dobranie specjalnej umywalki. W przeciwieństwie do odpływu w podłodze nie wystarczy samo koryto z syfonem.
Takie umywalki mają kilka zalet. Między innymi są łatwiejsze do czyszczenia. Wszelkie większe zabrudzenia zatrzymują się w syfonie. Minusem jest brak możliwości napełnienia umywalki wodą (ale w razie potrzeby zawsze można użyć miski). W takiej aranżacji łatwiej jest też zamontować zawór napowietrzający pod zlewem, który uchroni nas przed przykrymi zapachami.
Ze względu na cenę i ograniczoną dostępność na rynku nie jest to jeszcze powszechnie stosowane rozwiązanie. Nie wszystkim odpowiada też odpływ liniowy na tej wysokości i brak możliwości zatkania zlewu.
Czyszczenie odpływu liniowego
Jak czyścić odpływ liniowy? Na widok zamaskowanego kratką odpływu niektórzy mogą się zastanawiać czy czyszczenie takiego urządzenia nie będzie zbyt trudnym zadaniem. Mogą odkładać ten proces do czasu aż syfon zapycha się i woda coraz słabiej odpływa do rur. Zatkany odpływ jest dużo trudniejszy do wyczyszczenia. Co zrobić, żeby czyszczenie odpływu liniowego było łatwe i szybkie?
Czyszczenie odpływu krok po kroku
Na początek powiemy, jak czyścić odpływ liniowy w normalnej sytuacji, bez wielkiego zapchania i dramatycznej potrzeby udrażniania. To rutyna, którą powinno się powtarzać przy normalnym czyszczeniu łazienki.
Przede wszystkim musimy usunąć kratkę ściekową w prysznicu. To ona sprawia, że kanalik z syfonem wydaje się niedostępny. Maskownicę czyścimy strumieniem wody (to wystarcza przy codziennym zanieczyszczeniu mydłem i drobnymi brudami). Można też użyć detergentu – zależnie od stopnia zabrudzenia. Następnie sprawdzamy czy wokół otworu odpływowego nie nagromadziły się włosy, złuszczony naskórek i paznokcie, które należy usunąć. Najważniejsze jest oczyszczenie sitka, którego zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń. W zależności od rodzaju zanieczyszczenia stosuje się tu gorącą wodę, detergent. Część zgromadzonych brudów trzeba usunąć ręcznie lub pomóc sobie szczotką.
Dobrze, jeżeli kanalik jest wyposażony w wyjmowany syfon tzw. suchy syfon. Jego wyjęcie bardzo ułatwia czyszczenie i udrażnianie. Czasem jednak konieczne jest rozkręcenie syfonu odprowadzającego wodę do kanalizacji. Dokładna instrukcja, jak rozebrać syfon do brodzika zależy od producenta i modelu.
Po oczyszczeniu wszystkich elementów układamy je z powrotem i kładziemy na wierzch czystą kratkę ściekową. Regularne czyszczenie odpływu liniowego pozwala zachować drożność i ustrzec się od przykrego zapachu z brodzika. Jak często czyścić odpływ liniowy? Zwykle zaleca się przeprowadzanie tej procedury raz na miesiąc. Dużo zależy od tego, ile osób i w jakich warunkach korzysta z odpływu, dlatego w konkretnym przypadku może być niezbędne nieco częstsze czyszczenie.
Jak wyczyścić zatkany odpływ?
Jak rozpoznać, że odpływ zapycha się? Pierwsze pytanie, które może się nasunąć przed czyszczeniem odpływu brzmi czy w odpływie liniowym powinna stać woda? Odpowiedź jest prosta – nie. Stojąca woda oznacza zatkany odpływ, który wymaga udrażniania. Jak wyczyścić zapchany odpływ liniowy? Dużo zależy od tego na jakim poziomie doszło do zatkania.
Jeżeli woda nie chce spływać do odpływu, to możemy ogólnie stwierdzić, że jest zapchany. Problem rzadko ogranicza się do kratki ściekowej. Ma ona dość duże otwory i zatrzymuje tylko największe, widoczne gołym okiem przeszkody. Jeżeli kratka jest w miarę czysta, a woda nie chce spływać, to trzeba zajrzeć do środka.
Po zdjęciu kratki maskującej pierwszym miejscem, które często zapycha się włosami i innymi drobnymi brudami, jest sitko. Koniecznie trzeba też wyjąć suchy syfon, jeżeli istnieje taka możliwość.
Sitko raczej powinno zatrzymać wszystko co może zapchać rury, ale zatkany odpływ może być też wynikiem długotrwałego zaniedbania. Drobinki tłuszczu, mydła, złuszczonego naskórka itp. gromadzą się w rurach. Wówczas dobrym sposobem na zatkany odpływ będzie zastosowanie środków chemicznych.
Dla domów podłączonych do miejskiej kanalizacji wybór środków czyszczących nie jest trudny. Wybiera się to, co najlepiej działa. Jeżeli jednak mamy szambo lub oczyszczalnię, to musimy bardziej uważać. Istnieją środki, które mogą uszkadzać korzystną florę bakteryjną. Czyszcząc zatkany odpływ wybieramy specjalne preparaty do tego przeznaczone lub środki domowe np. sodę wymieszaną z octem.
Nieprzyjemny zapach z odpływu
Czasami odpływ nie jest na pierwszy rzut oka zatkany, ale z rur wydobywa się nieprzyjemny zapach. Co zrobić, gdy śmierdzi z odpływu liniowego? Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba stwierdzić, czy problem pojawił się nagle czy istnieje od dłuższego czasu. Może się okazać, że coś jest nie tak w konstrukcji syfonu lub całego układu z odpowietrzaniem. Jednak w pierwszej kolejności możemy spróbować zastosować czyszczenie odpływu i odpowiednie środki odkażające rury. Jeżeli czyszczenie nie rozwiąże problemu, to może pomóc zamontowanie tzw. suchego syfonu.
Poza tym powinniśmy zwrócić uwagę jaki syfon został użyty w naszym odpływie. Syfon montowany przy zlewie i brodziku jest podstawową konstrukcją blokującą przykre zapachy. W naszym przypadku jest to przede wszystkim syfon ścienny i syfon przyścienny. Jako urządzenie wyrównujące ciśnienie i zapobiegające zasysaniu wody z mokrego syfonu stosuje się zawór napowietrzający pod zlewem.
W mokrym syfonie brodzika powinna stale znajdować się woda. Jest to problem w przypadku domów nie używanych przez cały rok. Jeżeli syfon przyścienny został zostawiony na dłuższy czas bez użytkowania, to woda jest zamykana na zimę i z rur zaczyna się wydobywać nieprzyjemny zapach. Warto co jakiś czas zalewać taki syfon wodą, nawet jeżeli się z niego nie korzysta na co dzień.
Wybór i konserwacja systemu odpływu liniowego
Tak naprawdę tylko w wyjątkowych przypadkach będziemy zmuszeni do udrożniania odpływu. Jeżeli odpowiednio dobierzemy elementy urządzenia i będziemy o nie dbać, to możemy bardzo oddalić w czasie zapchanie odpływu lub w ogóle go uniknąć. Pozostanie tylko regularnie czyszczenie. Na co zwrócić uwagę decydując się na odpływ liniowy w łazience?
Jak wybrać odpływ liniowy?
Odpływ liniowy jest minimalistycznym rozwiązaniem. Nie ma tu dużo miejsca na skomplikowaną budowę syfonu czy dodatkowe elementy konstrukcji. Zwykle kupujemy gotowy zestaw ze specjalnie dopasowanym syfonem i narzędziami do jego rozkręcenia. Przeglądając produkty najlepiej poszukać porady specjalisty czy w naszym przypadku lepszy będzie syfon przyścienny czy ścienny. Znając głębokość koryta, za którym znajdują się rury odpływowe możemy wybrać najlepszą wysokość odpływu liniowego z syfonem. Nie można zapominać o nachyleniu posadzki w stronę odpływu. Z tego powodu nie powinien się on znajdować wyżej niż reszta podłogi.
Na rynku dostępne są odpływy z syfonami samoczyszczącymi. Takie instalacje mają swoje dobre i złe strony. Plusem jest samoczyszczenie, a więc rzadsze zatykanie się odpływu i mniej pracy dla nas. Minusem bardziej złożona konstrukcja, która może utrudniać naprawę.
Konserwacja – co jeszcze warto wiedzieć?
Konserwacja instalacji obejmuje czynności, które opisaliśmy wcześniej. Przede wszystkim regularne czyszczenie. Są to nietrudne czynności, wymagają jednak pewnej wiedzy technicznej. Otwarcie kratki lub listwy maskującej powinno być proste. Instrukcję zwykle można znaleźć na stronie producenta. Pewne wątpliwości może budzić syfon. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jak rozebrać syfon brodzika. Dużo zależy od tego jaki rodzaj syfonu wybraliśmy. W odpływach liniowych są to zwykle syfony czyszczone od góry. Zależnie od modelu możemy wyciągnąć górną część lub cały syfon. Jeżeli syfon nie da się wyciągnąć w całości, to możemy dodatkowo wyczyścić go za pomocą szczotki lub przepychacza do rur. Powinno się natomiast unikać drutów i innych ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić szczelność urządzenia.
Czyszczenie odpływu liniowego jest łatwą czynnością. Chociaż dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnego odpływu może się wydawać dziwny, to prawdopodobnie nie będą żałować zamiany. Najważniejsze to odpowiednio wybrać urządzenie i regularnie o nie dbać. Wówczas będziemy się mogli cieszyć estetycznym i nie zajmującym dużo miejsca odpływem ze wszystkimi zaletami tradycyjnego rozwiązania.
Źródła:
- Instato. Zawory napowietrzające McAlpine (wyjaśnienie ogólnego działania zaworu napowietrzającego), https://www.youtube.com/watch?v=5aPtNM-Dk84, dostęp 05.01.2024
- Czyścimy syfon brodzika – jak rozebrać i udrożnić odpływ? https://lazienka-rea.com.pl/czyscimy-syfon-brodzika-jak-rozebrac-i-udroznic-odplyw.html, dostęp 05.01.20243
- Joanna Wawro, Poradnik kupującego: odpływ liniowy pod prysznic. Co warto wiedzieć? https://www.dekoportal.pl/artykuly/lazienka/lazienka-porady/poradnik-kupujacego-odplyw-liniowy-pod-prysznic-co-warto-wiedziec, dostęp 05.01.2024
- Clean your infinity shower drain, https://www.youtube.com/watch?v=XL4XEZcmXWI, dostęp 05.01.2024
- Syfon i odpływ umywalki – co zrobić z brzydkim zapachem z rur? https://www.youtube.com/watch?v=XL4XEZcmXWI, dostęp 05.01.2024