Czym są i jak wyglądają mole?

Mole to owady zaliczane do rodziny motyli. Nasze krajowe szkodniki pojawiające się w domach to zwykle:

  • mól włosienniczek (łac. Tineola bisselliella) szkodnik ubraniowy, pojawia się na ubrania bawełnianych, ale też sztucznych czy dywanach;
  • spichrzanka (łac.Plodia interpunctella) czyli nasz mól spożywczy spotykany w domowych kuchniach. Żeruje najczęściej na produktach suchych np. ryż, kasza, mąka, orzechach, suszonych warzywach i owocach;
  • mól kożusznik (łac. Tinea pellionella) –szkodniki spotykany na materiałach wełnianych czy naturalnych futrach.

Larwy moli mają beżowo-kremowy kolor i przypominają małą (1 cm) gąsienicę. To właśnie larwy najbardziej żerują, nie dorosłe osobniki. Są żarłoczne i robią największe szkody w domu. Co ciekawe, to czym żywią się larwy, ma wpływ na ich kolor, ponieważ jasny kolor mają jedynie na początku. Mogą zmienić barwę na żółtą, brązową lub zieloną. Larwy moli zanieczyszczają swoje otocznie klejącymi odchodami.

Zależnie od warunków zmieniają się w dorosłego osobnika od kilkunastu do kilkudziesięciu dni. Dorosłe osobniki to zwykle motyl o brązowo-beżowych skrzydłach i czułkach. Te są już nieszkodliwe, jeśli chodzi o żerowanie. Owad ten jednak szybko się rozmnaża i szybko lata.

Jak odróżnić mole spożywcze od odzieżowych? Te pierwsze są większe, a ich skrzydła są bardziej brązowe. Mole ubraniowe mają bardziej szarą barwę skrzydeł niżeli brązową.

Jak pozbyć się moli spożywczych?

O obecności moli spożywczych mówi nam obecność lepkich pajęczynek w szafkach i żywności. Pierwszą poradą jest zawsze usunięcie nie tylko widocznie zainfekowanego jedzenia, ale całego suchego pokarmu z szafek, w których potencjalnie mogą znajdować się mole. Następnie starannie myjemy szafki z użyciem detergentu lub octu. Bardzo często wydaje nam się, że szafa jest czysta, a larwy moli lubią pozostawać w rogach i zakamarkach szafek.

Dopiero na tym etapie zabezpieczamy szafki i pomieszczenie, aby mieć pewność, że mole nie powrócą. Można ustawić naturalne produkty w szafce:

  • miskę z gorącym octem,
  • pomarańczę naszpikowaną goździkami.

Do wyboru mamy oczywiście gotowe rozwiązania:

  • lepy/pułapki na mole mające lepką powierzchnię, do której przyklejają się latające mole. Takie lepy wydzielają zapach wabiący je, a nie odstraszający. Są tanim rozwiązaniem i najpopularniejszym. Nie mają szkodliwego wpływu na żywność;
  • płytki lub kulki na mole spożywcze, które wydzielają zapach odstraszający mole, a przy tym nie mają szkodliwego działania na produkty spożywcze. Wykorzystuje się w nich olejki eteryczne.

Bywa, że mimo zastosowania powyższych metod mole wracają. Okazuje się, iż mole ukrywały się w rogach sufitu, gdzie swobodnie przechodziła z formy larwy do dorosłego osobnika. Jest to czas, kiedy nie pobierają pokarmu i mogą swobodnie przemieszczać się po całym pomieszczeniu, aby dojrzeć. W takich lokalizacjach jak miejsca przy suficie z powodzeniem wykorzystamy:

  • Spraye np. bross, vigonez

Po spryskaniu, zawsze należy wywietrzyć pomieszczenie.

Pozbycie się moli spożywczych jest pracochłonne. Warto zapobiegać niżeli potem z nimi walczyć.

Nie warto robić sporych zapasów suchego pokarmu, bo wystarczy, że w jednej z paczek będzie kilka larw i inwazja gotowa. Po otwarciu można je przesypać do szczelnego pojemnika ze szkła lub plastiku. Nie należy też zostawiać otwartych pudełek i papierowych opakowań. Istotnym zabiegiem jest regularne mycie szafek i blatów z resztek jedzenia. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem dezynsekcji.

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Mole odzieżowe pojawiają się niezależnie od nas.Wlatują do domu przez okno, drzwi czy wentylację. Ich obecność widzimy dopiero kiedy pojawiają się charakterystyczne dziury w odzieży. Trzeba reagować szybko, ponieważ samica mola znosi bowiem setki jaj na ubraniach, stających się pokarmem larw.

Dziury w ubraniach wygryzonie przez mole, a także, jak się pozbyć moli z ubrania krok po kroku
Sposoby na mole ubraniowe oraz mole spożywcze i jak się pozbyć moli na dobre

Niestety zniszczone ubrania trzeba wyrzucić, resztę garderoby wyprać w możliwie wysokiej temperaturze. wyprać. Szafy należy dokładnie umyć i przewietrzyć, gdyż gniazdo larw znajduje się nie na ubraniach a w zakamarach szaf i półek. Dopiero po wnikliwych porządkach umieszczamy w szafkach preparaty zapachowe odstraszające mole odzieżowe:

  • zawieszki lub woreczki zapachowe przeciwmolowe np. rajd, bross, molan
  • kule na mole np. rajd, bross, molomit
  • spraye przeciw molom np. bross

Zawieszki, woreczki i kule zwykle mają zapachy lawendowe, cedrowe, cytrusowe, goździkowe, ponieważ tych najbardziej nie znoszą mole. Tego rodzaje produkty należy wymieniać co kilka miesięcy. Zimowe kurtki, płaszcze czy futra poleca się trzymać w szczelnych pokrowcach w okresie, w którym ich nie użytkujemy. Pytanie: co na mole? Zadaje wielu z nas. Tak samo, jak czy lodówki można przewozić na leżąco?

Co na mole? Niezawodne tradycyjne sposoby

Z powodzeniem można przygotować preparat na mole z naturalnych składników, wykorzystywany od lat przez nasze babcie i mamy. Podziałają na oba rodzaje moli.

Będzie nam potrzebny tylko ocet oraz olejek lawendowy. Pomoże on z całą pewnością odstraszyć mole spożywcze, jak i ubraniowe. Mieszankę wlewamy do butelki ze spryskiwaczem i spryskujemy nim szafki, szafy, półki i zakamarki kuchenne. Jest to bezpieczny sposób w walce z tymi szkodnikami.

Pomocny będzie też ocet jabłkowy lub winny wlany do miseczki i ustawiony w szafce. Ta metoda przyciąga mole oraz działa jak pułapka na nie. Naprawdę skutecznie wabi mole. Wypróbuj.

Odstraszająco podziała także tradycyjne szare mydło lub o zapachu lawendy umieszczone w szafie z ubraniami.

ikona podziel się Przekaż dalej