Pluskwy w domu dość powszechnym problemem

Skuteczne zwalczanie uciążliwych robaków – początek

Pluskwa domowa to owad żywiący się krwią zwierząt ciepłokrwistych (głównie człowieka). Jeszcze do niedawna wydawało się, że problem jej występowania w krajach rozwiniętych uznać można za wyeliminowany, okazuje się jednak, że nie jest to prawda. Nadal w wielu blokach mieszkalnych i nie tylko pojawiają się ci niechciani goście. Niektórym zdarza się przywieźć ich pojedyncze egzemplarze do domu z wyjazdu.

W jaki sposób rozpocząć proces ich zwalczania? Przede wszystkim poprzez ich zlokalizowanie. Okazuje się, że upodobały sobie one miejsca raczej trudno dostępne, jak szpary, tyły obrazów, gniazdko elektryczne, fragmenty ściany ukryte szczelnie za zasłonami.

Warto wiedzieć o tym, iż robaki bardzo upodobały sobie także łóżka (w których często nocną porą się poruszają), jak również inne meble. Warto więc poodsuwać szafy, kredensy, komody i inne elementy wyposażenia w ich poszukiwaniu. Przyda się sprawdzenie miejsc przechowywania odzieży, bagaży czy listew przypodłogowych.

Ugryzienie pluskwy – objawy

Do ukąszenia dochodzi zwykle w godzinach nocnych. Zapach oraz ciepło ludzkiego ciała przyciąga te owady do człowieka. Dlatego też określa się je mianem pluskiew łóżkowych.

Sam moment ukąszenia nie jest bolesny, pozostawia jednak ślad. Zwykle ugryzienie pluskwy sprawia, że na powierzchni skóry pojawia się wypukły, czerwony obrzęk, który powoduje swędzenie. Najczęściej jest on pojedynczy, rzadziej występuje w skupiskach. Tego typu objaw jest powszechny. Niektóre osoby reagują na ukąszenie alergicznie, w ich przypadku odczyn zapalny ma duże rozmiary.

W zdecydowanej większości przypadków ugryzienia powstają na odsłoniętych częściach ludzkiego ciała:

  • Brzuchu
  • Barkach
  • Ramionach
  • Klatce piersiowej

Domowe sposoby na pluskwy

Wiele osób rozpoczyna swoją walkę z pluskwami poprzez dokładne wyczyszczenie i wypranie wszystkich mebli, akcesoriów, tekstyliów – tego, co znajduje się w domu czy mieszkaniu. To zadanie pracochłonne i wymagające czasu, warto jednak wiedzieć, że jaja robaków mogą się na tych sprzętach znajdować. Pluszowe zabawki należy wyprać w jak najwyższej temperaturze.

Warto pomyśleć o wynajęciu profesjonalnej firmy zajmującej się tego typu działaniami. Choć w takim przypadku trzeba się liczyć z kosztami, to jednak nierzadko to rozwiązanie jest przez osoby borykające się z problemem pluskiew wybierane.

Trzeba jednak wiedzieć, że takie gruntowne oczyszczane całego mieszkania należałoby powtórnie przeprowadzić po około 10 tygodniach. Dlaczego taka właśnie przerwa? Tyle trwa cykl rozwojowy pluskwy domowej. Dlatego też przeprowadzenie całej procedury właśnie wtedy zwiększa szansę na sukces i wyeliminowane problemu na stałe. Jeśli domowe sposoby zawiodą, sprawdź także ten artykuł z cennikiem odpluskwiania mieszkań.

Nie tylko domowe sposoby. Pluskwy w mieszkaniu a środki owadobójcze

Jeśli zastosowanie domowych sposobów nie skutkuje, wiele osób decyduje się na użycie chemicznych środków owadobójczych. Zakupić je można w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Za środek w formie oprysku zapłacić trzeba średnio 50 złotych/100 ml. Koncentrat w atomizerze kosztuje średnio 30-40 złotych.

Pluskwy i dezynsekcja mieszkania, czyli pluskwy w domu i pluskwy w mieszkaniu oraz ich zwalczanie
Pluskwy w domu i pluskwy w mieszkaniu oraz ich zwalczanie krok po kroku

Niemałym powodzeniem cieszy się również środek rozpylający specjalną mgłę owadobójczą. Za tego typu produkt trzeba zapłacić nieco ponad 30 złotych.

Popularnymi producentami środków zwalczających pluskwy są:

  • Cimex-Out
  • Asplant
  • Best
  • Strong
  • Focus

Pluskwy w domu – praktyczne porady

Odchody pluskwy – wygląd

Nie każde ugryzienie wyglądające jak to spowodowane przez pluskwę musi pochodzić od tego owada. Podobne objawy skórne odnotować można chociażby po ukąszeniu wszy czy pcheł.

Kiedy zatem nie ma się pewności co do tego, czy odczyn na ciele pozostawiły pluskwy łóżkowe, warto byłoby zwyczajnie poszukać oznak ich bytności w domu czy mieszkaniu. Mowa zarówno o martwych lub żywych owadach, jak i ich jajach oraz odchodach.

Odchody pluskwy można dość ławo rozpoznać, mają postać czarnych kropek. Gdy ich skupiska znajdziemy, możemy być przekonani, że pluskwy w mieszkaniu czy w domu grasują. Widok odchodów pluskiew bardzo często można zaobserwować na elementach tapicerowanych mebli.

Pluskwy w domu – skuteczne zwalczanie. Jak walczyć z tymi owadami?

Jak walczyć z pluskwami? Warto wykorzystać zarówno wskazane w tekście metody domowe, jak i środki owadobójcze. Niezwykle istotnym elementem jest duża dbałość o czystość w domu czy mieszkaniu, wypranie wszystkich tekstyliów, wyczyszczenie powierzchni mebli, podłóg etc. Wtedy jest większa szansa na to, że pluskwy łóżkowe się nie pojawią.

Niekiedy należy wyrzucić niektóre elementy wyposażenia czy akcesoria (np. pościel, na której te owady się zagnieździły). Sprawi to, że szansa na to, by robaki na stałe zniknęły, znacznie wzrośnie.

Warto wiedzieć nie tylko to, jak walczyć z pluskwami w mieszkaniu, ale jak im zapobiegać. Niewskazane jest przynoszenie do domu używanych mebli czy tekstyliów, które mogą się niestety okazać ich skupiskiem. Duża dbałość o czystość i regularne porządki generalne w domu czy mieszkaniu – to także powinno pomóc.

ikona podziel się Przekaż dalej