Jak rozpoznać karalucha – wygląd owada

Karaluchy, inaczej karaczany, są wbrew pozorom bardzo powszechne. Pojawiają się w domach i mieszkaniach i to wcale nie tam, gdzie jest brudno. Po prostu przemieszczają się między mieszkaniami sąsiadów. Łatwo je rozpoznać – mają ciemnobrązowy kolor, są prawie czarne i dorastają maksymalnie do 3 cm długości. Samce mają skrzydła, a samice szczątkowe skrzydełka, ale nie są to owady latające.

Ciemne owady są zbudowane z mocnego, twardego egzoszkieletu. Zawiera on w sobie węglan wapnia i to on sprawia, że owady są bardzo twarde. I niezwykle wytrzymale. Owady są w całości pokryte woskiem, co sprawia, że są odporne na wodę. Mają także trzy pary nóg, które pozwalają im szybko biegać. Niestety dość często pojawiają się w domu i są naprawdę uciążliwe.

Karaluchy nie lubią światła i wychodzą po ciemku, na dodatek często się chowają. To sprawia, że nie jest łatwo zauważyć, że są w domu. Jeśli pojawi się jeden osobnik, bardzo prawdopodobne, że jest ich znacznie więcej – najpewniej cała kolonia. A to bardzo niebezpieczne. Badania potwierdzają, że karaluchy przenoszą różne choroby, bakterie dżumy, cholery i gruźlicy, a także około 80 innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Najczęściej odchody karaluchów powodują problemy ze strony układu pokarmowego, dlatego że przenoszą rotawirusy, pierwotniaki i grzyby. Insekt może być także przyczyną alergii.

Robak podobny do karalucha

Karaluchy to nie jedyne owady, które pojawiają się w naszych mieszkaniach. W Polsce występuje jeszcze jeden robak podobny do karalucha – prusak. Ten insekt jest nieco mniejszy, ale równie pospolity i uciążliwy, dlatego oba rodzaje owadów traktuje się jednakowo.

Jak rozpoznać karalucha od prusaka? Przede wszystkim prusak ma jaśniejszy kolor – złotobrązowy, a jego ciało się ozdobiona dwoma ciemnymi pasami. Są znacznie mniejsze – maja około 1,5 cm wysokości i dobrze rozwinięte skrzydła. Dorosłe prusaki mają takie same zwyczaje jak karaluchy i są tak samo niebezpieczne.

Występowanie karaluchów w domu

Karaluchy ciągną do ludzkich siedzib, ponieważ tam mają jedzenie i wodę. Trafiają do naszych domów wraz z zakupami spożywczymi (czasami pojawiają się w magazynach) lub po zakupie używanych ubrań, mebli i zabawek. Insekt może się w nich schować, a wystarczy, że będzie to zapłodniona samica, by w ciągu kilku tygodni pojawiała się cała kolonia owadów. Najczęściej jednak przenoszą się do nas od sąsiadów, poprzez wentylację. Dlatego czasami mówi się, że dezynsekcja będzie skuteczna, jeśli zrobi ją cały blok.

Gdzie szukać karaluchów w domu? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że ich gniazdo jest bardzo mocno schowane. Te owady są uważane za bardzo inteligentne i faktycznie tak jest – często się ukrywają i wiedzą, że lepiej nie rzucać się w oczy. Jeśli jednak gniazdo jest za małe dla kolonii, możesz zobaczyć owady wędrujące po kuchni i łazience. Czasami zdarza się, że zauważysz karalucha, jeśli nagle oświecisz światło – wychodzą po ciemku, kiedy wszyscy śpią. Gdzie szukać karaluchów? Najczęściej kryją się w kuchni i łazience, gdzie mają dostęp do wody. Należy przejrzeć szafki z jedzeniem, listwy przypodłogowe oraz okolice zlewu. Insekty zostawiają ledwo widoczne odchody. Karaluchy nie są latające, ale mogą się wspinać nawet na duże wysokości i wchodzą do szafek w poszukiwaniu jedzenia. Sprawdź także ten artykuł: Jaki środek na karaluchy jest najlepszy? Przegląd preparatów.

Rozpoznałem karalucha… co dalej?

Widok karalucha w kuchni czy łazience na pewno nie jest miłym przeżyciem. Na dodatek obecność jednego z nich najprawdopodobniej świadczy o tym, że jest ich znacznie, znacznie więcej. Dlatego trzeba zacząć działać od razu, najlepiej usuwając gniazdo. Warto wiedzieć, że eliminacja dorosłych osobników to rozwiązanie na krótko – za chwilę pojawią się kolejne karaluchy, które wyklują się ze złożonych wcześniej jajek.

Na karaluchy istnieje bardzo wiele sposobów, takich jak zakładanie pułapek różnego rodzaju. Aby jednak naprawdę skutecznie pozbyć się problemu, trzeba zastosować opryski albo zamgławianie. Zabieg najlepiej powtórzyć, by wyeliminować nowe pokolenie karaluchów, które rozwiną się z jajeczek.

Wbrew pozorom wszystkie rodzaje karaczanów i im podobnych insektów nie biorą się „z brudu”. Jednak dokładne wysprzątanie mieszkania, włącznie z odkręceniem listew przypodłogowych i umyciem przestrzeni między nimi oraz spryskanie całości odpowiednim środkiem, mogą pomóc. Karaluchy to bardzo duży problem i warto zacząć działać od razu.

ikona podziel się Przekaż dalej