Pluskwa łóżkowa – podstawowe informacje

Jak wyglądają i gdzie bytują pluskwy?

Pluskwy są bardzo uciążliwymi pasożytami, które żywią się krwią zwierząt i ludzi. Ślady ich obecności rozpoznamy na własnej skórze. Robaki bytują w domowej pościeli, prześcieradle lub w przestrzeniach w okolicach łóżka. W porze nocnej wychodzą z ukrycia i rozpoczynają żer. Ugryzienia pluskiew pozostawiają po sobie swędzące, zaczerwienione ślady. Zatem jeśli po przebudzeniu zauważyłeś nowe ugryzienia na ciele, może to świadczyć o obecności tych pasożytów.

Co ciekawe, obecność pluskiew nie musi świadczyć o niedostatecznej higienie przestrzeni domowej. Tego rodzaju robaki chętnie zagnieżdżają się nawet w bardzo często czyszczonych przestrzeniach. Możemy je przynieść z hotelu, a także z wielu innych przestrzeni publicznych. Jak wygląda taki robak?

Młode pluskwy nazywa się nimfami. Są to bardzo małe robaki wielkości ziarenka. Bardzo łatwo je przeoczyć w przestrzeni domowej. Po osiągnięciu dojrzałości pluskwa domowa osiąga do 6 mm długości. Rozpoznamy ją po owalnym kształcie, który nieco przypomina pestkę jabłka. Posiada czerwono brązowe zabarwienie i w przeciwieństwie do prusaków, nie posiada skrzydeł. Im bardziej najedzona będzie dana pluskwa, tym jej kolor będzie bardziej brunatny. Osobniki wygłodniałe przybierają bardziej bladą barwę. Robaki można też rozpoznać po spłaszczonej budowie ciała, które umożliwia dostanie się w drobne szczeliny.

Pluskwy poruszają się na trzech parach odnóży, które sprawnie przyczepiają się do ciała. Na ich końcach znajdują się niewielkie pazury. Na głowie pluskwy zobaczymy 4 segmentowe czułki. Co ważne, pluskwa nie lata, jednak bardzo sprawnie porusza się po różnych powierzchniach. Możemy zobaczyć ją na ścianie, prześcieradle, pościeli lub w przestrzeniach przy łóżkach. Jako pasożyty żywiące się krwią, pluskwy najczęściej zasiedlają się w sypialniach. Idealnie odpowiada im przestrzeń łóżkowa. Mogą znajdować się w zakamarkach łózka, za wezgłowiem lub w szczelinach materaca lub pościeli. Ich ślady odnajdziemy także na prześcieradle, co wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Ugryzienia pluskwy domowej

Pluskwa domowa (łóżkowa) to robak podobny do karalucha, jednak jego obecność w naszym domu może być jeszcze bardziej dotkliwa. Wszystko za sprawą faktu, iż pasożyt żywi się ludzką krwią. Pluskwa domowa bardzo szybko się rozmnaża, a jej gniazdo na ogół znajduje się w pobliżu łóżka.

Jak poznać, że w aranżacji domowej zagnieździły się pluskwy? Najbardziej widocznym i charakterystycznym objawem są ugryzienia. Pluskwa domowa żeruje w nocy. Dlatego nad ranem można zauważyć swędzące ukąszenia o charakterystycznym rozłożeniu. Na ogół są to dwa do trzech ugryzień umiejscowionych blisko siebie. Często układają się w linie bądź trójkąt i są śladem po drodze żerowania pasożyta.

Warto wiedzieć, że podczas żerowania pluskwa łóżkowa wprowadza do ludzkiego organizmu substancję neutralizującą ból. Dlatego jej ugryzienie nie będzie odczuwane natychmiast. Ból i swędzenie pojawiają się po kilku do kilkunastu godzin od ukąszenia. Pluskwy na ogół gryzą odsłonięte okolice ciała (szyje, ręce, nogi). Swędzące ukąszenia mogą przybierać dość zróżnicowany wygląd. Przeważnie są to czerwone plamki, których średnica może dochodzić do 5 cm. Zmianom skórnym towarzyszy silny świąd. Na środku zmiany znajduje się ciemniejszy, bardzo mały punkt. Jest to miejsce, w którym pasożyt wkłuł się w ciało.

Odchody pluskwy na pościeli i na ścianie – jak je rozpoznać?

Charakterystyczne ślady pasożytów. Jak wyglądają odchody pluskwy na pościeli lub prześcieradle?

Gniazdo pluskwy domowej może przynieść nam wielu powodów do zmartwień. Podstawą jest jak najszybsze zauważenie i zneutralizowanie problemu. Jednym z pierwszych objawów występowania robaków są ślady na pościeli i na prześcieradle. Jak je rozpoznać?

Odchody pluskwy na pościeli lub prześcieradle są stosunkowo łatwe do zauważenia. Są to ciemne lub całkowicie czarne kropki o niewielkich rozmiarach. Odchody pluskwy na pościeli na ogół znajdują się wzdłuż szwów materaca. Czarne i brunatne kropki na prześcieradle nie muszą być wyłącznie odchodami. Na prześcieradłach można także zauważyć czarne kropki krwi. Po przetarciu ich wilgotną ściereczką, uzyskamy charakterystyczne, brunatne zabarwienie.

Co bardzo istotne, odchody pluskwy na pościeli lub prześcieradle nie są bezwonne. Czarne kropki odchodów posiadają mało przyjemną, lekko słodkawą woń, która niektórym kojarzy się z zapachem kolendry. Bez wątpienia ciemne ślady na prześcieradle i pościeli, a także widoczne ukąszenia o charakterystycznym ułożeniu to podstawowe sygnały, po których możemy poznać obecność pasożytów w naszym domu. Pamiętajmy, że pluskwa łóżkowa łatwo zasiedla się w przestrzeni domowej i bardzo szybko się rozmnaża. Dlatego jeśli zauważymy odchody pluskwy na pościeli, ugryzienia lub czarne ślady krwi na prześcieradle, powinniśmy natychmiast rozpocząć działania dezynsekcyjne. Sprawdź także ten artykuł: Jak pozbyć się pluskwy z domu i mieszkania? Praktyczny poradnik.

Ślady pluskwy na ścianie. Jak je rozpoznać?

Odchody pluskwy na pościeli nie są jedynym widocznym objawem obecności robaków. Ślady ich obecności często zauważymy także na ścianie. Na ogół są to niewielkie, czarne kropki w pobliżu łóżek. Drobne kropki na ścianie pojawiają się także przy meblach, cokołach i drobnych szczelinach. Czarne kropki na ścianie mogą być odchodami insektów. Najłatwiej zauważyć je na ścianach o jednolitej, jasnej barwie. Obecność odchodów pluskiew świadczy o tym, że w pomieszczeniu bytują lub bytowały dorosłe insekty. Odchody postaci nimfy nie są tak łatwe do zauważenia.

Jeśli zauważymy czarne kropki na ścianie, powinniśmy dokładnie obejrzeć całe pomieszczenie. Insekty zostawiają po sobie różne ślady. Są to zarówno odchody pluskwy na pościeli, czarne kropki z krwi i odchodów, jak i wylinki. W przypadku większej inwazji insektów, łatwo jest odkryć martwe osobniki, które znajdują się w szczelinach i trudnodostępnych zakamarkach. Przy większej skali problemu, można też wyczuć lekko słodki zapach w pomieszczeniu. Jest on wyczuwalny zaraz po wejściu do danego pomieszczenia i może świadczyć o tym, że w pobliskiej przestrzeni znajduje się gniazdo insektów.

Dezynsekcja pościeli, a także jak rozpoznać odchody pluskwy na pościeli
Jak rozpoznać odchody pluskwy na pościeli, czyli pluskwy w łóżku i ich zwalczanie

Regularna kontrola pomieszczeń pozwala na szybkie wykrycie problemu. To z kolei umożliwi łatwiejsze wyeliminowanie pluskwy z domu lub mieszkania. Warto także obejrzeć pomieszczenia przed wynajmem bądź zakupem nieruchomości. Widoczne na ścianie czarne kropki lub ślady w zagłębieniach materaca na ogół świadczą o tym, że w pomieszczeniach znajdowała lub znajduje się pluskwa łóżkowa.

Gniazdo pluskwy w domu – jak się pozbyć insektów?

Jak się pozbyć pluskwy z przestrzeni domowej? Podstawowe działania

Gniazdo pluskiew domowych może okazać się bardzo trudne do wyeliminowania. Wszystko za sprawą szybkości rozmnażania i łatwości przetrwania insektów. Pierwszą czynnością do wykonania jest dokładne posprzątanie pomieszczenia. Robak podobny do karalucha może chować się w szczelinach materaca, ramie łóżka, przestrzeniach za i pod łóżkiem, w zagłówku, a nawet w podłogach, dywanach, za obrazami lub meblami. Na ogół będą to przestrzenie w niewielkiej odległości od miejsc, w których sypiają ludzie.

Podstawą sprzątania będzie dokładne odkurzenie wszystkich podłóg, trudnodostępnych szczelin i zakamarków. Koniecznie trzeba także odkurzyć materac i wymienić prześcieradła, koce i poszewki. Całą pościel pierzemy w temperaturze przynajmniej 60 stopni Celsjusza. Niższa temperatura nie będzie w stanie zaszkodzić pluskwie domowej. Praniu poddajemy także zwierzęce legowiska, zabawki, pluszowe maskotki i wszystkie elementy wyposażenia, które nadają się do prania.

W wielu przypadkach zaleca się także wyrzucenie starych poduszek i wkładu kołder. Najbezpieczniej będzie wymienić je na nowe. Dobrym pomysłem będzie także ozonowanie całego pomieszczenia. Proces ozonowania może zabić pluskwy, bakterie i grzyby.

Pluskwa łóżkowa - jak się pozbyć problemu na stałe? Profesjonalna dezynsekcja pomieszczeń

Niestety domowe sposoby walki z pluskwami nie zawsze przynoszą pożądany efekt. Insekty mogą ukrywać się pod szczelinami podłóg, a nawet przechodzić po przestrzeniach przeznaczonych na instalacje. Jeśli dokładne odkurzenie i wysprzątanie pomieszczeń nie przyniosło rezultatu, jedynym skutecznym sposobem okazuje się skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy dezynsekcyjnej.

Dezynsekcja chemiczna może skutecznie usunąć insekty z najtrudniej dostępnych przestrzeni w domu lub mieszkaniu. Sytuacja w blokach okazuje się bardziej skomplikowana bowiem pluskwy mogą przedostawać się pomiędzy mieszkaniami. W tym przypadku rekomenduje się jednoczesną dezynsekcje wszystkich zainfekowanych mieszkań.

Wiesz już, jak rozpoznać odchody pluskwy na pościeli i na ścianie. Wiesz też, jak pozbyć się insektów. A może zainteresuje Cię również, jak wygląda naturalny wróg pluskwy domowej?

ikona podziel się Przekaż dalej