Domowe sposoby czy środki chemiczne?

Zanim ustalimy, jak usunąć kamień z toalety, omówimy podstawową kwestię dotyczącą wyboru środków czyszczących. Aby pozbyć się kamienia z muszli, możemy zastosować środki chemiczne lub wykorzystać domowe sposoby. Zarówno jedna, jak i druga metoda posiada swoich zwolenników oraz przeciwników.

Środki chemiczne są w stanie skutecznie usunąć ślady kamienia z dna muszli klozetowej. Ich zastosowanie jest dość proste, a wydajność wysoka. Wystarczy zastosować się do instrukcji podanej na opakowaniu produktu. Większość środków przeznaczonych do czyszczenia toalet wystarczy nanieść na powierzchnię i odczekać kilka do kilkunastu minut. W tym czasie preparat zacznie rozpuszczać osad z kamienia. Po upływie kilkunastu minut możemy rozpocząć czyszczenie szczotką do toalet. Warto zauważyć, że niektóre detergenty skutecznie usuwają osad, który zgromadził się pod powierzchnią wody. Jednocześnie posiadają właściwości dezynfekujące i pozostawiają po sobie idealnie czystą, lśniącą i pozbawioną bakterii powierzchnię.

Niestety detergenty do WC posiadają intensywny zapach chloru, który może być drażniący dla ludzi i zwierząt domowych. Zapach z czyszczonego pomieszczenia może roznosić się po całym mieszkaniu, dając wrażenie dyskomfortu. Dlatego niektórzy decydują się na proste, domowe sposoby. Co ciekawe, niektóre domowe triki na usuwanie kamienia mogą być tak skuteczne, jak środki chemiczne. Jednocześnie niwelujemy efekt przykrego zapachu chloru i nie musimy wdychać nieprzyjemnych oparów. Domowe sposoby mogą wymagać więcej wysiłku niż środki chemiczne, jednak przy odrobinie wprawy i determinacji usuniemy nawet grubą warstwę kamienia z dna muszli klozetowej.

Jak usunąć kamień z toalety? Trzy najskuteczniejsze, domowe sposoby

Metoda 1 - Ocet. Jak usunąć kamień z muszli klozetowej?

Omawiając proste, domowe sposoby na odkamienianie WC, rozpoczynamy od octu, który znajduje się w większości kuchni. Możemy wykorzystać zarówno zwykły ocet spirytusowy, jak i ocet jabłkowy. Drugie rozwiązanie będzie posiadało nieco przyjemniejszy zapach.

Jak usunąć kamień z toalety przy pomocy octu? Metoda jest bardzo prosta do wykonania. Wystarczy wlać ocet po ściankach sedesu i pozostawić na minimum 10 minut. W przypadku większego osadu z kamienia, możemy delikatnie podgrzać ocet i pozostawić w muszli klozetowej na 20 – 30 minut. W ten sposób zwiększymy moc jego działania i usuniemy osad z dna WC.

Po upłynięciu wyżej wspomnianego czasu, należy dokładnie wyszorować toaletę. Wykorzystujemy tutaj szczotkę do toalet. Ścianki możemy dodatkowo przetrzeć ściereczką nasączoną octem. W przypadku uporczywych zabrudzeń z kamienia, czyszczenie powtarzamy kilkukrotnie, aż do pełnego oczyszczenia wszystkich zakamienionych przestrzeni.

Metoda 2 - Odkamienianie toalety przy pomocy octu i sody oczyszczonej

Jak usunąć kamień z toalety? Możemy wykorzystać sprawdzony duet, czyli ocet oraz sodę oczyszczoną. Dzięki nim możemy pozbyć się zarówno delikatnego, jak i większego osadu z muszli klozetowej. Odkamienianie rozpoczynamy od usunięcia wody z dna WC. Dzięki temu uzyskamy największą skuteczność octu.

Po usunięciu wody, wlewamy ocet do muszli klozetowej. Następnie dosypujemy niewielką ilość sody oczyszczonej. W efekcie pojawi się intensywna piana, która z czasem zacznie opadać. Wystarczy, że poczekamy 15 – 20 minut i rozpoczniemy szorowanie muszli klozetowej.

Mieszanina octu i sody oczyszczonej może skutecznie rozpuścić osad z kamienia i pozwolić na efektywne wyczyszczenie WC. Odkamienianie jest bardzo proste, a jednocześnie nie generuje toksycznych oparów. Mieszankę octu i sody oczyszczonej możemy także wykorzystać do oczyszczania innych przestrzeni łazienkowych. W osobnym artykule podpowiadamy, jak usunąć kamień z szyby prysznica. Sprawdź także ten artykuł: Jak usunąć kamień z czajnika? Oto 5 skutecznych sposobów.

Metoda 3 – Boraks. Czym usunąć kamień z muszli klozetowej?

Czym jeszcze można skutecznie usunąć kamień z muszli klozetowej? Nasza ostatnia metoda jest nie tylko ekologiczna, ale i nie pozostawia po sobie zapachu. Boraks czy innymi słowy kwas borowy jest dostępny w każdej aptece. Jest to produkt o szerokich możliwościach zastosowania. Często wykorzystuje się go jako ekologiczny środek czystości, który pozwala pozbyć się uporczywych osadów.

Warto wiedzieć, że kwas borowy posiada właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne oraz odkażające. Dodatkowo potrafi skutecznie zneutralizować osad z kamienia, dzięki czemu staje się praktycznym elementem wyposażenia łazienki. Jak usunąć kamień z toalety? Wystarczy wlać do niej szklankę kwasu borowego i pozostawić na pół godziny. Po tym czasie należy dokładnie wyszorować toaletę. Czym? W roli czyścika świetnia sprawdzi się zwykła szczotka do toalety, którą dotrzemy we wszystkie zakamarki.

Dzięki boraksowi możemy pozbyć się nawet bardziej uciążliwych śladów kamienia z dna toalety. Musimy jednak zachować pewną ostrożność. Warto pamiętać, że kwas borowy jest trujący dla ludzi i zwierząt. Dlatego butelka z produktem powinna stać w odpowiednio zabezpieczonym miejscu.

Wiesz już, czym skutecznie usunąć kamień z toalety i jak pozbyć się uporczywego osadu bez użycia środków chemicznych. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie.

ikona podziel się Przekaż dalej