Jak usunąć naklejki z mebli drewnianych?

Drewniane meble są naprawdę piękne i wyróżniają się tym, iż są wyjątkowo trwałym i szlachetnym wyposażeniem. Jednak z drugiej strony bardzo łatwo możemy uszkodzić drewno przez nieodpowiednią pielęgnację oraz stosowanie chemicznych preparatów mogących po prostu odbarwić drewno. Dlatego jeżeli chcemy się dowiedzieć, jak usunąć naklejki z mebli drewnianychpowinniśmy w ich przypadku zachować szczególną ostrożność.

Jednym ze sposobów na to, aby odkleić naklejkę, jest jej po prostu usunięcie mechaniczne. Możemy zrobić to przy pomocy specjalnego nożyka do papieru lub też żyletki. Jednak musimy uważać na to, aby podważając naklejkę nie uszkodzić drewnianych mebli. Zatem wybór tego, czym będziemy chcieli łatwo usunąć stare naklejki z mebli w salonie lub kuchni, nie będzie nas zwalniało pod żadnym pozorem z tego, aby robić to naprawdę ostrożnie.

Drugim sposobem na to, aby łatwo zmyć naklejkę z drewnianych powierzchni lub też pozostałości kleju, jest najzwyczajniej w świecie skorzystanie z oleju roślinnego. Może to być zwykły olej rzepakowy lub słonecznikowy. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie również z oleju kokosowego. Po namoczeniu naklejki postarajmy się delikatnie zdrapać cały klej. Należy zwracać szczególną uwagę na to, czym chcemy odkleić naszą naklejkę. Ponieważ zastosowanie niesprawdzonych substancji lub wybierając radykalny sposób, możemy doprowadzić do odbarwienia drewna.

Sposób na pozbycie się naklejek z mebli

Bardzo często zdarza się sytuacja, że chcemy znaleźć sposób na to, jak usunąć naklejki z mebli niekoniecznie drewnianych, ale na przykład wykończonych laminatem, wtedy zastanawiamy się nad tym, czy powyższe porady są jak najbardziej uniwersalne. W przypadku takich mebli możemy spróbować odkleić naklejki również stare przy pomocy gorącego powietrza.

W tym przypadku doskonale sprawdzi się zwykła suszarka do włosów. Ogrzewając ciepłym strumieniem naklejkę, w końcu powinniśmy rozpuścić klej, dzięki czemu jego zeskrobanie lub usunięcie będzie o wiele łatwiejsze. Można również wykonać małą próbę przy pomocy perfum. To jest bardzo pomocne, szczególnie patrząc na to, że alkohol zawarty w perfumach pomoże skutecznie zmyć klej. Jeżeli jednak zamierzamy robić to na frontach szafek, to powinniśmy sprawdzić ten sposób na niewidocznej części mebli, aby przekonać się o tym, że nie dojdzie do uszkodzenia laminatu.

Czym zmyć stare naklejki z różnych powierzchni?

O ile łatwo jest poradzić sobie z naklejkami, które były dość niedawno naklejone. To z drugiej strony nie powinniśmy zapominać również naklejkach, które niestety są stare, przez co stają się bardziej uciążliwe do usunięcia. Jeżeli jeszcze nie wiesz, czym należy usunąć taki stary klej, warto na pewno w pierwszej kolejności poszukiwać rozwiązań, które będą jak najmniej inwazyjne. Możesz z powodzeniem do mebli, a także do pozostałych powierzchni stosować parownicę z mikrofibrą. Ważne jest jednak wcześniejsze wykonanie testu, czy z pewnością gorąca para nie przyczyni się do zniszczenia powierzchni znajdującej się pod naklejką.

Jeżeli jednak parownica nie pomoże, może dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowych produktów przeznaczonych do usuwania naklejek. Taki płyn do usuwania naklejek z powodzeniem można kupić praktycznie w każdym markecie budowlanym lub nawet drogerii. Jest to bardzo pomocne rozwiązanie, które pomoże łatwo pozbyć się kleju po naklejkach. Warto jednak wcześniej upewnić się, że taki płyn z pewnością jest dedykowany do powierzchni, którą chcemy wyczyścić.

Stare naklejki z szyby lub ram okiennych można jeszcze spróbować usuwać przy pomocy acetonu, czyli po prostu zmywacza do paznokci lub też płynem WD40. Ostatni preparat doskonale sprawdzi się w przypadku naklejek szczególnie na szybach samochodowych. Jeżeli chcemy odkleić naklejkę rejestracyjną, to z pewnością zauważymy wiele trudności przy zastosowaniu innych metod. Natomiast płyn WD40 po pozostawieniu go na naklejce na ok. 20 minut, powinien skutecznie zmiękczyć naklejkę, po czym można będzie ją bez trudu zeskrobać. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat naklejek na szyby?

Usuwanie naklejek - podsumowanie

Jeżeli już wiesz, w jaki sposób usunąć naklejki przy pomocy domowych sposobów, a także sprawdzając różnego rodzaju preparaty, które są dedykowane do tego celu, z pewnością łatwo uporasz się z takim problemem. Nie zapomnij również o tym, że posiadając własny dom, będziesz spotykać się z innymi trudnościami, a także wątpliwościami. Do takich dylematów będzie zaliczać się między innymi, to czym malować meble ogrodowe, aby były na pewno odporne na wilgoć, a także wiele innych spraw związanych z drobnymi pracami remontowymi.

ikona podziel się Przekaż dalej