Jak zwalczyć grzyb na ścianie? 5 sprawdzonych sposobów na pleśń
Ciemne plamy i wykwity na ścianach w mieszkaniu to nie tylko problem estetyczny. Nieważne, czy to pleśń, czy grzyb – mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie. Nie wystarczy ich zmyć i zamalować, będą namnażać się dalej i ciągle wychodzić na nowo. Dowiedz się, jak zwalczyć grzyb na ścianie na dobre!
Z tego artykułu dowiesz się:
Grzyb a pleśń na ścianie
Osadzająca się wilgoć na ścianach w domu sprzyja pojawieniu się i grzybów, i pleśni. Oba przypadki są trudne do usunięcia i naprawdę szkodliwe. Aby jednak dobrze zadziałać i bez problemu zlikwidować zagrożenie, warto znać różnice między tymi problemami.
Grzyb w mieszkaniu jest bardzo niebezpieczny. I tak dla ludzi – na wpływ na zdrowie, jak i dla struktury budynku i ścian. Zadamawia się w betonie i drewnie, stopniowo zajmując coraz większą część wnętrza ścian. Grzyb rozrasta się bardzo szybko, tworzy charakterystyczne narośle, które rozlewają się szeroko. Może pojawić się na dowolnej części ściany. Mają także bardzo nieprzyjemny zapach, charakterystyczny i wyczuwalny od razu po wejściu do mieszkania.
Pleśń natomiast najczęściej pojawia się na suficie lub w rogach ściany. Początkowo są to drobne, małe plamki w czarnym kolorze, chociaż czasami mogą być także zielone, czerwono-rude lub żółte. Pleśń pojawia się tylko na powierzchni ściany, czyli na farbie czy tapecie. Nie przenika w głąb ściany i nie uszkadza jej struktury, więc teoretycznie jest mniej szkodliwa.
Grzyb na ścianie – przyczyny
Zarówno grzyb, jak i pleśń na ścianie pojawiają się pod wpływem nadmiernej wilgoci, zwłaszcza w połączeniu z wysoką temperaturą. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się zimą, kiedy działa centralne ogrzewanie i rzadziej otwieramy okna. Z tych samych względów pleśnie i grzyby najczęściej pojawiają się w łazience czy kuchni – tam, gdzie najcieplej i najbardziej wilgotno.
Bezpośrednią przyczyną są problemy z wentylacją, zarówno ze względu na bardzo szczelne okna, jak i brak nawiewów czy zamykanie przewodów wentylacyjnych w czasie zimy. Wilgoć na ścianach nie ma możliwości ujścia, osadza się i zostaje w domu. To idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Zagrzybione ściany nie wyglądają ładnie, ale przede wszystkim – mogą być naprawę niezdrowe. Dlatego warto dbać o prawidłową wentylację i niezaburzanie cyrkulacji powietrza.
Niekiedy zdarza się, że pleśnie i grzyby powstają w wyniku błędów wykonawczych całego budynku. Nawet jeśli masz zamontowane wentylatory, ale są one źle dobrane, cyrkulacja powietrza nie będzie działała prawidłowo. Czasami problemem jest nieszczelny dach lub zalanie mieszkania przez sąsiada. Niedostateczne osuszenie mokrej ściany czy dachu jest przyczyną pojawienia się grzyba. Warto uważać nawet na niewielkie przecieki, na przykład za wannę przy nieszczelnych uszczelkach. Przesączające się krople pozostają na posadzce i mogą przeciekać do sąsiadów, tworząc na ich suficie mokrą plamę, w której zaczną namnażać się grzyby lub pleśnie.
Jak zwalczyć grzyb na ścianie
Jak usunąć grzyba ze ściany? Kiedy tylko zauważysz pierwsze ślady powstawania grzyba na ścianie w mieszkaniu, koniecznie od razu postaraj się go zlikwidować. Im szybciej tym lepiej – mniejsze obciążenie dla organizmu i mniejsze ryzyko, że rozprzestrzeni się w mieszkaniu i po ścianach. Jest na to kilka sposobów.
- Odgrzybianie za pomocą specjalistycznych środków grzybobójczych. Jest to skuteczna metoda działająca na grzyby pojawiające się na powierzchni ściany, które nie przeniknęły do materiałów budowlanych. Środki stosujące do odgrzybiania w domu są dość silne i mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego podczas stosowania warto zaopatrzyć się w rękawiczki i maseczki. W czasie, kiedy odbywa się usuwanie grzyba, w mieszkaniu nie powinno być dzieci, kobiet w ciąży, osób z problemami układu oddechowego oraz zwierząt domowych.
- Usuwanie grzyba, który przeniknął w głąb ściany wymaga zrobienia remontu. Jeśli drobnoustroje dostały się pod tynk, a farba odchodzi, trzeba skuć obie warstwy i dokładnie rozprowadzić preparaty grzybobójcze na ścianie oraz dobrze wysuszyć przed nowym malowaniem.
- Kolejnym ważnym aspektem jest usunięcie wszelkich zarodników grzybów. Przenoszą się z podmuchami powietrza na meble, ramy obrazów, dywany. Konieczne jest bardzo dokładne wysprzątanie całego mieszkania, by zminimalizować ryzyko, że grzyb pojawi się w kolejnych pomieszczeniach lub się odnowi.
W przypadku pleśni sposoby na pozbycie się problemu są nieco łatwiejsze. Czasami można zastosować naturalne lub domowe środki, które naprawdę świetnie się sprawdzą. Dowiedz się, czym zmyć pleśń.
- Ocet wodą to świetny sposób na pleśń na ścianach. Można użyć go także na grzyba, ma silne działanie odkażające. ½ szklanki wody + ¼ szklanki octu 10-procentowego należy wymieszać ze sobą i przelać do butelki z atomizerem. Spryskuje się ślady pleśni, które potem trzeba zmyć ze ściany wodą.
- Podobne działanie wykazują niektóre olejki eteryczne. Można użyć je razem z octem albo później. Należy zostawić je jednak na dłużej, bo na jakieś 2-3 dni. Najbardziej skuteczny jest olejek drzewa herbacianego, który jest nie tylko niezwykle skuteczny, ale przy okazji ma naprawdę niesamowity zapach.
Odgrzybianie i usuwanie pleśni nie uda się, jeśli nie pozbędziesz się przyczyny pojawiania się problemu. Najważniejsze jest usunięcie wszelkich wycieków oraz zadbanie o wentylację. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż nawiewników okiennych.
Zagrzybione ściany – szkodliwość dla organizmu
Grzyby to maleńkie mikroorganizmy, które w szybkim czasie się namnażają i robią bardzo wyraźne wykwity na ścianach. Zagrzybione ściany wyglądają fatalnie, ale o wiele gorsze jest ich wpływ na zdrowie. Grzyb w pokoju jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt i kobiet w ciąży, ale tak naprawdę wszyscy mogą odczuć jego szkodliwość.
Najczęściej pojawiają się problemy z układem oddechowym. Niektóre osoby są uczulone na grzyby i pleśnie i będą ciągle chorowały, kichały i kasłały. Jednak nawet nie-alergicy mogą mieć problem z nawracającymi infekcjami i uciążliwym kaszlem. Dzieje się tak, ponieważ zarodniki grzybów unoszą się w powietrzu i są ciągle wdychane. W skrajnych przypadkach zagrzybiona ściana może doprowadzić do przewlekłych problemów z oddychaniem, a nawet astmy. Grzyby mogą mieć także fatalny wpływ na zatoki – jeśli masz powracające zapalenie zatok, warto sprawdzić, czy w ścianach lub w przewodach wentylacyjnych nie ma wykwitów grzybowych.
Niektóre gatunki grzybów mogą być przyczyną także przewlekłego bólu głowy, problemów z koncentracją czy nawet z depresją i zmianą nastroju. Bardzo rzadko występujące gatunki mogą być nawet powodem… halucynacji i przywidzeń. Zagrzybiona ściana mocno obniża także odporność. Badania wskazują także na to, że grzyby wytwarzają tak zwane mykotoksyny, które mogą mieć działanie kancerogenne. Z tego względu porządne odgrzybianie jest naprawdę kluczowe.
Bibliografia:
- https://deccoria.pl/artykuly/porady-domowe/domowe-sposoby-na-plesn-i-grzyba-wydasz-maksymalnie-8-zl-w-zielarskim-i-problem-z-glowy-25-11304 dostęp 14.12.2023r.
- https://home.morele.net/poradniki/odgrzybianie-jak-usunac-plesn-ze-sciany-poradnik-krok-po-kroku/ dostęp 14.12.2023r.