Dobry środek na karaluchy, czyli jaki?

Karaluchy i prusaki pojawiają się w Polsce dość często. Żyje tutaj kilka gatunków, które preferują ciepłe i wilgotne miejsca. Uwielbiają nasze domy, ponieważ mają w nich odpowiednie warunki – wszystko, co najbardziej lubią: jedzenie, wodę, szczeliny w podłodze, ścianach czy za meblami, gdzie mogą mieszkać.

Karaluchy są bardzo mało wymagającymi lokatorami. Wszystkożerne owady, potrafią wytrzymać bez pożywienia 40 dni. Ich pancerz jest bardzo odporny na zgniecenie, na dodatek są w stanie przyjąć wiele trucizn, które dla ludzi, zwierząt domowych i innych owadów są po prostu szkodliwe lub toksyczne. Więcej – karaluchy wytrzymują promieniowanie! Na dodatek szybko się rozprzestrzeniają. W ciągu sezonu jedna samica produkuje około 200 nowych jajeczek, które także się rozwijają i zaczynają rozmnażać.

To wszystko sprawia, że na karaluchy nie działa standardowy środek owadobójczy! Tutaj trzeba zastosować naprawdę skuteczny i sprawdzony preparat, który nie tylko usunie dorosłe osobniki, lecz także jajka i młode karaluchy. Nie warto wiec sięgać po trutki na inne insekty, tylko od razu sięgnąć po coś dedykowanego do tych owadów. Najlepiej zadziałać natychmiast, jak tylko zauważysz pierwsze osobniki.

Jak rozpoznać karalucha?

Zanim jednak przystąpisz do ataku, upewnij się, że masz do czynienia z karaluchem. Karaczany i prusaki są często spotykanymi owadami w naszym domu. Dorosłe karaluchy są świetnie widoczne – są duże, mają od 1,5 do 3 cm długości. Karaluchy mają ciemnobrązowy pancerzyk, dość twardy i trzy pary odnóży, które umożliwiają im szybkie przemieszczanie się. Mają dość długie czułki z przodu. Samce mają wyraźne, duże skrzydła – chociaż praktycznie nie latają, a samice nie mają ich wcale.

Najbardziej lubią gnieździć się w kuchniach i łazienkach, ponieważ uwielbiają wilgotne miejsca. Tworzą gniazda pod meblami, podłogami i dywanami. Ukrywają się w ciemnych szczelinach, ponieważ nie znoszą światła. Wychodzą na żer w nocy, dlatego możesz się na nie natknąć, jeśli zapalisz światło w łazience w nocy. Jak się dostają do naszego mieszkania? Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to związane z brakiem porządku czy brudem. Karaluchy po prostu wędrują rurami i kanałami wentylacyjnymi, przez które przeciskają się z mieszkania do mieszkania. Nie lubią tego, co przyciąga szerszenie i inne owady latające – owoców i słodyczy. Karmią się wszelkimi okruszkami i drobinkami i w zasadzie jest im wszystko jedno, co jedzą. Są dość niebezpieczne – pozostawione przez nie odchody mogą być źródłem niektórych chorób, powodują także dotkliwe alergie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat szkodników.

Dobry środek na karaluchy

Zwalczanie prusaków i karaluchów najlepiej wykonać za pomocą silnego środka. Chemiczny preparat powinien działać jednak nie tylko na dorosłe osobniki, lecz także na jajka. Generalnie podstawą jest zniszczenie gniazda za pomocą silnego środka na owady. Jest kilka rodzajów:

  • Trutka na karaluchy o działaniu układowym i żołądkowych. Zabija dorosłe osobniki, które ją zjedzą i sprawdza się na początku, kiedy pojawiają się pojedyncze osobniki. Nie zniweluje złożonych już jaj. Trutka zazwyczaj działa na większość pełzających i chodzących szkodników, jak karaluchy, mrówki czy pluskwy. Może mieć formę proszku do wysypania lub do rozpuszczenia w wodzie, z którego robi się oprysk. W takiej formie jest One Shot Killer Liquid, Strong Deltacaps Forte lub Getox w formie gotowego do użycia sprayu.
  • Środki zamgławiające, czyli silnie stężone środki, które rozpyla się w pomieszczeniu. Działają na wszystkie stadia rozwoju karaluchów, chociaż czasami zabieg trzeba powtórzyć dwukrotnie. To środek owadobójczy działający na karaluchy, pluskwy, zwalcza także na przykład muchy. W tej kategorii można umieścić Bombę do zwalczania owadów Deltacaps Forte albo Strong Professional. Są to środki o dużej sile działania.

Najlepszy sposób na karaluchy

Jeśli osobników jest mało, chemiczny preparat na karaluchy powinien zadziałać bez problemu. Jeśli jednak owady stworzyły już gniazda, może okazać się, że zabiegi trzeba będzie powtórzyć, by pozbyć się wszystkich insektów na dobre. Nie jest to niestety takie proste. Czasami jedynym wyjściem jest zatrudnienie profesjonalisty. Dezynsekcja jednak sprawdzi się tylko wtedy, jeśli skorzystają z niej także sąsiedzi z boków – inaczej owady będą powracać.

Aby temu zapobiec, można wdrożyć środki prewencyjne. Dobrym pomysłem jest uszczelnienie wszelkich szczelin przy podłodze i zwrócenie uwagi na stan kratek wentylacyjnych. Regularnie odkurzanie i niepozostawianie jedzenia na wierzchu także może pomóc.

ikona podziel się Przekaż dalej