Czyszczenie i mycie suchym lodem

Zasada działania urządzenia do czyszczenia suchym lodem

Od śladów wietrzenia przez lakiery do graffiti – mycie suchym lodem usuwa więcej różnych zanieczyszczeń niż piaskowanie i może być stosowane do rozmaitych powierzchni. Zabieg odbywa się bez uszkadzania czyszczonej powierzchni. Cieszy się wielką popularnością w całkiem rozmaitych dziedzinach. Pojazdy można oczyścić z brudu wewnątrz i na podwoziu, ewentualnie usunąć pnącza z fasady domu. Również w branży budowlanej i drzewnej mycie suchym lodem znajduje zastosowanie.

Tak zwany suchy lód jest stałym stanem skupienia dwutlenku węgla (CO2) i jest to jego jedyny składnik. W temperaturze ok. -78,5°C ta substancja sublimuje ze stanu stałego w gazowy. To oznacza, że w przypadku suchego lodu pominięta zostaje faza ciekła. Po zabiegu nie pozostają po środku czyszczącym ani płynne, ani stałe resztki.

Sprzęt czyszczący wykorzystuje suchy lód w formie granulatu (pelletu). Specjalna konstrukcja pistoletu umożliwia wyrzucanie granulatu pod wysokim ciśnieniem na czyszczoną powierzchnię. W rezultacie warstwa przeznaczona do usunięcia ulega lokalnemu przechłodzeniu i staje się krucha. Kolejne cząsteczki suchego lodu wnikają w mikropęknięcia i tam zmieniają stan stały na gazowy, zwiększając swoją objętość 700-1000 razy. To powoduje odrywanie zanieczyszczeń od powierzchni. Ponieważ twardość lodowego pelletu jest niewielka (porównywalna z twardością gipsu), nawet stosunkowo miękkie materiały po czyszczeniu nie wykazują śladów uszkodzenia. Gazowy dwutlenek węgla powraca do atmosfery, z której został pobrany, i pozostają do uprzątnięcia jedynie oderwane zanieczyszczenia.

Obszary zastosowania metody mycia suchym lodem

Czyszczenie powierzchni z użyciem stałej fazy skupienia dwutlenku węgla ma szerokie zastosowanie. Można tej metody używać w stosunku do powierzchni drewnianych, urządzeń przemysłowych, pojazdów i elementów budowlanych, jak fasady albo nawierzchnie podjazdów. Dzięki temu, że podczas zabiegu czyszczenia suchym lodem nie pojawia się żadna ciecz, można go stosować również do urządzeń elektrycznych pod napięciem.

Na co dzień można w ten sposób usuwać resztki farby z fasady, zanim wykona się nowe malowanie. W ramach mycia silnika usunąć można resztki oleju i innych zanieczyszczeń. Także materiały i substancje, z jakich bywają czyszczone powierzchnie, tworzą szeroką paletę. Można wymienić tutaj farby, lakiery, ślady zwietrzeń i przypaleń, resztki roślinne, kleje, oleje i tłuszcze. Oto kilka przykładów powierzchni i resztek, które są zmywane:

 • aluminium i inne metale – farby i lakiery,
 • cegła i beton – tłuszcze i oleje,
 • kamień naturalny i sztuczny – resztki kleju,
 • drewno – guma do żucia,
 • szkło i plexiglas – mchy, porosty, pnącza,
 • styropian – graffiti.

Zalety i wady mycia suchym lodem

Nieskazitelna czystość powierzchni bez uszkodzenia

Niektóre zabrudzone maszyny i narzędzia mają skomplikowane formy i są trudne do wyczyszczenia. W wielu wypadkach tradycyjne piaskowanie nie sprawdza się. Zabiegi laserowe ogólnie nie są przydatne do dużych powierzchni. Suchy lód jest pod względem elektrycznym bardzo dobrym izolatorem, chemicznie jest obojętny, jest na dodatek nietoksyczny i niepalny. W przeciwieństwie do innych środków czyszczących nie zostawia płynnych pozostałości – przechodzi ze stanu stałego w stan gazowy bez skraplania.

Kolejną zaletą suchego lodu jest brak uszkodzenia czyszczonych powierzchni. W zależności od ciśnienia roboczego, geometrii dyszy i rodzaju zanieczyszczeń, możliwa jest wydajność czyszczenia rzędu jednego metra kwadratowego na minutę. Ta innowacyjna metoda pozwala na usunięcie warstwy zanieczyszczeń grubości od 1 mm do 10 mm z zachowaniem nienaruszalności powierzchni.

Prowadzenie zabiegu mycia suchym lodem jest proste i nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Na skutek wysokiego ciśnienia nadmuchiwanego powietrza podczas czyszczenia dochodzi do powstawania znacznie większego hałasu niż podczas zabiegu laserowego. Połączenie automatycznego czyszczenia suchym lodem z bieżącą produkcją pozwala na odpowiednie wyciszenie. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat czyszczenia kostki brukowej?

Zalety czyszczenia powierzchni suchym lodem

Każda metoda ma swoje zalety i wady, również ta wykorzystująca sublimację dwutlenku węgla. Do krótkiej listy wad można zaliczyć brak możliwości czyszczenia materiałów miękkich oraz powierzchni wrażliwych na niskie temperatury. Zalety w tym wypadku zdecydowanie przeważają:

 • czyszczenie powierzchni bez uszkodzenia,
 • szeroki zakres zastosowania
 • brak wilgoci,
 • brak przewodnictwa elektrycznego,
 • nie ma potrzeby demontażu urządzeń,
 • nie pozostają resztki czynnika czyszczącego,
 • metoda przyjazna dla środowiska,
 • brak zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Usługi czyszczenia suchym lodem i cennik usług

Sprzęt do czyszczenia suchym lodem nie należy do najtańszych. Urządzenie składa się pojemnika na lód, systemu podawania, źródła sprężonego powietrza i pistoletu z wężem i dyszą. Zasada działania jest prosta: granulki suchego lodu są podawane do węża i pod ciśnieniem wystrzeliwane w kierunku czyszczonej powierzchni. Czyścić można zarówno powierzchnię silnika, jak i maszyny w zakładach spożywczych albo nawet urządzenie pod napięciem. Jeśli mycie suchym lodem jest wykonywane okresowo w dłuższych odstępach czasu, cena usługi czyszczenia będzie z pewnością bardziej korzystna od ceny zakupu.

Przykładowe urządzenie, które umożliwia czyszczenie suchym lodem, to IB 10/8 L2P firmy Kärcher. Jego cena wynosi ok. 62 000 zł. Maszyna posiada funkcję wytwarzania suchego lodu z ciekłego dwutlenku węgla. Ze względu na łatwość przechowywania i transportu tego gazu w butli, odpada problem z dostawą świeżego granulatu. Odpowiednie parametry suchy lód zachowuje przez kilkanaście godzin od momentu wytworzenia. Przybliżony cennik usług to 250-800 zł za godzinę pracy. Cena zależy od zużycia suchego lodu i sprężonego powietrza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły