Ozonowanie powietrza – na czym polega?

Dezynfekcja ozonem - zastosowanie

Ozonowanie domu to jedna z najnowszych metod oczyszczenia, a zwłaszcza dezynfekcji. Nie są potrzebne żadne środki chemiczne, które mogłyby dodatkowo zniszczyć ściany. Wykorzystanie ozonowania powietrza jest bardzo częste w miejscach publicznych, w tym w szpitalach czy gabinetach lekarskich różnych specjalizacji. Również tą czynność można przeprowadzić w zakładach przemysłowych czy w zaciszu domowym.

Ozonowanie pokoju czy innego pomieszczenia ułatwia usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Dlatego też ma to dobroczynny wpływ na zdrowie mieszkańców czy kondycję ścian. Dezynfekcja ozonem jest bardzo praktycznym rozwiązaniem i niewymagającym zwykle długiego czasu czy nakładu pieniędzy. Obawy mogą być jedynie w kwestii szkodliwości ozonu, ale to zostanie opisane poniżej.

Dezynfekcję ozonem warto zastosować szczególnie w pokojach alergików oraz najmłodszych dzieci. Roztocza kurzu domowego, alergeny czy inne pasożyty mają niekorzystny wpływ na układ oddechowy osób wrażliwych. Częste ozonowanie pokoju jest także zalecane w przypadku obecności zwierząt domowych czy obiektów mogących pochłaniać zapachy, takie jak dywany, czy zasłony.

Szkodliwość ozonu – prawda czy fałsz?

Do ozonowania pomieszczeń wykorzystuje się ozon, który naturalnie występuje pod postacią gazu. Jest to jeden z najbardziej skutecznych gazów do dezynfekcji. Niestety charakteryzuje się on niską trwałością, ale dzięki temu jest niepalny. Co najważniejsze jest on gazem toksycznym, dlatego przy niewłaściwym sposobie jego użytkowania, zatrucie ozonem będzie prawdopodobne.

Chcąc uniknąć skutków toksycznych należy zatrudnić profesjonalną firmę zajmującą się ozonowaniem powietrza. Będzie to miało wpływ na całkowitą ceną dezynfekcji, ale podążając za opiniami warto zaufać profesjonalistom. Każda firma specjalistyczna posiada odpowiednie uprawniania oraz certyfikaty, co też gwarantuje późniejsze bezpieczeństwo korzystania ze zdezynfekowanego pomieszczenia.

Po prawidłowo wykonanej dezynfekcji zatrucie ozonem jest wręcz niemożliwe. Wystarczy odczekać jedynie niewielki czas potrzebny na przewietrzenie wnętrza. Po zakończeniu przez dłuższą chwilę może unosić się charakterystyczny zapach w powietrzu, jednak nie świadczy on o ciągle utrzymujących się wysokim stężeniu gazu. Podsumowując ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne, ale tylko i wyłącznie kiedy cały proces wykonuje odpowiednio wyszkolona firma specjalistyczna. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze oczyszczacza powietrza?

Ozonowanie domu – sposób działania

Proces ozonowania powietrza polega na reakcji chemicznej, w skład której wchodzi ozon oraz szkodliwe dla człowieka związki organiczne. Dzięki działaniu gazu giną one, co pozwala na odzyskanie przyjemnego zapachu oraz względnej sterylności pomieszczenia. Podobny efekt można zauważyć wiosną czy latem podczas burzy, a dokładniej chwilę po niej. Wtedy także w powietrzu czuć charakterystyczny zapach z uwagi na zwiększony poziom ozonu.

Samodzielne ozonowanie pomieszczeń jest wręcz niemożliwe z uwagi na konieczność zastosowania profesjonalnego sprzętu. Zwykle w użyciu są specjalne generatory ozonu, które dzięki swojemu działaniu są w stanie doprowadzić do zniszczenia szkodliwych drobnoustrojów. Takie generatory ozonu z łatwością wytwarzają cząsteczki gazu, które dalej łączą się z niekorzystnymi związkami.

Ozonowanie pomieszczeń - rezultaty

Odczuwalnym efektem ozonowania powietrza jest przyjemny i świeży zapach. Usunięcia alergenów z otoczenia pozwala odzyskać harmonię w pomieszczeniu. Efekty długofalowe to te związane z alergiami czy chorobami górnych dróg oddechowych. Osoby wrażliwe na patogeny odczują dużą ulgę. Również lepiej będzie się oddychać ludziom bez żadnych dolegliwości z uwagi na to, że powietrze się zdecydowanie odświeży.

Jednorazowe przeprowadzenie ozonowania pomieszczeń da dużo pozytywnych efektów. Warto jednak regularnie zlecać taką czynność, aby coraz bardziej poprawiać jakość powietrza w domu oraz minimalizować ilość szkodliwych alergenów. Każda dezynfekcja ozonem sprawia, że dom staje się bardziej bezpieczny i komfortowy dla dzieci czy osób starszych.

Niekorzystnym efektem ozonowania, choć niekoniecznie niebezpiecznym jest specyficzny zapach, który w najgorszym wypadku może utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Ten niezdrowy poziom stężenia ozonu powyżej 0,08 ppm utrzymuje się zazwyczaj jeden dzień maksymalnie. Natomiast poziom stężenia 0,02 – 0,05 ppm jest już neutralny dla organizmu.

Ozonowanie domu – porady praktyczne, opinie oraz cena

Koszt ozonowania domu

Ozonowanie pomieszczeń nie jest dużym wydatkiem patrząc na jego korzystne efekty. Cena zależy od czasu pracy generatora oraz metrażu pomieszczenia. Ceny mogą się także różnić w zależności od miasta czy części Polski. Jedne firmy w swoim cenniku mają podaną kwotę na 1 godzinę pracy, inne natomiast uwzględniają całe pomieszczenie o określonej powierzchni.

Cena za 1 godzinę waha się w granicach nawet 100 zł. Biorąc pod uwagę specjalistyczny sprzęt, wysokiej jakości ozon oraz doświadczenia ekipy to nie jest to wysoka cena. W ofertach innych firm znaleźć można przykładowo ceny za pomieszczenie o powierzchni 30 m2 w okolicach 150 zł.

Ozonowanie cieszy się bardzo dobrymi opiniami z uwagi na jego walory zdrowotne. Niekiedy jednak koszt całego procesu może być dla niektórych za wysokim wydatkiem. Warto wtedy zastanowić się czy ewentualne koszty z tym związane faktycznie przewyższają dobro i zdrowie mieszkańców.

Ozonowanie pomieszczeń – ogólne zalecenia

Choć ozonowanie powietrza jest czynnością, którą warto przeprowadzić w każdym budynku, to jednak są sytuację, w których jest to konieczne. Odświeżenia wymagają pomieszczenia, które przez dłuższy czas nie były wykorzystywane, przykładowo stary dom czy opuszczone mieszkanie. Warto wtedy także znaleźć przyczynę, z powodu której utrzymuje się nieprzyjemny zapach w powietrzu.

Dezynfekcja ozonem bardzo dobrze sprawdzi się w sytuacji, kiedy pojawia się pleśń czy grzyby na ścianach oraz suficie. W tym przypadku również konieczne jest najpierw zlokalizowanie powodu, dlaczego ta pleśń się pojawia, a następnie usunięcie go, aby ona nie nawracała. Konieczne jest także porządne odświeżenie pomieszczeń, kiedy wśród domowników jest osoba paląca wewnątrz. Ozonowanie powietrza to też sposób na przystosowanie budynku do zamieszkania przez małe dzieci czy alergików.

Proces ozonowania można przeprowadzać kilka razy w roku, ale nie częściej niż co 3 miesiące, kiedy chodzi jedynie o działania prewencyjne. Jeśli natomiast jednorazowe ozonowanie nie przyniesie całkowitego oczekiwanego rezultatu, należy to powtarzać w kilku seriach. W takim przypadku raczej wykluczone jest mieszkanie czy używanie danego pomieszczenia pomiędzy ozonowaniem.

ikona podziel się Przekaż dalej