Jak wygląda prusak i czym różni się od karaluchów?

Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda prusak. Jest to insekt osiągający około 1 cm długości. Rozpoznamy go po czerwono brązowym kolorze i bardzo charakterystycznych, długich czułkach. Prusaki posiadają zakończone maleńkimi kolcami, trzy pary odnóży, które umożliwiają im chodzenie po gładkich powierzchniach.

Jak rozpoznać karalucha? Rozróżnienie jest dość proste. Karaluchy są znacznie większe od prusaków i mogą osiągać do 2,5 cm długości. Insekty, które zalęgają się w domu mają ciemnobrązowe zabarwienie i niewielkie skrzydła.

Rozpoznanie karaluchów może odbywać się również na podstawie miejsca bytowania. Prusaki wolą osiedlać się w domu ze względu na wyższą temperaturę. W przypadku karaluchów nie jest to już tak oczywiste. Insekty świetnie radzą sobie zarówno w domu, jak i w chłodnym garażu czy piwnicy. Niskie temperatury nie stanowią dla nich przeszkody do bytowania.

Zwalczanie prusaków i karaluchów – TOP 4 najlepsze sposoby

Metoda 1 – borasol i cukier

Niektóre domowe sposoby na tępienie prusaków są proste i skuteczne. Jednym z nich jest metoda polegająca na połączeniu borasolu i cukru. Borasol czyli kwas borowy możemy nabyć w każdej aptece. Roztwór jest bezwonny i trujący dla insektów. Wystarczy wymieszać go z cukrem i pozostawić w miejscu odwiedzanym przez prusaki.

Likwidacja prusaków lub karaluchów za pomocą mieszanki cukru i kwasu borowego może być skuteczna w przypadku niewielkiego nasilenia problemu. W ten sposób prawdopodobnie nie uda nam się wytępić dużej kolonii. Co więcej, metoda wymaga szczególnej ostrożności. Kwas borowy może być trujący także dla ludzi oraz zwierząt, które mieszkają w domu. Dlatego mieszankę warto umieścić w odpowiednio zabezpieczonym miejscu.

Metoda 2 – roztwór z amoniaku

Domowe sposoby na zwalczanie prusaków mogą także polegać na reakcjach awersyjnych. Dobrym przykładem jest metoda wykorzystująca roztwór amoniaku. Jak ją przeprowadzić? Na wstępie zaznaczmy, że amoniak posiada intensywny zapach, który bardzo drażni insekty. W związku z tym większość prusaków i karaluchów będzie go unikała. Możemy to wykorzystać w domu.

Metoda obejmuje przetarcie krawędzi szafek, podłóg i rur roztworem amoniaku. Ze względu na przykry zapach, czynności można wykonać przed wyjściem z pomieszczeń. W ten sposób nie uda nam się wytępić prusaków ani karaluchów, jednak można skutecznie zniechęcić je do przebywania w naszym budynku. Metoda posiada różne opinie, niektórzy doceniają ją za wysoką skuteczność, inni uważają za mało przydatną. Sprawdź także ten artykuł: Jak pozbyć się pluskwy z domu i mieszkania? Praktyczny poradnik.

Metoda 3 – szmatka nasączona piwem

Likwidacja prusaków w domu nie musi oznaczać przykrego zapachu dla domowników. Istnieje jeszcze jedna ciekawa metoda, która uwzględnia zastosowanie piwa. Tępienie wykonuje się poprzez namoczenie piwem kilku małych szmatek i ułożenie ich w miejscach bytowania insektów. Intensywny zapach piwa powinien przyciągnąć do siebie obecne w domu prusaki lub karaluchy. Dzięki zawartości alkoholu, insekty powinny paść w pobliżu ścierki. Wystarczy je zebrać i wytępić.

Tak przeprowadzona likwidacja insektów może być skuteczna, jednak posiada pewien mankament. Aby wytępić prusaki lub karaluchy, trzeba je odpowiednio szybko zebrać i zutylizować. Likwidacja problemu może potrwać kilka lub kilkanaście dni, w zależności od liczebności robaków. Niektóre domowe sposoby obejmują skonstruowanie specjalnych pułapek, sprawiających, że insekt wpadnie do wypełnionego piwem pudełka i utonie.

Metoda 4 – pomoc firmy dezynsekcyjnej

Domowe sposoby na zwalczanie prusaków i tępienie karaluchów mogą sprawdzić się przy niewielkiej skali problemu. Każda metoda będzie posiadała swoje indywidualne wady oraz zalety. Co więcej, jej skuteczność będzie uzależniona od warunków panujących w domu. Proste, domowe sposoby mogą być początkiem walki z insektami. Jeśli zauważymy, że ich zastosowanie nie przynosi odpowiednich efektów, lepiej będzie skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty.

Skorzystanie z pomocy firmy dezynsekcyjnej pozwoli to wytępić nawet większą ilość robaków, które zaległy się w domu, mieszkaniu czy garażu. Profesjonalna dezynsekcja pomieszczeń polega na ustaleniu miejsc bytowania insektów i rozpyleniu preparatów insektobójczych. Najtrudniejsze będzie tępienie insektów w mieszkaniach. W wielu przypadkach domowe sposoby nie zdają rezultatu ze względu na to, że insekty przemieszczają się pomiędzy mieszkaniami. Jednym sposobem by wytępić prusaki bądź karaluchy będzie spójne działanie we wszystkich dotkniętych problemem pomieszczeniach.

Wiesz już, jak przeprowadzić zwalczanie prusaków w domu lub mieszkaniu. Poznałeś skuteczne, domowe sposoby i metodę profesjonalną. W innym artykule dowiesz się, jak rozpoznać karalucha i po czym rozpoznać odchody pluskwy na pościeli.

ikona podziel się Przekaż dalej