Jak oszczędzać wodę w domu i na działce? TOP 5 najlepszych sposobów
Oszczędność wody w domu i na działce to nie tylko działanie proekologiczne. Dzięki zastosowaniu kilku prostych sposobów można ograniczyć rachunki i zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Jak oszczędzać wodę w domu i na działce? Omawiamy praktyczne i sprawdzone metody, które można zastosować.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Jak oszczędzać wodę w domu? Praktyczne przykłady na oszczędzanie wody
TOP 1. Wodę można zaoszczędzić poprzez zakup energooszczędnych urządzeń AGD i racjonalną eksploatację.
Oszczędzanie wody w domu warto rozpocząć od przeanalizowania wydajności naszych sprzętów AGD. Stara pralka i zmywarka z niską klasą efektywności energetycznej mogą pobierać pokaźną ilość wody na każdy cykl. Najprostsze, sprawdzone sposoby na oszczędność wody w domu to wymiana przestarzałych urządzeń na nowoczesne, bardziej ekologiczne modele.
Zakup nowej pralki lub zmywarki wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na nowe urządzenia, możemy też przeanalizować sposoby na ekonomiczniejsze wykorzystanie starej pralki lub zmywarki. Okazuje się, że nawet proste zaplanowanie prania lub zmywania może przynieść widoczną oszczędność. Jakie stosować metody oszczędzania? Dobre przykłady to uruchamianie pralki i zmywarki z pełnym załadunkiem. Dzięki temu ograniczamy cykl prania i zmywania. W efekcie możemy zaoszczędzić wodę, ale i środki czyszczące. W osobnym artykule dowiesz się, jak wyczyścić syfon w pralce.
Niektóre pralki posiadają funkcję ograniczenia zużycia wody w cyklu prania. Podobną funkcjonalność posiada wiele zmywarek. Funkcje energooszczędnego prania i zmywania można zastosować bez obaw o poprawę efektywności. Bez wątpienia są to kolejne sposoby, które można zastosować bez konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków i bez większej trudności.
TOP 2. Jak oszczędzać wodę poprzez racjonalne wykorzystanie? Sprawdzone przykłady na oszczędzanie wody w domu
Wodę można zaoszczędzić poprzez proste zmiany nawyków wszystkich domowników. Najprostsze przykłady to zakręcanie wody podczas szczotkowania zębów. Ta z pozoru mało istotna czynność może pomóc w ograniczeniu zużycia wody z kranu. Taka sama zasada dotyczy zakręcania wody podczas mycia włosów. Woda jest nam potrzebna do zmoczenia włosów, a następnie do spłukania szamponu i odżywki. Jeśli chcemy zaoszczędzić wodę przy każdym cyklu kąpieli, zakręcajmy kran zawsze wtedy, gdy nie potrzebujemy wody.
Jak zaoszczędzić wodę przy każdym myciu? Sprawdzone sposoby to także rezygnacja z długiej kąpieli w wannie na rzecz krótkiego prysznica. W ten sposób można zaoszczędzić całkiem pokaźną ilość wody przy każdej kąpieli. Przykłady? Średniej wielkości wanna może wymagać uzupełnienia nawet ponad 150 litrów na jedną kąpiel. Tymczasem podczas jednego pięciominutowego prysznica zużywamy średnio 40 – 50 litrów wody. Możemy zatem założyć, że każdy pięciominutowy prysznic zamiast kąpieli pozwala na oszczędzanie około 100 litrów wody. Jeśli przeliczymy to przez liczbę domowników i częstotliwość kąpieli, może okazać się, że jest to jedna ze skuteczniejszych metod na oszczędzanie wody.
Wodę można też zaoszczędzić dzięki dbałości o elementy armatury. W domu lub mieszkaniu często spotykamy się z problemem lekko kapiących kranów. Problem nie wydaje się zbyt duży, bowiem ubytek wody to jedynie kilkanaście kropelek na minutę. Jednak pamiętajmy, że woda kapie z nieszczelnego kranu przez 24 godziny na dobę. W skali roku będzie to już odczuwalna strata wody, która uległa zmarnowaniu. Sytuacja będzie jeszcze bardziej odczuwalna, jeśli w domu znajduje się kilka nieszczelnych kranów lub przeciekających baterii prysznicowych. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan uszczelek w bateriach i reagować w razie potrzeby. Naprawa cieknącego kranu nie będzie kosztowna, a dodatkowo ograniczy osadzanie się kamienia na zlewozmywaku, wannie lub umywalce. Podobna zasada dotyczy kontroli spłuczki w toalecie. Woda może wyciekać bardzo małym strumieniem, a sam proces jest bezgłośny. W efekcie może pojawiać się osad rdzy, który jest najlepszym dowodem na pojawienie się nieszczelności. Naprawa spłuczki nie powinna być szczególnie skomplikowana i możemy wykonać ją samodzielnie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oszczędzać wodę.
TOP 3. Oszczędność wody przez montaż perlatorów i ekonomicznej spłuczki
Kolejna odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać wodę w domu, to zakup perlatorów. Jest to bardzo prosty i tani sposób na oszczędzanie wody podczas mycia rąk lub zmywania. Perlator montuje się na wylewce. Jego zadaniem jest natlenianie wody. W konsekwencji mamy wrażenie, że z kranu wypływa więcej cieczy niż ma to miejsce w rzeczywistości. W efekcie możemy skutecznie zaoszczędzić wodę wydobywającą się z każdej baterii.
W sprzedaży znajdziemy także ogranicznik przepływu wody do słuchawki prysznicowej. Za jego pomocą można zaoszczędzić dodatkową ilość wody podczas codziennego mycia. W ofertach producentów znajduje się wiele nowoczesnych rozwiązać, które skutecznie pomagają ograniczyć zużycie. Dobre przykłady do użytku w łazience to chociażby bateria z przyciskiem eko. Zamontowany ogranicznik pozwala na zmniejszenie strumienia wody kilkadziesiąt procent.
Drugi przykład na racjonalne wykorzystanie wody w domu to montaż dwufazowej spłuczki. Jest to rozwiązanie, które obecnie stało się już standardem. Spłuczka posiada dwa przyciski. Po naciśnięciu mniejszego z nich spłuczka uwalnia około 6 litrów wody. Podczas naciśnięcia drugiego, większego przycisku do spłukania toalety zużywa się około 9 litrów wody. Jest to bardzo skuteczna alternatywa dla spłuczek z jednym przyciskiem.
Chcesz pić wodę z kranu i szukasz polecanego filtra do wody? Sprawdź najczęściej wybierane filtry przez naszych czytelników.
Jak oszczędzać wodę na działce? Praktyczne sposoby na odczuwalną oszczędność
TOP 4. Metody wykorzystania wody deszczowej
Istnieją różne praktyczne sposoby na wykorzystanie wody deszczowej. Przeważnie stosuje się ją do podlewania roślin na działce. Woda deszczowa jest znacznie zdrowsza dla roślin niż woda pochodząca z wodociągów. Przede wszystkim nie zawiera chloru i ani kamienia. Woda opadowa jest miękka i przyjazna dla kwiatów, warzyw i owoców. Wystarczy, że zbierzemy ją w wiaderka lub większe pojemniki. Możemy umieścić je bezpośrednio pod rynną budynku gospodarczego. W efekcie uzyskamy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt litrów wody po każdym intensywnym deszczu.
Jeśli zależy nam na możliwie najlepszym wykorzystaniu deszczówki do podlewania, zastosujmy sprawdzone sposoby nawadniania. Rośliny podlewamy wczesnym porankiem lub wieczorem, gdy słońce nie będzie już padać na liście. W ten sposób unikniemy poparzenia rośliny i zmniejszymy zjawisko parowania wody. Kwiaty, warzywa lub owoce będą skuteczniej nawodnione przy zastosowaniu mniejszej ilości deszczówki.
Metody wykorzystania wody deszczowej mogą obejmować także inne działania. Deszczówkę z powodzeniem zastosujemy do mycia auta. Brak kamienia i chloru sprawi, że na wypłukanej karoserii nie zacznie pojawiać się biały osad.
TOP 5. Metody racjonalnego wykorzystania basenu
Lato jest świetną okazją do wypoczynku w ciepłych promieniach słońca. Na wielu działkach pojawiają się wtedy baseny dla dzieci i dorosłych. Ich napełnienie wymaga zużycia dużych ilości wody. Chcąc zaoszczędzić wodę na działce, możemy zrezygnować z basenu. Drugim rozwiązaniem będzie racjonalne wykorzystanie wody.
Woda nalana do basenu nieustannie paruje. Dlatego warto przykrywać basen specjalną pokrywą. W ofertach sprzedaży znajdziemy nawet specjalne pokrywy solarne, które pozwalają na podgrzewanie wody w czasie ekspozycji słonecznej i ograniczają jej wychłodzenie w nocy. Przy okazji zmniejszymy stopień zanieczyszczenia wody.
W dużych zbiornikach zaleca się stosowanie chemii basenowej. Utrzymanie prawidłowego pH i odpowiedniej czystości ogranicza cykle wymiany wody basenowej. Niektórzy decydują sie na wykorzystanie chloru w kapsułkach, inni preferują aktywny tlen. Wykorzystanie drugiej metody jest szczególnie polecane do basenów użytkowanych przez dzieci i osoby z wrażliwą skórą. Aktywny tlen jest dostępny w postaci kapsułki, która szybko rozpuszcza się w wodzie i dezynfekuje ją. Po oczyszczeniu woda nie posiada zapachu chloru i jest bezpieczna do użytkowania.
Wiesz już, jak oszczędzać wodę w domu i poznałeś sprawdzone sposoby na oszczędność wody na działce. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w tym serwisie. Dowiesz się z nich między innymi, jaka grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej.