Jak oszczędzić prąd? Praktyczny poradnik oszczędzania energii elektrycznej
Ceny energii elektrycznej nieustannie idą w górę. W związku z tym wiele osób szuka prostych, a jednocześnie skutecznych sposobów na oszczędzanie prądu w domu. Na szczęście istnieją bardzo proste sposoby, które można zastosować w każdym budynku mieszkalnym. Jak oszczędzać prąd w domu? Prezentujemy praktyczny poradnik dla oszczędnych.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak oszczędzać prąd w domu? Przeanalizuj pobór prądu urządzeń elektrycznych
Najprostsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu polegają na wykorzystaniu ekologicznych urządzeń, które pobierają mniejszą ilość energii elektrycznej. Warto pomyśleć o tym zarówno podczas urządzania nowego mieszkania, jak i w trakcie remontu. W każdym domu posiadamy lodówkę, która pracuje przez większość dnia. Stare modele posiadają wysoki pobór energii elektrycznej, co przekłada się na nasze rachunki za prąd. Ta sama zasada dotyczy starych pralek, suszarek i zmywarek. Zakup nowych urządzeń o najwyższej klasie energetycznej to jeden ze skuteczniejszych sposobów na oszczędzanie prądu w domu.
Nie każdy chce inwestować w nowy sprzęt AGD i RTV. Dlatego drugim pomysłem na poczynienie oszczędności okazuje się kontrola zasilania. Jak oszczędzać prąd? Dobrym pomysłem jest odłączanie z sieci urządzeń, z których aktualnie nie korzystamy. Telewizor w trybie czuwania, komputer, podłączone ładowarki i inne urządzenia stale pobierają niewielką ilość energii elektrycznej. Szacuje się, że regularne odłączanie wszystkich nieużywanych sprzętów może pozwolić na zaoszczędzenie nawet 200 zł w skali roku. Przy większej liczbie odbiorników elektrycznych, oszczędności mogą być jeszcze większe.
Ekonomiczne wykorzystanie zmywarki, pralki i suszarki
Kolejna odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać prąd w domu, to racjonalne, ekonomiczne wykorzystanie zmywarek, pralek oraz suszarek do ubrań. Często popełnianym błędem jest uruchamianie urządzeń z połową załadunku. Zmywarka z niewielką ilością naczyń lub pralka piorąca kilka drobiazgów zużyją tyle samo energii elektrycznej, co przy pracy z pełnym załadunkiem. Jednocześnie zwiększamy częstotliwość wykorzystania urządzeń, co przekłada się na wzrost kosztów eksploatacyjnych.
Oszczędzanie energii elektrycznej można też zapewnić poprzez inne sposoby. Niemal każda nowsza pralka, suszarka i zmywarka posiada tryb ekologiczny. Praca w trybach eko zapewnia mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz wody. Dzięki temu można przeprowadzić pranie lub zmywanie naczyń przy niższym zużyciu mediów.
W okresie letnim możemy w pełni zrezygnować z suszenia ubrań w suszarce elektrycznej. Otwarte okna i wyższe temperatury zewnętrzne sprawiają, że w domu nie nagromadzi się nadmierny poziom wilgoci z suszonych tkanin. Posiadacze tarasu, balkonu lub ogrodu mogą pokusić się o suszenie ubrań na zewnątrz. Jest to dobra alternatywa dla suszarki elektrycznej i sposób na szybkie, ekologiczne wysuszenie wszystkich tkanin.
Sposoby na oszczędzanie prądu w domu – wyłączanie nieużywanego oświetlenia
Oszczędzanie prądu można przeprowadzić na wiele sposobów. Jednym z prostszych i bardzo skutecznych jest zmiana nawyków wszystkich domowników. Wiele osób często zostawia włączone oświetlenie w pomieszczeniach, z których aktualnie nie korzysta. Dlatego warto wyrobić nawyk wyłączania światła, gdy wychodzimy z danego pomieszczenia. Takie sposoby pozwalają na wygenerowanie odczuwalnych oszczędności. Regularne wyłączanie oświetlenia będzie jeszcze bardziej efektywne, jeśli w pomieszczeniach znajdują się żarówki o większym poborze energii elektrycznej.
Praktyczne sposoby na oszczędzanie prądu w domu to także wyłączenie zasilaczy do nieużywanego oświetlenia. Nowoczesne meble często posiadają podświetlenie LED. Nie każdy korzysta z niego regularnie, tymczasem zasilacz podpięty do gniazda elektrycznego stale pobiera niewielką ilość prądu. Dlatego praktyczniej będzie wyłączać zasilanie z gniazdka i podłączać je jedynie wtedy, gdy będą naprawdę potrzebne. Sprawdź także ten artykuł ze sposobami na oszczędzanie energii elektrycznej.
Jak oszczędzać prąd w domu? Rozważ instalację fotowoltaiczną
Instalacja fotowoltaiczna na dachu lub przed domem pozwala na pozyskiwanie prądu z odnawialnej energii słonecznej. Montaż instalacji przynosi odczuwalne oszczędności na rachunkach za prąd. Oszczędność będzie tym większa, im wydajniejsza będzie instalacja, oraz większe zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.
Opłacalność inwestycji w panele słoneczne jest uzależniona od wielu indywidualnych czynników. Fotowoltaika będzie tym bardziej opłacalna, jeśli domownicy przebywają w budynku w porze dziennej, czyli w porze produkcji energii elektrycznej przez panele. Nadmiar niewykorzystanej energii trafia do sieci, skąd możemy ją ponownie wykupić. Zasady rozliczeń z prosumentami są ściśle uzależnione od terminu wykonania instalacji. Od 30 czerwca 2022 roku nowi prosumenci będą rozliczani się w oparciu o zasady net bilingu. Co więcej, inwestorzy, którzy zdecydowali się zamontować panele fotowoltaiczne po 31 marca 2022 roku, będą „przełączeni” na rozliczenia net biling w sposób automatyczny.
Kolejnym urządzeniem, pozwalającym na zmniejszenie rachunków jest pompa ciepła, stanowiąca alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Ile prądu zużywa pompa ciepła. Szacuje się, że średnia sprawność pompy ciepła utrzymuje się na poziomie 400%. Oznacza to, że z każdego pobranego z sieci 1 kWh energii pozyskamy 4 kWh energii grzewczej. Ile prądu zużywa pompa ciepła do ogrzewania domu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy określić zapotrzebowanie na energię grzewczą budynku. Dla przykładu, niewielki, dobrze ocieplony dom jednorodzinny może posiadać zapotrzebowanie energetyczne w zakresie 70 kWh/m2/rok. Pozwala to na dokonanie uproszczonych kalkulacji. Załóżmy, że budynek posiada 100 m2 powierzchni użytkowej. Średnioroczne zapotrzebowanie na energię grzewczą wyniesie w tym przypadku 7000 kWh. Ile prądu zużywa pompa ciepła do ogrzania całego budynku? Urządzenie ze sprawnością 400% będzie potrzebowało 1750 kWh rocznie. Zauważmy jednak, że są to wartości bardzo uproszczone. Dokładna odpowiedź na pytanie, ile prądu zużywa pompa ciepła do ogrzania budynku, będzie uzależniona od temperatury w pomieszczeniach, zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową oraz średniej temperatury panującej na zewnątrz budynku.
Jeśli chcesz uzyskać więcej porad, skorzystaj z pozostałych artykułów w tym serwisie. Dowiesz się z nich między innymi, jak odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania oraz, jak obliczyć koszt paliwa.