Czy znaczki są cenne?

Filatelistyka, czyli zbieranie znaczków w specjalne klasery, była kiedyś bardzo popularnym hobby. Większość osób zajmowało się tym zupełnie amatorsko, zapełniając albumy kupionymi na poczcie znaczkami lub zdzierając je z kartek pocztowych i listów. Teraz e-maile wyparły pisane na papierze listy, więc i znaczków jest znacznie mniej. A jednak filatelistyka przetrwała i nadal dużo osób zbiera znaczki.

Jednak nie chodzi teraz o zbieranie standardowych znaczków pocztowych, a raczej o zbieranie całej kolekcji i pozyskiwanie tych najbardziej cennych. Niektóre są naprawdę drogie. Największą wartość ma cała kolekcja zbierana kilkadziesiąt lat temu. Ale ich ceny mogą być różne i są wypadkową wielu czynników. Im starsze znaczki, tym bardziej cenne. Jednak może okazać się, że zbiór wszystkich znaczków wydanych w roku 1975 jest o wiele cenniejszy, niż pojedynczy znaczek z lat 50.

Dlatego wartość znaczków jest określana przez specjalistów. Eksperci z zakresu filatelistyki dokonują identyfikacji, określają stan, w jakim są znaczki i wyceniają je na podstawie działania rynku. Ceny są uzależnione od zainteresowania kolekcjonerów, obecnych trendów, unikatowość i tym podobnych czynników. Eksperci godni zaufania należą do Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich lub zagranicznych towarzystw, na przykład American Philatelic Society.

Najcenniejsze znaczki pocztowe

Jakie kryteria sprawiają, że niektóre znaczki pocztowe są uznawane za cenne, a inne nie? W końcu znaczków jest naprawdę wiele na rynku, a tylko ułamek z nich jest uznawane za cenne. Przede wszystkim wysoka cena idzie w parze z unikatowością. Im mniej danych znaczków zostało wydanych, tym lepiej. Oczywiście starsze znaczki są także dość drogie, zwłaszcza jeśli zachowało się zaledwie kilka pojedynczych egzemplarzy.

Co ciekawe, unikatowe znaczki są więcej warte, jeśli są na nich… widoczne błędy. Przede wszystkim wartościowe są źle wydrukowane znaczki, są rzadkie i dlatego stanowią łakomy kąsek dla kolekcjonerów. Na świecie najbardziej cenione są znaczki z USA, Niemiec i Chin. W tych państwach filatelistyka jest najbardziej rozwinięta, więc jest bardzo wielu kolekcjonerów, którzy mogą konkurować między sobą, dlatego też ceny są znacznie wyższe.

Oczywiście znaczki muszą być w dobrym stanie. Na wartości tracą pogięte, te na których jest ślad pieczątki czy wilgoć albo są wypłowiałe. Czas działa na niekorzyść zbiorów, dlatego warto je dobrze zabezpieczyć w odpowiednich klaserach i chronić przed kurzem czy zabrudzeniami z dłoni. Sprawdź także ten artykuł: Ile kosztuje znaczek na list? Sprawdzamy ceny na poczcie.

Jakie są najdroższe znaczki pocztowe w Polsce

Najbardziej wartościowe polskie znaczki mają dość wysokie ceny. Za najbardziej poszukiwany uznaje się pierwszy znaczek pocztowy, czyli tak zwana Polska numer 1. Jest to znaczek wprowadzony do obiegu w 1860 roku w Królestwie Polskim. Jest ich jednak całkiem sporo, dlatego na aukcjach cena oscyluje w okolicach 8 tysięcy złotych, chociaż dobrze zachowane znaczki Polska numer 1 mogą kosztować nawet powyżej 20 tysięcy złotych. To na pewno gratka dla kolekcjonerów.

Bardzo wysokie ceny osiągają także znaczki krakowskie z 1919 roku, tak zwane niebieskie 10-koronówki. Są oznaczone nadrukiem Poczta Polska. Wartość tego znaczka oscyluje w okolicach kilkudziesięciu tysięcy złotych, ponieważ jest ich dość mało.

Najcenniejsze polskie znaczki pocztowe to te, które mają nietypowe defekty. Przykładem może być tak zwana „odwrotka bokserów”. W 1956 roku Poczta Polska wypuściła z okazji Igrzysk Olimpijskich w Melbourne znaczek z wizerunkiem bokserów. Problem w tym, że część z nich została… wydrukowana do góry nogami. Obecnie znaczek jest wart kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Inne nietypowe znaczki w Polsce kosztują najczęściej zaledwie kilkaset złotych. Co ważne, całe kolekcje i roczniki znaczków są znacznie droższe. Dla przykładu rocznik znaczków z 1946 roku kosztuje około 1800 zł, a już z lat 60 – około 300. Nie są to duże kwoty, ale może okazać się, że cała kolekcja, którą uzbierał dziadek czy babcia jest naprawdę sporo warta.

Najcenniejsze znaczki pocztowe na świecie

Najcenniejsze znaczki pocztowe wyemitowane na świecie to z reguły kolekcjonerskie egzemplarze, które są śledzone przez znawców tematu niczym dzieła sztuki. Ich ceny sięgają milionów dolarów! Za najdroższy znaczek uznawany jest British Guiana 1c Magneta. Istnieje tylko w jednym egzemplarzu i w 2014 roku zapłacono za niego 9,48 mln dolarów. Inny znaczek „Czerwony Mauritius” – w 2021 roku został sprzedany za 8 mln euro. Istnieją trzy egzemplarze – wspomniany wcześniej jest w rękach prywatnego kolekcjonera, jeden należy do Biblioteki Brytyjskiej w Londynie, a drugi był własnością królowej Elżbiety II, więc prawdopodobnie jest teraz w rękach króla Karola I. „Czerwony Mauritius” miał także wersję w niebieskim kolorze. Nie wiadomo nic o istniejących egzemplarzach, więc jeśli się pojawią, ich ceny będą zawrotne.

Poszukiwane są także znaczki z defektami. Jednym z najcenniejszych jest „Invert Jenny” – to bloczek błędnie wydrukowanych znaczków, na których rysunek jest odwrócony. Dość cenne są znaczki pochodzące z Chin, Niemiec, USA czy Rosji, które pochodzą sprzed 1900 roku. Zazwyczaj kosztują od kilkuset do kilku tysięcy dolarów.

ikona podziel się Przekaż dalej