Od czego zależą średnie zarobki? Jak zostać elektrykiem?

Stawka godzinowa technika elektryka, od czego zależy?

Zanim omówimy, ile zarabia elektryk w Polsce, wyszczególnimy kilka kwestii, które znacząco wpływają na średnie wynagrodzenie. Stawka godzinowa elektryka jest trudna do jednoznacznego oszacowania. Wynagrodzenie w przeliczeniu na godzinę pracy będzie uzależnione między innymi od rodzaju zlecenia. Im większy stopień skomplikowania danej usługi, tym na ogół wyższe zarobki na godzinę.

Stawka godzinowa bez wątpienia będzie także uzależniona od lokalizacji. Średnie stawki na godzinę pracy elektryka w Warszawie mogą być odczuwalnie wyższe w porównaniu ze stawką, którą pobierze elektryk działający w niewielkiej miejscowości. Średnie zarobki elektryków w Polsce są uzależnione od województwa i konkretnej lokalizacji. Najwyższe ceny obowiązują w takich miastach jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Wrocław. Na ogół niższa stawka godzinowa obowiązuje w takich miastach jak Białystok i Lublin, Biała Podlaska, Chełm czy Zamość. Warto przy tym podkreślić, że stawka godzinowa elektryków pracujących w tym samym rejonie może być dość zróżnicowana. Na średnie zarobki i wynagrodzenie na godzinę z pewnością wpłynie renoma, doświadczenie i kwalifikacje konkretnego elektryka.

Jak widzimy, wynagrodzenie na godzinę pracy elektryka jest mocno zróżnicowane. Stawka godzinowa będzie w dużej mierze uzależniona od rodzaju wykonywanej usługi. Dlatego przed wyborem konkretnego wykonawcy, warto zapoznać się z jego indywidualnym cennikiem. Większość z fachowców nie przelicza wynagrodzenia na godzinę, a na wykonanie usługi.

Elektryk w Polsce. Jak zostać dobrym fachowcem?

Zawód elektryka nie jest prosty i wymaga posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy o obwodach elektrycznych. W Polsce nie istnieją procedury, które precyzyjnie określają, jak zostać elektrykiem. Za minimum uważa się ukończenie szkoły zawodowej o profilu elektryka. W Polsce działają także technika elektryczne, które cieszą się dużą popularnością.

Technik elektryk może podjąć decyzje o kontynuacji wykształcenia. Najbardziej renomowani fachowcy posiadają wykształcenie wyższe, a często również tytuł inżyniera elektryka. Wyższe, kierunkowe wykształcenie może być uzupełnione o dodatkowe kursy zawodowe, które dodatkowo zwiększają kwalifikację.

Wykształcenie i przygotowanie zawodowe elektryka z pewnością wpłynie na jego dalsze wynagrodzenie. Początkujący technik elektryk nie może liczyć na tak duże zarobki, jak doświadczony inżynier. Inny może być również zakres prowadzonej działalności. Poniżej ustalimy, ile zarabia elektryk w Polsce?

Ile zarabia elektryk w Polsce?

Aby ustalić, ile zarabia elektryk w Polsce, sięgniemy po dane statystyczne zaprezentowane w serwisie wynagrodzenia.pl. Do obliczeń wykorzystano dane Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Według danych zawartych w serwisie, mediana wynagrodzenia początkującego elektryka wynosi 4 500 zł. jest to średnie wynagrodzenie brutto młodszego specjalisty.

Specjalista elektryk może liczyć na wynagrodzenie 4 130 – 6 180 zł brutto. Mediana wśród specjalistów elektryków wynosi 4 980 zł brutto. Na nieco wyższe wynagrodzenie może liczyć starszy specjalista elektryk. Według serwisu wynagrodzenia.pl mediana zarobków starszego specjalisty wynosi 5 960 zł brutto (średnie zarobki utrzymują się na poziomie 4 430 zł – 7 540 zł).

Za główne czynniki wpływające na wysokość wynagrodzeń podano staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy oraz województwo. Dane serwisu wynagrodzenia.pl zostały zebrane na próbie 197 elektryków. Ostatnia aktualizacja danych miała miejsce w styczniu 2022 roku. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem elektryków.

Własna działalność gospodarcza w branży elektrycznej

Własna działalność gospodarcza w branży elektrycznej nie różni się szczególnie od firm, działających w innych branżach. Samo założenie firmy przechodzi przez takie same procedury formalne. Trzeba przy tym pamiętać, że własna działalność firmy elektrycznej może wiązać się z koniecznością uzyskania dodatkowych uprawnień. Będą one potrzebne do tego, by umożliwić legalne zakładanie instalacji i konserwację.

Elektryk, który chce otworzyć działalność gospodarczą, powinien posiadać uprawnienia zgodne z zakresem profilu działalności przyszłej firmy. Jeśli działalność gospodarcza ma obejmować instalację i eksploatację urządzeń, instalacji oraz sieci elektromagnetycznych, konieczny będzie kurs elektryczny G1.

Elektryk może także ukończyć kurs elektryczny G2, który obejmuje dozór, instalację oraz eksploatację urządzeń instalacji oraz sieci ciepłowniczych. W niektórych przypadkach dochodzi także możliwość ukończenia kursu gazowego, określanego jako G3. W tym przypadku działalność gospodarcza będzie poszerzona o możliwość sprawowania dozoru, wykonywania i eksploatacji urządzeń, instalacji sieci gazowych.

Uprawnienia G1, G2 i G3 można zdobyć na podstawie szkoleń. Zakończenie szkolenia kończy się egzaminem. Warto przy tym zauważyć, że szkolenia muszą być odnawiane co pięć lat. W ten sposób własna działalność gospodarcza w branży elektrycznej będzie stale poszerzona o szeroki wachlarz usług elektrycznych.

Wiesz już, ile zarabia elektryk w Polsce i jak wygląda własna działalność gospodarcza w tej branży. A może zainteresuje Cię również, ile zarabia lekarz? Jeśli chcesz uzyskać więcej przydatnych informacji, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Omawiamy w nich między innymi, jak przebiega przekazanie terenu budowy.

ikona podziel się Przekaż dalej