Czym zajmuje się hydraulik

Najczęściej mówi się, że hydraulicy wykonują przepychanie rury i biorą za to ogromne kwoty. Tak naprawdę jednak osoby wykonujące ten zawód zajmują się także innymi rzeczami. Oferują usługi obsługi instalacji wodnych obiegu maszyn oraz chłodzenia. Zajmują się także instalacją zasilania i układów chłodzenia wodą w piecach. Ich zadaniem jest także obsługa systemu chłodzenia urządzeń galwanicznych oraz obsługa pomp na terenie zakładów przemysłowych.

Hydraulicy pracują zarówno w większych zakładach, jak i prywatne, jako złota rączka przychodząca na zawołanie do domów i mieszkań. W tym drugim przypadku zajmują się właśnie tak zwanym przepychaniem rur w razie awarii, lecz także montażem rur, zaworów, odstojników i innych elementów wodnokanalizacyjnych oraz oczywiście badaniem szczelności tych systemów. Hydraulicy zajmują się także tak zwanym białym montażem, czyli montowaniem elementów armatury w łazienkach oraz przyłączaniem takich sprzętów jak zmywarka czy lodówka z podłączeniem do wody, na przykład do kostkarki do lodu. Zarobki hydraulików są więc różne w różnych pracach. Wpływ na to ma wielkość miejscowości, w której działają oraz doświadczenie renoma danego fachowca.

Ile zarabia hydraulik na etacie

Ile zarabia hydraulik? Średnie zarobki hydraulików wynoszą około 48 tysięcy złotych rocznie, co wynosi około 4000 zł miesięcznie. Są to zarobki na etacie, ale są one bardzo zróżnicowane. Można uznać, że wypłata hydraulika pracującego na niższym stanowisku, bez obowiązków kierowniczych, waha się w granicach od 3,5 do 6 tysięcy złotych miesięcznie netto.

Stawka hydraulika jest zależna od wielu czynników: doświadczenia, wielkości zakładu, ilości godzin pracy, zajmowanego stanowiska, liczby przepracowanych lat i oczywiście listy obowiązków. Średnia stawka godzinowa przy standardowym 40-godzinnym tygodniowym wymiarze pracy wynosi 25 zł netto za godzinę.

Zarobki hydraulika pracującego prywatnie

Hydraulicy jednak pracują nie tylko na etat. Często prowadzą własną działalność na dużą skalę lub oferują usługi montażu w domach prywatnych oraz drobnych napraw. Sposób rozliczania może być dwojaki: za usługę lub na godzinę. Ile więc kosztuje standardowe przepychanie rur w domu lub mieszkaniu? Cena usług hydraulików jest bardzo zróżnicowana.

Biały montaż armatury rozlicza się najczęściej za punkt. Montaż prysznica, sedesu, wanny lub grzejnika zazwyczaj kosztuje od 120 do 200 zł za jeden element. Koszt położenia rur do instalacji wodno-kanalizacyjnej jest rozliczany od metra i zazwyczaj wynosi około 800-900 zł za całość. Cena kładzenia ogrzewania podłogowego wynosi około 300 zł za metr kwadratowy, ale jest to cena bez kosztów przygotowania projektu. Przygotowanie całej instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej w nowym domu lub mieszkaniu najczęściej wyceniane jest dla całego zadania, nie dla stawki godzinowej. Z reguły trzeba się przygotować na wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych.

Ile bierze hydraulik za przepychanie rury? Jeśli instalacja wodno-kanalizacyjna jest zatkana także wzywamy hydraulika. Cena udrażniania rur zależy od tego, jaka metoda zostanie zastosowana i w jakim miejscu znajdowało się zatkanie. Najczęściej kosztuje to od 200 do 400 zł. Jeśli jednak zatory pojawiły się głęboko i trzeba dotrzeć do nich kamerką, koszt tej usługi wzrasta do około 700-800 zł. Dowiedz się także, ile zarabia dekarz oraz czy warto zostać hydraulikiem?

Ile zarabia hydraulik prowadzący działalność

Właściwie trudno określić, jakie są zarobki hydraulika na godzinę, jeśli prowadzi on własną działalność. Stawki i koszty wydają się bardzo wysokie, jednak trzeba pamiętać, że samo prowadzenie firmy, nawet jednoosobowej jest kosztowne. Od swoich wpływów hydraulik musi odprowadzić podatek. Konieczne jest także opłacenie składek społecznych, zdrowotnych i emerytalnych dla ZUSu.

Zarobki hydraulika są zależne także od ilości pracy i klientów. Czasami oznacza to konieczność wykupienia reklamy lub innych działań marketingowych. Nie ulega wątpliwości, że to bardzo ceniony zawód, a specjaliści mają szansę na naprawdę dobry zarobek. Praca hydraulika jest trudna i często bardzo obciążająca, jednak może być naprawdę zyskowna. Doświadczeni i sprawni fachowcy świetnie sobie radzą i mogą liczyć na naprawdę godne wynagrodzenie. Mają renomę, a klienci polecają ich sobie nawzajem i często mają wypełnione kalendarze zleceń na wiele miesięcy do przodu. Dlatego wezwanie hydraulika do nagłej awarii jest takie kosztowne.

ikona podziel się Przekaż dalej