Na czym polega praca kierownika budowy? Podstawowe obowiązki

Obowiązki kierownika budowy wynikają z przepisów prawa budowlanego (Dz.U.2021.2351). Według artykułu 22, do głównych zadań kierownika budowy należy prowadzenie dokumentacji budowy i zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu. W zakres podstawowych obowiązków wchodzi również zagospodarowanie i kierowanie budową obiektu budowlanego. Kierownik jest zobligowany do protokolarnego przejęcia od inwestora obiektu budowanego.

Podstawowym zadaniem każdego kierownika budowy jest także realizacja zleceń wpisanych w dzienniku budowy oraz koordynowanie realizacji przedsięwzięć zapobiegających zagrożeniem bezpieczeństwa i ochrony pracy. W przypadku stwierdzenia możliwości pojawienia się zagrożenia na miejscu budowy, kierownik może wstrzymać wszystkie prace i zawiadomić inwestora o stosownym wpisie do dziennika budowy.

Do głównych obowiązków kierownika należy także dokonywanie odbioru poszczególnych robót budowlanych, przygotowanie dokumentacji podwykonawczej oraz zgłoszenie obiektu do odbioru. Zgłoszenie odbywa się poprzez stosowny wpis w dzienniku budowy i osobiste uczestnictwo w czynnościach odbioru budynku.

Wynagrodzenie kierownika budowy. Co wpływa na zarobki?

Istnieje kilka głównych czynników, które wpływają na zarobki kierownika budowy. Pierwszym z nich może okazać się doświadczenie oraz wykształcenie. Im bardziej doświadczony specjalista, tym na ogół wyższa pensja. Praca kierownika budowy należy do bardzo odpowiedzialnych, dlatego kompetencje zawodowe są szczególnie istotne.

Zanim odpowiemy na pytanie, ile zarabia kierownik budowy, musimy jeszcze wyróżnić konkretne stanowiska. Na zarobki z pewnością wpłynie specyfika zawodu. Dla przykładu, kierownik budownictwa kubaturowego może zarabiać o kilka tysięcy mniej w porównaniu do kierownika projektu. Inne będzie również wynagrodzenie kierownika robót drogowych, robót instalacji sanitarnych lub kierownika robót mostowych.

Na wynagrodzenie z pewnością wpłynie także lokalizacja. Zarobki kierowników budowy będą uzależnione od konkretnego województwa i miasta. Najwyższa pensja kierowników budowy na ogół obowiązuje na terenie Warszawy.

Ile zarabia kierownik budowy? Wynagrodzenie w różnych regionach kraju

Pensja kierownika budowy

Wynagrodzenie kierownika budowy wykazuje się dużym zróżnicowaniem. Według raportu zaprezentowanego w serwisie wynagrodzenia.pl mediana zarobków w zawodzie kierownika budowy wynosi 8 830 zł brutto (dane ze stycznia 2022 roku). Oznacza to, że połowa kierowników budowy zarabia więcej, a druga połowa mniej. Zarobki kierownika na ogół rozpoczynają się od kwoty niespełna 7 000 zł. Najlepsi kierownicy budowy zarabiają średnio 11 350 zł brutto, choć zdarzają się także fachowcy ze znacznie wyższym wynagrodzeniem.

Średnie zarobki kierownika budowy będą uzależnione od lokalizacji. Najwyższe stawki odnotowuje się na Dolnym Śląsku oraz na terenie Mazowsza (głównie w Warszawie). Przeciętne wynagrodzenie kierownika budowy w powyższych województwach na ogół przekracza kwotę 11 000 zł brutto. Najbardziej doświadczeni fachowcy mogą zarabiać ponad 15 000 zł brutto.

Ile zarabia kierownik budowy w innych województwach? Średnia pensja kierownika budowy może wynosić około 8 000 – 11 000 zł. Najniższe zarobki obowiązują na terenie województwa świętokrzyskiego oraz podkarpackiego. Przeciętne wynagrodzenie kierownika budowy może tam wynosić około 7 000 – 11 000 zł brutto. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kierowniku budowy.

Ile kosztuje kierownik budowy? Zatrudnienie kierownika do koordynowania budowy domu jednorodzinnego

Kierownik budowy nie przebywa na placu budowy przez cały czas realizacji inwestycji. Dlatego średnie miesięczne zarobki na tym stanowisku nie są równoznaczne z kosztami, które ponosi prywatny inwestor. Cena zatrudnienia kierownika na budowie będzie uzależniona od specyfiki inwestycji, zakresu prac i częstotliwości wizyt na placu budowy.

Średni koszt zatrudnienia kierownika budowy przy realizacji domów jednorodzinnych może wynosić około 1 500 – 4 000 zł. W nielicznych przypadkach praca kierownika budowy może kosztować inwestora około 6 000 – 8 000 zł, jednak taka stawka rzadko dotyczy realizacji budynków jednorodzinnych.

Stawka umówiona z kierownikiem budowy może opierać się na ilości odbiorów. Zakładamy, że kierownik budowy pojawia się w miejscu realizacji inwestycji średnio jeden do trzech razy w tygodniu. Średnia stawka za pojedynczy odbiór (jedną wizytę) utrzymuje się w przedziale 200 – 600 zł. Stawki mogą różnić się w zależności od lokalizacji budowy. Najwyższe ceny zatrudnienia kierownika budowy obowiązują w na terenie województwa mazowieckiego i na Dolnym Śląsku. Atrakcyjniejsze stawki współpracy z kierownikiem budowy najczęściej dotyczą inwestycji realizowanych na terenie województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego.

ikona podziel się Przekaż dalej