Praca w McDonald’s

Praca w restauracji McDonald’s może nie jest spełnieniem marzeń. Wiele osób wskazuje na to, że w niektórych lokalizacjach jest dość trudna, ponieważ duży ruch utrzymuje się przez cały czas. Problemem są także zarobki, McDonald’s oferuje stawki niższe niż w popularnych dyskontach. Jednak taka praca ma swoje zalety.

Po pierwsze rotacja pracowników jest bardzo duża, więc zawsze jest szansa, że znajdzie się dla nas miejsce. McDonald’s nie wymaga żadnego doświadczenia w gastronomii lub innej pracy – wszystkiego uczą od podstaw, zarówno jeśli chodzi o przygotowywanie i wydawanie jedzenia, jak i obsługę klienta. Jest to świetny sposób, by zacząć swoją przygodę w gastronomii i nabrać trochę cennego doświadczenia. Praca w McDonald’s jest świetnym pomysłem dla studentów, ponieważ jest elastyczna i pozwala na łatwe dopasowanie grafiku do planu zajęć. Może być także dodatkową pracą dla tych, którzy potrzebują trochę dorobić. Zgodnie z polityką firmy na wyższe stanowiska prowadzona jest rekrutacja wewnętrzna, co daje pracownikom realne szanse na rozwój i obejmowanie bardziej odpowiedzialnych stanowisk, a co za tym idzie – na spore podwyżki pensji.

Ile zarabia się w McDonald’s

Sieć McDonald’s nie podaje oficjalnych informacji, ile można zarobić i jak wygląda wynagrodzenie dla pracowników. Jednak w ofertach można znaleźć przykładowe widełki. Najważniejsze jest to, że oferowana forma zatrudnienia to często umowa o pracę, co jest bardzo ważne dla osób, które na przykład planują wziąć kredyt. Jest to niewątpliwy plus tej pracy.

Zarobki w McDonald’s nie należą do najwyższych. Stawka godzinowa dla pracowników mieści się w przedziale od 24 do 29 zł brutto. To niewiele więcej od obecnej minimalnej krajowej, czyli 23,50 zł brutto. Jednak do pensji doliczają się dodatkowe benefity – kilka złotych na godzinę za brak nieobecności, a także 20% dodatku za pracę w godzinach nocnych.

Końcowe zarobki pracownika na niższych stanowiskach w restauracji McDonald’s wynoszą od 3964 do 4342 zł miesięcznie brutto. Warto pamiętać, jednak, że to jest stawka w okresie próbnym, potem może wzrosnąć. Sprawdź także, ile zarabia hydraulik i ile zarabia dekarz.

Ile zarabia się w McDonald’s – manager

Jedną z największych korzyści zatrudnienia się w restauracji McDonald’s jest realna możliwość awansu. Pracownicy wykazujący się skrupulatnością w wykonywaniu obowiązków mogą rozwijać swoją karierę na szczeblu menadżera lub kierownika restauracji. W zależności od liczby godzin działania lokalu i jego wielkości, w każdej z restauracji jest kilku lub nawet kilkunastu menedżerów, szanse są więc realne. W takiej opcji możemy już mówić o nieco wyższych zarobkach. Menedżerowie z długim stażem pracy mogą liczyć na zarobki wyższe niż 5000 zł brutto. Najczęściej jednak wahają się w przedziale od 4700 do 5000 zł brutto plus dodatki.

Kierownik restauracji ma zdecydowanie dużo wyższe zarobki. Na takim stanowisku można spodziewać się wypłaty w okolicach 5000 zł netto. Do jego zadań należy dbanie o pracowników, przygotowywanie grafiku, wspieranie zespołu i działania organizacyjne. Oczywiście w tym przypadku podstawą zatrudnienia także jest umowa o pracę. To stanowiska osób pracujących w restauracji. Sieć McDonald’s ma także rozległe biura i zatrudnia ludzi zajmujących się marketingiem, zarządzaniem, do działu zakupów, operacyjnego czy relacji korporacyjnych. Tutaj widełki są już znacznie wyższe, ale nie ma oficjalnych informacji o zarobkach.

Praca w McDonald’s – benefity

Warto pamiętać, że samo wynagrodzenie to nie wszystko. McDonald’s słynie z propracowniczego podejścia i pracownicy mogą liczyć na wiele bonusów. Przede wszystkim mają elastyczny grafik, więc mogą łączyć swoją pracę z innymi zobowiązaniami, zajęciami czy inną pracą – jest to tylko dodatkowa opcja. Zatrudnieni mają możliwość korzystania ze zniżek pracowniczych i rabatów na różne posiłki.

McDonald’s oferuje swoim pracownikom także możliwość korzystania z pakietu medycznego oraz grupowego ubezpieczenia na życie. Mogą także mieć znaczące dofinansowanie do karty sportowej, dzięki której mogą za darmo wchodzić do wielu siłowni i klubów fitness. Dzięki umowie o pracę jest to naprawdę stabilne zatrudnienie, które w wielu życiowych sytuacjach jest po prostu konieczne. To wszystko sprawia, że praca w fast foodzie jest naprawdę godna rozważenia.

Wymagania do pracy w McDonald’s

Jednym z atutów pracy w McDonald’s są bardzo niskie wymagania jeśli chodzi o doświadczenie. Dlatego bardzo wiele osób to właśnie w tej restauracji stawiało swoje pierwsze zawodowe kroki.  Wśród wszystkich wyszczególnionych w ogłoszeniach o pracę umiejętności większość to kompetencje miękkie, jak chęć do pracy, komunikatywność czy umiejętność pracy w zespole. Wiele restauracji wymaga także znajomości języka angielskiego chociaż na najbardziej podstawowym poziomie, zwłaszcza jeśli będzie się obsługiwać klientów. Konieczne są także badania sanitarno-epidemiologiczne. Wykonuje się je w sanepidzie, a z wynikami trzeba udać się do lekarza medycyny pracy. Wydaje on oświadczenie, że dana osoba jest zdolna do pracy. To tak zwana książeczka sanepidowska. Jej posiadanie jest warunkiem do pracy w większości miejsc związanych z gastronomią – w końcu w restauracjach ma się kontakt z żywnością.

Bibliografia:

  1. https://biznes.interia.pl/praca/news-ile-placi-mcdonalds-w-polsce-a-ile-w-niemczech-roznica-jest-,nId,7037241 dostęp 15.12.2023r.
  2. https://www.gowork.pl/poradnik/4/zarobki/ile-zarabia-sie-w-mcdonalds-czy-warto-tam-pracowac/ dostęp 15.12.2023r.
ikona podziel się Przekaż dalej