5 sprawdzonych sposobów na pleśń na ścianie - praktyczny poradnik
Grzyb na ścianie jest jednym z najczęściej spotykanych problemów w starym budownictwie. Zanim nie poznamy dokładnej przyczyny, to ciężko będzie nam zwalczyć pleśń i grzyby. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są sprawdzone sposoby na zwalczanie pleśni w pokoju.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego powstaje pleśń na ścianie?
Pojawienie się pleśni w pomieszczeniach jest niezwykle uciążliwym problemem. Należy mieć na uwadze, że pleśń jest niczym innym jak organizmami, którymi są grzyby pleśniowe. Pojawiają się one w pokoju, w którym panuje zbyt duża wilgoć, jak i również nie ma w nim prawidłowej cyrkulacji powietrza. Jednak jako główne przyczyny powstawania pleśni jest wilgoć panująca w pomieszczeniach. Najczęściej za to odpowiada nieprawidłowa cyrkulacja powietrza. W starych budynkach, ale również w nowych mieszkaniach możemy spotkać się z brakiem odpowiedniej wentylacji.
Dlatego w nowoczesnym budownictwie dokłada się wszelkich starań, aby montowane okna posiadały funkcję rozszczelnienia. Wtedy grzyb ścienny ma mniejsze możliwości rozwoju. Brak odpowiedniej izolacji termicznej, także zapisuje się do głównej przyczyny pojawienia się pleśni w pokoju. W takiej sytuacji pleśń na ścianie pojawia się szczególnie w narożnikach pomieszczeń. Przyczyny pojawienia się grzyba ściennego mogą dotyczyć także braku izolacji fundamentów lub podłogi.
Rodzaje pleśni na ścianach
Mając na uwadze, dlaczego pojawia się grzyb na ścianie, warto dowiedzieć się jeszcze, z jakimi rodzajami pleśni mamy do czynienia. W zależności od tego, jakie rodzaje pleśni na ścianach występują, z takimi objawami możemy się spotkać u przebywających w mieszkaniu domowników. Do takich objawów zaliczają się przede wszystkim choroby układu oddechowego, osłabienie odporności całego organizmu, jak i również wiele innych przypadłości.
Oprócz stanów alergicznych, a także astmy, możemy również narzekać na bóle głowy, stawów oraz ogólne zmęczenie i rozdrażnienie. Dlatego właśnie zwalczanie pleśni jest takie ważne. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze rodzaje pleśni na ścianach, to wśród nich wymienić możemy przede wszystkim takie gatunki grzybów jak:
- Rhizoctonia - najczęściej spotykany jest w uprawach warzywnych. Jednak rzeczywiście może być spotykany również jako grzyb na ścianie. Jeżeli chcemy się dowiedzieć, dlaczego pojawiają się te rodzaje pleśni na ścianach, to głównym powodem jest zbyt wysoka wilgoć, a także wysoka temperatura powietrza.
- Penicillium - jest to grzyb ścienny zaliczający się do rodziny Trichocomaceae. Natomiast potocznie nazywa się go pędzlakiem. Pojawiająca się pleśń na ścianie uwidacznia się poprzez rosnące pionowo strzępki grzybni. W momencie pojawienia się zarodników grzyb ścienny tworzy specyficzne łańcuszki, przypominające swoim kształtem pędzelki.
- Aspergillus - jest to grzyb ścienny, który w niedużej ilości nie jest w żaden sposób szkodliwy dla człowieka. Jednak w przypadku większej ilości zarodników lub osłabionego układu immunologicznego, można spodziewać się pojawienia się stanów alergicznych bądź nawet astmatycznych. Te rodzaje pleśni na ścianach, spotykane są także w kurzu, na roślinach, czy też w niektórych produktach spożywczych.
- Claviceps - jest to grzyb zwany potocznie buławinką. Spotykany jest najczęściej w zbożach, ale również występuje jako grzyb na ścianie. Dostanie się toksyn grzybów do układu pokarmowego, może przyczynić się do martwicy kończyn. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu fug krok po kroku?
Zwalczanie pleśni i grzybów w pokoju
Już wiemy, dlaczego wilgoć w mieszkaniu może się okazać nie tylko problematyczna, ale nawet niebezpieczna dla naszego zdrowia. Dlatego właśnie warto zapoznać się z najskuteczniejszymi sposobami na to, jak wytępić pleśń na ścianie. Oczywiście każdy z nich będzie zależeć od tego, jak bardzo zaawansowana jest inwazja grzybów, a także jakie dokładnie warunki panują w naszym domu.
Wśród pięciu najskuteczniejszych sposobów na zwalczanie pleśni zaliczymy:
- Remont mieszkania - jest to najbardziej drastyczne rozwiązanie, jednak przynoszące najlepsze rezultaty. Wiedząc, dlaczego wilgoć pojawia się na ścianie, trzeba w pierwszej kolejności wyeliminować jej przyczyny. Dobrze jest jednak na początku sprawdzić przyczepność tynku w miejscach, w których pojawiły się wykwity. Głuchy odgłos usłyszany podczas opukiwania ścian młotkiem, może wskazywać, że pleśń znajduje się już pod warstwą tynku. W takich okolicznościach zaleca się skucie starej warstwy tynku, a następnie położenie nowego. Dlaczego skuwanie powinno odbywać się nie tylko w miejscach, w których pojawiły się wykwity? Przede wszystkim możemy mieć do czynienia z niewidocznymi dla nas zarodnikami, które rozprzestrzeniły się po znacznie większej powierzchni. Po skuciu tynku ścianę należy dokładnie wyszorować przy pomocy szczotki i czystej wody. Kolejnym krokiem będzie nałożenie preparatu zwalczającymi pleśń, a dopiero później położenie nowej warstwy tynku.
- Usunięcie mechaniczne pleśni - jeżeli grzyb na ścianie nie przedostał się pod warstwę tynku, to możemy go wytępić jedynie przy pomocy mechanicznego czyszczenia. Tutaj również sprawdzi się szorstka szczotka, a także zwykła woda.
- Zadbanie o prawidłową cyrkulację powietrza - wiedząc już, dlaczego wilgoć odpowiada za powstawanie pleśni na ścianach, należy usprawnić cyrkulację powietrza. Grzyba skutecznie możemy wytępić już poprzez regularne wietrzenie mieszkania. Jednak najlepszą inwestycją okażą się nowe okna z funkcją rozszczelnienia.
- Osuszacze powietrza - są to urządzenia, które umożliwiają unormowanie poziomu wilgotności powietrza, szczególnie w pomieszczeniach takich jak kuchnia, pralnia, czy też łazienka. Dzięki tym urządzeniom, można uzyskać prawidłową wilgotność powietrza utrzymującą się na poziomie od 40-60%.
- Zastosowanie środków chemicznych - jeżeli problem powraca, warto spróbować preparatów chemicznych służących do zwalczania grzybów. Wiedząc, dlaczego wilgoć w mieszkaniu powoduje rozwój pleśni, należy koniecznie zadbać o porządek i regularne sprzątanie mieszkania. Zazwyczaj takie środki pomagają skutecznie wytępić pleśń już po pierwszym zastosowaniu.