Huśtawka w pokoju - czy to dobry pomysł

Czy warto zawiesić huśtawkę w pokoju dziecka lub w salonie i czy jest to bezpieczne

Bujanie się na huśtawce stanowi wspaniałą zabawę na wolnym powietrzu, w parku lub w ogrodzie. Dlatego też chętnie instalujemy huśtawkę dla dzieci lub dla dorosłych w ogrodzie lub na działce. Bujawka do pokoju jest zabawką dość rzadko zainstalowaną. Zachodzi pytanie, czy taka przyjemność jest bezpieczna. Na czym zawiesić huśtawkę w domu, aby nie spadła i gdzie ją zawiesić, aby nie stanowiła zagrożenia? Bujanie się na huśtawce wymaga bardzo dużo miejsca. Czy bujawka do pokoju to dobry pomysł? Czy można zamontować bujawkę dla niemowlaka? Przedstawiamy odpowiedzi na te pytania i wątpliwości dotyczące huśtawki w domu.

Huśtawkę można z powodzeniem zamontować w mieszkaniu, a jej zawieszenie nie jest trudnym zadaniem. Zanim jednak zdecydujemy się na taki montaż, należy zbadać następujące aspekty:

 • wytrzymałość stropu,
 • ilość miejsca.

W przypadku huśtawki, szczególnie dla dziecka, ważna jest nie tylko wytrzymałość stropu, lecz także odpowiednie miejsce. Bliskość mebli, okna, luster, urządzeń czy ostrych krawędzi, to potencjalne niebezpieczeństwo wypadku. Dlatego też huśtawkę dla dzieci, które lubią się wysoko bujać, należy montować w dużych pomieszczeniach.

Co ciekawe, huśtawka nie tylko relaksuje, lecz także wzmacnia mięśnie i stymuluje układ nerwowy. Ma korzystne działanie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Stosuje się huśtawki terapeutyczne, które mają za zadanie leczenia zaburzeń integracji sensorycznej. Huśtawka terapeutyczna wspiera także rozwój motoryczny dzieci i stymuluje konkretne partie mięśni. Warto zainwestować, aby móc ćwiczyć w domu z chorym dzieckiem. Udowodniono naukowo, że tego rodzaju huśtawki zapewniają ogromną poprawę. Dostępne są różnego rodzaju huśtawki terapeutyczne do pracy przy różnych zaburzeniach.

Huśtawka do pokoju dla dorosłego

Huśtawka kojarzy się zwykle z zabawą dla dzieci na powietrzu. Jednak może ona przyjąć także formę miejsca do relaksu dla dorosłych. Huśtawka w salonie pełni rolę po prostu bujanego fotela, na którym można usiąść, aby się zrelaksować. Nie służy do wysokiego huśtania się, lecz raczej do spokojnego bujania się. Warto, aby zawiesić ją jednak daleko od mebli i szyb.

Huśtawka w salonie jest znacznie bardziej bezpieczna i funkcjonalna niż fotel bujany. Można się na nim zrelaksować, ale nie można przewrócić. Łatwo się także pod nim sprząta. Huśtawki do salonu wykonane są zwykle z lekkich materiałów jak wiklina, czy inne plecionki, lub z tkaniny, jak również na metalowej konstrukcji ze sprężynami. Przybierają formę kokonu lub kuli. Stanowią nie tylko miejsce relaksu, lecz także niezwykle dekoracyjny element salonu.

W sprzedaży dostępne są huśtawki stojące, w których siedzisko zawieszone są na stelażu stojącym na podłodze. Typowym i tańszym rozwiązaniem są wiszące fotele zawieszane na suficie. A może zainteresuje cię także ten artykuł: Drewniane huśtawki ogrodowe - ceny, wymiary, projekty, jak zrobić huśtawkę samemu?

Huśtawka do pokoju dziecka

Czy można zrobić w domu huśtawkę dla niemowlaka? W sprzedaży dostępne są huśtawki stojące i wiszące dla dziecka od 6 miesiąca życia, przeznaczone dla wagi dziecka do 25 kg. Huśtawka stojąca na specjalnym stelażu nie wymaga montowania do sufitu ani wiele miejsca, gdyż bujanie się na niej nie powoduje dużego wychylenia się siedziska. Jednak tego typu huśtawka nadaje się tylko dla niemowlaka.

Ciekawym pomysłem na huśtawkę do pokoju dziecka jest nisko zawieszona huśtawka z miękkiego materiału. Taka huśtawka może być zawieszona na 2 lub 1 haku. Znajduje się nisko nad podłogą, dlatego dziecko nie może jej mocno rozbujać, a upadek nie będzie groźny. Taką huśtawkę do pokoju dziecka można wybrać dla małych dzieci.

Jeśli chcemy, aby huśtawka nadawała się także dla starszego dziecka do 4 lat, można przymocować drewnianą huśtawkę do sufitu. Należy jednak zachować zasady bezpieczeństwa. Dorosły nie może korzystać z huśtawki dla dziecka, która nie utrzyma jego ciężaru. Ze względów bezpieczeństwa dziecko może korzystać z huśtawki tylko pod nadzorem dorosłych. Nawet pozornie bezpieczna huśtawka stojąca, może być przyczyną wypadku, jeśli dziecko się w niej zaklinuje.

Jak, gdzie i na czym zawiesić huśtawkę w domu

W jaki sposób przymocować huśtawkę do sufitu - potrzebne narzędzia i materiały

Huśtawkę zwykle montujemy dla dzieci. Jednak wytrzymałość stropu i montażu huśtawki obliczamy tak, aby była odpowiednia dla dorosłych. Strop i montaż musi utrzymać ciężar co najmniej 110 - 120 kg. Dlatego też przed zawieszeniem huśtawki w mieszkaniu musimy upewnić się, że strop wytrzyma obciążenie.

Jeżeli wiemy, że strop wytrzyma huśtawkę dla dorosłych, możemy przystąpić do montażu. Huśtawkę możemy zamontować do sufitu betonowego, żelbetowego lub drewnianego. W przypadku sufitu żelbetowego można ją zainstalować w dowolnym miejscu. Sufit betonowy składa się z belek stropowych, pomiędzy którymi znajdują się pustaki. Huśtawkę musimy zamontować na belce. W przypadku sufitu drewnianego możemy zawiesić huśtawkę na belce stropowej. Huśtawki nie możemy zawiesić na suficie podwieszanym z płyt g-k, które nie utrzymają takiego obciążenia.

Aby zawiesić huśtawkę na suficie potrzebujemy takich narzędzi jak:

 • wiertarka z wiertłem do drewna lub betonu,
 • kołki rozporowe,
 • haki huśtawkowe.

Zawieszenie huśtawki na suficie, w salonie lub w pokoju dziecięcym:

 • wywiercenie otworów w suficie,
 • umieszczenie w nich kołków rozporowych,
 • wkręcenie haków huśtawkowych,
 • zawieszenie huśtawki.

Haki i kołki rozporowe do huśtawek i hamaków

Huśtawkę możemy zawiesić na jednym lub na 2 hakach. Producenci huśtawek zwykle dołączają odpowiednie kołki i haki do zestawu. Jeśli haków nie mamy, należy zakupić specjalne haki huśtawkowe, które zabezpieczają huśtawkę przed zsunięciem się z haka. Szukamy specjalnych haków do huśtawek i hamaków. Aby huśtawka nie spadła potrzebujemy również odpowiednich kołków rozporowych do odpowiedniego materiału.

W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju haki do huśtawki i hamaka w cenach od 40 do 180 zł w zależności od wagi obciążenia. Najtańsze i najprostsze są pasy do zawieszenia huśtawki na drążku rozporowym. Składają się z pasków zakończonych pierścieniami, które są łączone przy pomocy karabińczyków. Ich cena wynosi około 10 zł. Przeciętnie wytrzymują obciążenie do 150 kg. Nadają się do zawieszania różnego rodzaju sprzętu fitness.

Huśtawka w klimatycznym salonie z zielenią oraz wskazówki, jak bezpiecznie zamontować huśtawkę w pokoju
Jak zamontować huśtawkę w pokoju krok po kroku, czyli praktyczne porady i najczęściej popełniane błędy

Dość tanie i proste są haki do drewna. Ich cena zaczyna się już od około 6 zł. Zakończone są pętlą lub karabińczykiem, które umożliwiają zdjęcie huśtawki, kiedy nie jest potrzebna. Do huśtawki w domu, montowanej do drewnianej futryny lub do drewnianej belki sufitowej wykorzystuje się takie same haki jak do huśtawek ogrodowych.

Haki do huśtawek lub hamaków do umocowanie na suficie w betonie posłużą do zawieszenia huśtawki w pokoju lub na tarasie. Tego rodzaju haki montowane są przy pomocy co najmniej 2 - 4 śrub. W zestawie otrzymujemy śruby, kołki rozporowe, jak również karabińczyki do zawieszenia huśtawki. Haki te wytrzymują obciążenie od 250 do 450 kg. Dostępne są również haki obrotowe, które pozwalają na zawieszenie huśtawki czy wiszącego fotela. Z reguły jednak wybieramy zawieszenie na 2 hakach, które jest bardziej stabilne. Haki huśtawkowe służą także do zawieszania foteli wiszących, hamaków oraz sprzętu sportowego.

Innym sposobem zamontowania huśtawki w domu są kotwy chemiczne, które można wykorzystać do do betonu, cegły, a nawet pustaków. Tego rodzaju kotwy sprzedawane są w zestawie z żywicą i utwardzaczem do wstrzyknięcia w otwory. Aby zamontować kotwy należy wywiercić otwory, które muszą być starannie wyczyszczone.

Montaż huśtawki w futrynie drzwi

Pomysłem wartym rozważenia jest montaż huśtawki dla dziecka w drzwiach. Taką huśtawkę zawieszamy na hakach umieszczonych w futrynie, która może z powodzeniem utrzymać wagę dziecka. Huśtawki tego typu można zdjąć. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zawieszanie huśtawki tylko wtedy, gdy dorośli są obecnie i dziecko może się pobawić. Potem huśtawkę można zdjąć i schować. Futryna drzwi jest o tyle dobrym miejsce, że w jej pobliżu nie ma mebli, twardych lub ostrych przedmiotów i dziecko może się bezpiecznie bujać.

Huśtawkę zawieszamy na futrynie drzwi na specjalnych hakach do drewna lub na drążku rozporowym. W przypadku zawieszania na hakach należy dokładnie odmierzyć odległości, tak aby huśtawka była dokładnie po środku drzwi.

Dobrym rozwiązaniem jest montaż na drążku rozporowym. Obecnie dostępne są drążki, które wytrzymują obciążenie do 120 kg, dlatego też rozwiązanie to będzie lepsze dla starszego dziecka. Drążek montuje się bardzo łatwo i szybko. Można go zastosować na każdej futrynie. Nie ma konieczności wiercenia dziur i nie musimy obawiać się, że w futrynie zostaną dziury do szpachlowania, kiedy postanowimy zrezygnować z huśtawki.

Bezpieczna huśtawka w pokoju - uważaj na te błędy

Jakie błędy możemy popełnić montując huśtawkę w pokoju

Huśtawkę zwykle instalujemy w ogrodzie, gdzie jest dużo wolnej przestrzeni, zaś miękka ziemia łagodzi upadek. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w mieszkaniu. Jednak coraz częściej decydujemy się na huśtawkę lub hamak w domu, szczególnie dla dzieci. Warto jednak pamiętać, aby nie popełniać błędów przy jej montażu i użytkowaniu.

Najczęściej popełniane błędy przy montażu i korzystaniu z huśtawki:

 • zawieszanie huśtawki zbyt blisko ścian lub okna,
 • zawieszenie huśtawki blisko mebli, ostrych przedmiotów czy szkła,
 • huśtawka nieodpowiednio dobrana do wieku dziecka,
 • pozwalanie na bujanie się bez nadzoru dorosłych,
 • nieodpowiednie mocowanie huśtawki,
 • nieodpowiednie haki i kołki rozporowe,
 • mocowanie huśtawki do sufitu podwieszanego.
ikona podziel się Przekaż dalej