Jak udrożnić rury i odetkać WC?

Te rzeczy mogą zatkać rury i zablokować toaletę

Aby po fakcie nie zastanawiać się, jak przetkać kibel, dobrze jest pamiętać, że nie powinno się wrzucać do toalety niczego, co jest większe od najmniejszego przekroju rury. Zatkany sedes jest z reguły skutkiem niewłaściwego usuwania dużych elementów. Oto lista rzeczy, których nigdy nie należy spłukiwać w toalecie:

  • pieluchy,
  • chusteczki czyszczące,
  • zabawki dla dzieci,
  • martwe zwierzęta domowe większe od złotej rybki i myszoskoczka – nawiasem mówiąc, trzeba się dobrze upewnić, czy zwierzę nie zapadło przypadkiem w sen zimowy.

Jeśli istnieje podejrzenie, że ubikację czeka udrażnianie, nie należy w żadnym wypadku spłukiwać jej dalej. W ten sposób tylko powiększy się skala zanieczyszczeń. Zniszczeniu może ulec ubranie, a w najgorszym razie wykładzina podłogowa.

Podstawowe przyczyny zatykania się toalety

Poza oczywistym zatkaniem rury przez duży spłukany przedmiot, bywają też inne okoliczności, kiedy trzeba ją przepchać. Należą do nich między innymi:

  • Toaleta zatkana przez oszczędzanie wody – oszczędzanie wody chroni środowisko, ale tylko tak długo, dopóki nie prowadzi do zablokowania WC. Usuwanie zatoru w toalecie kosztuje wiele energii i odbywa się często ze szkodą dla natury, która miała być chroniona. Zastosowanie oszczędnej spłuczki przynosi wymierne korzyści, ponieważ pozwala zaoszczędzić na każdym spłukaniu około 3 litrów wody. Tym bardziej, że najczęściej jest to woda pitna z wodociągu. Tyle tylko, że do spłukania papieru toaletowego 6 litrów nie wystarcza. W tym momencie pojawia się zwykle brutalne pytanie: jak odetkać kibel.
  • Toaleta zatkana przez zawieszkę z wkładem zapachowym do WC – klasyczną przyczyną zatkanego sedesu jest odczepiony wkład zapachowy. W wielu domach używa się tych zapachowych zawieszek roznoszących zapach cytrusów, kwiatów, wiosny, lata albo zimy. Wkłady do WC nie są drogie, zawieszone niedbale na krawędzi sedesu niepostrzeżenie trafiają do syfonu i blokują odpływ. Jeśli nie chce się zrezygnować z zapachowych zawieszek, trzeba je dodatkowo mocować na przykład taśmą klejącą.
  • Toaleta zatkana przez papier kuchenny i nawilżane chusteczki – mimo znanych reklam nawilżanych chusteczek, one nie należą do WC! Spłukiwanie takich chusteczek oraz ręczników kuchennych prowadzi do zatkania rur, ponieważ one nie rozpuszczają się w wodzie. W przeciwieństwie do papieru toaletowego woda ze spłuczki ich nie rozkłada i z czasem całkowicie blokują przepływ.

Jak przetkać kibel domowym sposobem?

Szczotka toaletowa, gorąca woda i dodatki

Lekko zatkany sedes można spróbować przepchać szczotką toaletową. Pomoże rozsunąć na boki papier. Przy większej ilości blokady trzeba nałożyć gumowe rękawice i najpierw usunąć zalegający zator. Alternatywą jest użycie gorącej wody.

Wlewa się ostrożnie porcję gorącej, ale nie wrzącej wody najlepiej z pewnej wysokości do sedesu. Wysokość spadku wody oraz wysoka temperatura mogą rozpuścić zator toalety. W każdym razie trzeba kilka razy spłukać, ale tak, aby woda nie przelewała się z miski sedesowej.

Odmianą tej metody jest zastosowanie płynu do mycia naczyń. Płyn należy wlać do wody stojącej w misce toaletowej i odczekać, aż opadnie na dno, na zator. Po kilkunastu minutach wlewa się gorącą wodę. Jeśli zator został spowodowany przez papierowy ręcznik, materiał grubszy od papieru toaletowego, płyn i gorąca wodą mogą go dostatecznie zmiękczyć i spłynie do kanalizacji.

Powszechnie znana jest gwałtowna reakcja octu i sody oczyszczonej, która jest też głównym składnikiem proszku do pieczenia. Po zmieszaniu obu substancji wydziela się dwutlenek węgla, jako produkt reakcji. Można ten proces wykorzystać w celu udrożnienia zatkanej rury w toalecie. W tym celu wsypuje się po prostu torebkę proszku do pieczenia albo sody oczyszczonej i zalewa butelką zwykłego octu. Po 10 minutach wlewa się kilka litrów gorącej wody. Ciepła woda wzmaga reakcję i po kilku godzinach cierpliwości zator udaje się zwykle przepchać. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak naprawić cieknącą spłuczkę.

Przepychacz sanitarny do toalety

Prosty przyrząd składający się z gumowego kołnierza w formie dzwonu i trzonka jest doskonałym środkiem do usuwania zatorów zarówno w kuchni, jak i w łazience, również w toalecie. Gumowy, elastyczny kołnierz jest przykładany do otworu odpływowego. Istnieją rozbudowane wersje przepychacza w postaci ręcznej pompki o średnicy zbliżonej do średnicy gumowego kołnierza.

Woda w toalecie, a także domowe sposoby, jak odetkać kibel, jak przetkać kibel
Porady, jak odetkać kibel, czyli jak przetkać kibel w łazience domowymi sposobami

Po zgrubnym usunięciu z miski klozetowej większych kawałków zatoru, wykorzystuje się przepychacz jako pompę ssąco-tłoczącą. Materiał zalegający w rurze zostaje poruszony przez naprzemienne ciśnienie i podciśnienie. Tym domowym sposobem udaje się często przepchać zator w niewielkiej odległości od odpływu i najczęściej w kolankach.

Sprężyna do udrażniania rur

Kiedy zator w toalecie okazuje się być wyjątkowo opornym, można skorzystać ze specjalnego przyrządu w postaci spirali (sprężyny) z odpowiednio uformowaną końcówką. Sprężynę wsuwa się w głąb rury i obraca ją wokół własnej osi przy pomocy korbki. Ostrze przebija zator i likwiduje go ostatecznie. Sprężyna może mieć znaczną długość (do 20 metrów) i docierać nawet do odległych miejsc w kanalizacji.

Używając spirali do udrażniania toalety należy zwracać uwagę, aby nie uszkodzić rury. Jeśli zator powstał w miejscu wystąpienia korozji albo powstania jakiejś nadżerki na rurze, nieostrożne zastosowanie sprężyny z ostrą końcówką może doprowadzić do prawdziwej awarii. Jeśli mimo prób nie udaje się odetkać WC domowym sposobem, pozostaje tylko telefon do fachowca.

Profilaktyka jest lepsza niż przepychanie toalety

WC jest jednym z najbardziej pożytecznych urządzeń w łazience. Trzeba zapewnić, aby w każdym momencie było w niezawodnym stanie. Jedną z możliwości osiągnięcia takiego stanu jest regularna konserwacja. Częste czyszczenie z użyciem łagodnych środków pomaga zapobiegać odkładaniu się kamienia i osadu, który z czasem może sprzyjać tworzeniu się zatorów.

Nie do przecenienia jest też wiedza o tym, co można spłukać w toalecie, a co nie. Zasady, o których przypominają napisy w publicznych toaletach dotyczą też domowych: nie wrzuca się do sedesu papierowych ręczników ani podpasek. Należy unikać spłukiwania również tak niewinnie wyglądających i małych przedmiotów jak patyczki higieniczne. Nawet one mogą zablokować przepływ w rurze i zapchać toaletę.

ikona podziel się Przekaż dalej