Jak odkręcić zapieczoną śrubę – wybór narzędzi

Jeżeli zapieczona śruba nie jest aż w tak złym stanie technicznym, to czasami wystarczy ją poluzować przy pomocy młotka. Uderzając kilkukrotnie nakrętkę, połączenie gwintu powinno nieco puścić. Dzięki czemu z łatwością odkręcimy śrubę. Jest to najprostsza metoda, ale jak przed chwilą wspomniano, kiedy zapieczony gwint na to pozwala.

Bardziej zaawansowanym narzędziem jest klucz udarowy. Dzięki niemu udaje się poluzować, a następnie odkręcić śrubę. Gdy klucz udarowy założymy na nakrętkę, tak jak w poprzednim przypadku używamy młotka. Tylko tym razem uderzamy nim w ramię klucza. Jest to sposób, aby skutecznie odblokować zapieczony gwint. Innym rozwiązaniem jest użycie wkrętarki, dzięki której możemy rozwiercić śrubę. W sprzedaży dostępne są specjalne wkrętaki do zniszczonych śrub. Jednak nie zawsze udaje się rozwiercić śrubę dysponowanymi narzędziami. Chociaż ich zakup nie jest zbyt dużą inwestycją. Za 5 wkrętaków do zniszczonych śrub zapłacimy już ok. 20 złotych. Oczywiście czasami udaje się rozwiercić śrubę zwykłym śrubokrętem. Jednak jest to już zadanie dla osób, które lubią majsterkować i nie zależy im na szybkim efekcie.

To nie są jedyne sposoby na to, jak odkręcić zapieczoną śrubę. Do innych metod zaliczymy rozwiązania, przy których mamy do czynienia z wysoką temperaturą. Zanim jednak zdecydujemy się na to, aby odblokować zapieczony gwint przy pomocy tych sposobów, upewnijmy się, że w pobliżu nie ma łatwopalnych środków, a także na pewno nie uszkodzimy innych układów oraz elementów. Aby poluzować zapieczony gwint, możemy skorzystać z palnika acetylenowo-tlenowego. Dzięki bardzo wysokiej temperaturze możemy z powodzeniem poluzować, a następnie odkręcić nakrętkę. Zapieczona śruba powinna ulec również wysokiej temperaturze wywołanej przez indukcyjny podgrzewać. Jego sposób działania polega na zamianie prądu elektrycznego w energię o wysokiej częstotliwości. Pole magnetyczne, jakie wytwarza się podczas tego procesu, podwyższa temperaturę, co skutecznie odblokowuje zapieczony gwint. Jednak wszystkie czynności w oparciu o podgrzewanie, powinny być wykonywane przez doświadczone osoby z zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odkręcić wyrobioną śrubę.

Zapieczona śruba – środki chemiczne

Jakie jeszcze są sposoby na odkręcenie zapieczonej śruby? Poszukując innych metod na to, jak odkręcić zapieczoną śrubę, warto mieć na uwadze jeszcze wspomagające preparaty. Najłatwiej dostępnym będzie nafta, która powinna odblokować nakrętkę. Zapieczona śruba powinna puścić po kilkudziesięciu godzinach. Po tym czasie powinno się już bez problemu ją odkręcić. Niestety minusem tego rozwiązania jest bardzo długi czas reakcji chemicznej. Jeżeli jednak nie zależy nam na czasie, a jednocześnie nie dysponujemy wcześniej wymienionymi narzędziami, to warto spróbować skorzystać z łatwo dostępnej i taniej nafty.

Zardzewiała i zapieczona śruba, a także najlepsze sposoby, jak odkręcić zapieczoną śrubę
Jak odkręcić zapieczoną śrubę, czyli zapieczona śruba krok po kroku

Jeżeli nie ufasz „domowym” sposobom, zawsze możesz zdecydować się na zakup specjalnego preparatu penetrującego zapieczoną śrubę. W każdym sklepie motoryzacyjnym lub budowlanym powinieneś natrafić na szereg propozycji oferowanych przez różnych producentów. Należy zachować środki ostrożności i postępować zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Zapieczona śruba pod wpływem środków odblokowuje się, dzięki czemu łatwo jest ją później odkręcić zwykłymi śrubokrętami lub wkrętakami. Mając na uwadze wszystkie sposoby, jak odkręcić zapieczoną śrubę, z pewnością znajdziesz takie rozwiązanie, które będzie Ci odpowiadać najbardziej.

Jak odkręcić wyrobioną śrubę w wyniku korozji?

Zapieczona śruba nie jest jedynym problemem, z jakim muszą zmierzyć się mechanicy samochodowi, a także inni majsterkowicze. Niestety pod wpływem wilgoci i innych niesprzyjających warunków, śruby często ulegają korozji. W związku z tym nie jest łatwo rozwiercić śrubę, która w każdej chwili może się praktycznie rozsypać. Zniszczenie łba lub nakrętki to tylko jedne z problemów, jakie mogą przydarzyć się przy nieumiejętnej próbie z zardzewiałą śrubą.

Tak naprawdę w wielu przypadkach poprzednie rozwiązania zadziałają na zardzewiałą śrubę. Czyli możemy posłużyć się prostymi narzędziami pozwalającymi odkręcić śrubę, podgrzewanie śruby lub zastosowanie specjalnych preparatów. Jeżeli o chemiczne środki, to mechanicy polecają stosowanie past miedziowych lub ceramicznych. Ich największą zaletą jest bardzo wysoka odporność na wysokie temperatury sięgające nawet 1100 stopni Celsjusza.

Powyżej mowa jest już o specjalistycznych preparatach, które stosują profesjonalni mechanicy. W domowych warunkach na zardzewiałą śrubę możesz zdecydować się na uniwersalny środek WD-40. Oczywiście podobnie działających produktów jest zdecydowanie więcej. Ich zadaniem jest poluzowanie gwintu. Minusem takiego rozwiązania, jest długi czas oczekiwania na reakcję chemiczną. Śruba może być odkręcona czasem dopiero po kilkunastu godzinach.

Istnieje jeszcze jedna zaleta środków uniwersalnych, aby móc odkręcić zardzewiałą śrubę. Ich zastosowanie pozwoli zabezpieczyć miejsce przed pojawieniem się korozji w późniejszym czasie. Dzieje się tak, ponieważ często w składzie tego typu preparatów wymieniany jest smar. Trzeba mieć jednak rozeznanie, w jakim stanie znajduje się konkretny element i czy na pewno ekonomiczne rozwiązanie okaże się wystarczające. W pewnych sytuacjach nie powinno się oszczędzać i trzeba podjąć decyzję o zastosowaniu profesjonalnych produktów.

Jak widać zarówno na zapieczoną, jak i również na zardzewiałą śrubę znajdziemy sporo skutecznych rozwiązań. Tak naprawdę są one dopasowane względem skali problemu oraz dysponowanymi narzędziami lub preparatami. Jeżeli jednak nie jesteś pewny, czy twoje starania czasem nie pogorszą sytuacji, urywając gwint lub niszcząc nakrętkę, lepiej będzie powierzyć to zadanie doświadczonemu specjaliście.

ikona podziel się Przekaż dalej