Regulacja kierownicy w rowerze – jaka pozycja kierownicy jest prawidłowa?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak podnieść kierownicę w rowerze, musimy najpierw omówić kwestie jej prawidłowego położenia. Kierownice w rowerze górskim czy dziecięcym powinny znajdować się na optymalnej wysokości. Ma to szczególne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, ale i komfortu jazdy. Możliwość przybrania prawidłowej postawy podczas podróży zmniejsza ryzyko bólu kręgosłupa i różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Optymalna regulacja będzie także dość istotna dla sportowców. Prawidłowa wysokość kierownicy wpływa na dociążenie przedniego lub tylnego koła. Przykładowo, prawidłowe rozłożenie masy ciała w rowerach górskich umożliwia uzyskanie lepszej kontroli nad rowerem i uzyskanie lepszych wyników.

Regulacja położenia kierownicy może być uzależniona od specyfiki terenu lub od wzrostu rowerzysty. W pierwszym przypadku (np. w rowerze górskim) możemy delikatnie podwyższyć kierownicę podczas wysokich podjazdów. W ten sposób mocniej dociążymy tylne koło i zapewnimy sobie optymalną sterowność. W odwrotnej sytuacji (częste zjazdy w dół) lepiej będzie delikatnie obniżyć wysokość kierownicy. Większe dociążenie przedniego koła pozwoli na uzyskanie większej przyczepności, która ułatwi swobodne manewrowanie na zjazdach.

Osobną kwestią jest regulacja kierownicy w rowerze dziecięcym. Warto regularnie kontrolować jej położenie i zwiększać wysokość wraz z rozwojem dziecka. Prawidłowo dobrana wysokość kierownicy w rowerze dziecięcym umożliwi wygodną jazdę bez konieczności przyjmowania niewłaściwej pozycji ciała.

Jak podnieść kierownice w rowerze z klinem

W wielu starszych rowerach stosuje się klasyczne stery z klinem. Sposób podniesienia lub opuszczenia takiej kierownicy jest bardzo prosty. Aby wydłużyć lub skrócić wysokość kierownicy, wystarczy odkręcić jedną niewielką śrubkę. Gdzie ją znajdziemy? Interesująca nas śrubka znajduje się w miejscu łączenia mostka z kierownicą. Śrubki w klasycznych rowerach na ogół posiadają sześciokątny kształt. Odkręcimy je przy użyciu klucza imbusowego.

Jak podnieść kierownice w rowerze? Aby wydłużyć wysokość kierownicy, musimy lekko poluzować omawianą wyżej śrubę. W ten sposób zyskamy możliwość dokładnego wyregulowania położenia naszej kierownicy. Śrubka luzuje klin wewnątrz wspornika. W ten sposób możemy lekko podnieść lub opuścić jej położenie. Nie ma potrzeby całkowitego odkręcania kierownicy. Regulacja wysokości w tego typu rowerze dziecięcym lub górskim nie powinna sprawić nam większych trudności. Wysokość może być regulowana wielokrotnie. Po ustawieniu odpowiedniej wysokości wystarczy ponownie dokręcić śrubkę.

Jak bardzo możemy wydłużyć wysokość kierownicy? Wszystko zależy od konkretnego roweru. Wiele wsporników posiada oznaczenie maksymalnej wysokości. Nasza regulacja powinna odbywać się w zalecanych zakresach. Wspornik nie może być nadmiernie wyciągnięty, ponieważ grozi to trwałym uszkodzeniem. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem przeglądu rowerowego.

Jak podnieść kierownicę w rowerze? Regulacja w mostkach a-head

W nieco nowszym rowerze górskim mogą znajdować się stery typu a-head. W tym przypadku regulacja wysokości kierownicy nie jest taka prosta i z pewnością nie wykonamy jej poprzez wykręcenie jednej śrubki. Aby podwyższyć rurę sterową, musimy poznać podstawowe aspekty jej budowy.

W omawianym przypadku nie mamy wpuszczanego wspornika. A-head oznacza oddzielny element obejmujący rurę sterową widelca. Aby podwyższyć ustawienie kierownicy, musimy zapoznać się z instrukcją. W większości przypadków zauważymy jedną śrubę mocującą na górze i dwie śruby po bokach. Boczne śruby zaciskają mostek, który trzyma rurę sterową przedniego widelca.

Dokładne etapy regulacji wysokości będą uzależnione od specyfiki kierownicy. Warto przeanalizować podstawowe parametry techniczne naszego roweru. W instrukcji znajdziemy wszystkie interesujące nas informacje. Należy przy tym zauważyć, że nie każda kierownica z mostkiem a-head posiada funkcję podnoszenia lub opuszczania. Jeśli nie możemy podwyższyć kierownicy, pozostaje nam wymiana mostka. Alternatywą jest zastosowanie specjalnych adapterów przeznaczonych do sterów a-head. Za ich pomocą możemy skutecznie wydłużyć i podnieść wysokość kierownicy. Adaptery mogą zwiększyć wysokość o kilka do kilkunastu centymetrów, dzięki czemu stają się dobrą alternatywą dla wymiany mostka. Typowy adapter należy zamontować w miejscu, z którego zdemontowaliśmy mostek. Po dokładnym podłączeniu przykręcamy do adaptera mostek seryjny. W ten sposób uzyskujemy regulowane przedłużenie wysokości.

Innym sposobem stosowanym w kierownicach z gięciem jest wyregulowanie kąta nachylenia kierownicy. Dzięki temu możemy w niewielkim stopniu podwyższyć jej położenie. Bardzo prostą metodą jest też sprawdzenie położenia całego mostka. Jeśli mostek a-head został skierowany w dół, możemy zmienić jego położenie o 180 stopni. W ten sposób skierujemy mostek w górę, co pozwoli wydłużyć położenie kierownicy.

Wiesz już, jak podnieść kierownicę w rowerze. Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiadamy w nich między innymi, jak usunąć rysy z szyby samochodowej. A może zainteresuje Cię również, jaki olej do silnika będzie najlepszym rozwiązaniem?

ikona podziel się Przekaż dalej