Wężyk przyłączeniowy do baterii prysznicowej lub zlewozmywakowej – rodzaje

Zanim ustalimy, jak przedłużyć wężyk do baterii, powinniśmy poznać podstawowe rodzaje tych produktów. To właśnie od specyfiki elastycznego wężyka zależeć będzie funkcjonalność oraz możliwości i sposoby przedłużenia.

Najprostszym rozwiązaniem byłby zakup wężyka, który będzie dopasowany do potrzeb konkretnej instalacji. W tym przypadku nie będziemy musieli martwić się przedłużkami, a wygląd elastycznego wężyka będzie najbardziej elegancki. Pamiętajmy także, że wąż przyłączeniowy powinien spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania oraz odporności.

Wężyk przyłączeniowy do instalacji zlewozmywakowej lub prysznica powinien być odpowiednio giętki i wygodny w użytkowaniu W ofertach sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe rodzaje tych produktów. Pierwszą są wężyki ze stali nierdzewnej. Ich atutem jest atrakcyjny design oraz wysoka wytrzymałość. Kolejną opcją są efektowne wężyki z mosiądzu i PPSU. Jest to grupa produktów, które mogą być nieco droższe w zakupie, jednak zapewniają wysoki poziom estetyki i najwyższą trwałość.

Niektóre rodzaje wężyków mogą być z powodzeniem stosowane przy zlewozmywakach. Tutaj na uwagę zasługują wężyki gumowe w splocie metalowym. Ich atutem może być atrakcyjna cena oraz szerokie możliwości zastosowania. Kolejną alternatywą są specjalne rurki przyłączeniowe do baterii. Rozwiązanie sprawdza się w instalacjach o wyższym ciśnieniu, a jego główną zaletą jest zwiększona żywotność.

Jak przedłużyć wężyk do baterii?

Znamy już podstawowe rodzaje wężyków przyłączeniowych do baterii zlewozmywakowej lub prysznicowej. Możemy teraz wskazać, jak przedłużyć wężyk do baterii, zapewniając poprawność działania całej instalacji. Okazuje się, że elastyczne wężyki są dość łatwe do przedłużenia. Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych kroków.

Pierwszy, dość oczywisty krok polega na zakręceniu zaworu doprowadzającego wodę. Dzięki temu unikniemy ewentualnych problemów z wyciekającą wodą. W momencie, gdy zawór doprowadzający wodę jest już zakręcony, możemy przejść do działań praktycznych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bateriach łazienkowych.

Kolejnym krokiem jest odkręcenie końcówki wężyka. Na ogół potrzebujemy do tego odpowiedniego klucza imbusowego. Po odkręceniu końcówki wężyka dokładnie oglądamy jej stan. Jest to dobry moment na przyjrzenie się, czy wężyk przyłączeniowy znajduje się w dobrym stanie. Jeśli tak, wystarczy nam już tylko przedłużka. Dobrze dopasowana przedłużka nie powinna być zbyt widoczna, a jej zamontowanie nie będzie nadmiernie skomplikowane. Przedłużka podłączona do końców wężyka wymaga dokładności montażowej. Połączeni4e musi być szczelne i precyzyjne, by uniknąć ewentualnych problemów użytkowych. Na końcu ponownie podłączamy końcówki wężyka do baterii i odkręcamy dopływ wody. Sprawdzamy poprawność działania i szczelność. Jeśli wszystko działa bez problemu, możemy uznać, że przedłużka została zamontowana poprawnie. A może zainteresuje Cię również, na jakiej wysokości bateria prysznicowa będzie najwygodniejszym rozwiązaniem?

Prawidłowy montaż wężyków do baterii zlewozmywakowej i prysznicowej. O czym jeszcze warto pamiętać?

Ustaliliśmy już, jak przedłużyć wężyk do baterii. Na koniec powinniśmy jeszcze ustalić kilka podstawowych i uniwersalnych kwestii montażowych. Niezależnie od tego, czy planujemy przedłużenie wężyka, czy też wykonujemy nową instalacje, powinniśmy trzymać się kilku zasad. Jedną z najistotniejszych jest to, aby nie dopuścić do skręcenia elastycznego wężyka. Takie działanie mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia lub zmniejszenia żywotności. Unikajmy również zginania wężyka przy końcówkach. Jest to kolejne niewłaściwe działanie, które może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Podczas wyboru nowego wężyka, warto upewnić się, czy został dobrany odpowiednio. Nie chodzi tu wyłącznie o długość ani walory wizualne. Bardzo istotne będzie także ustalenie rozmiarów nakrętek. W przypadku zakupu baterii, upewnijmy się jeszcze, czy wężyk nie został dołączony do zestawu. Jest to najkorzystniejsza opcja, bowiem upewniamy się, że wężyk przyłączeniowy do baterii zlewozmywakowej będzie idealnie pasował pod względem wyglądu i rozmiarów.

Ważną wskazówką montażową jest to, by dobrać odpowiednie narzędzia. Podstawą będzie klucz imbusowy, którym dokręcamy końcówki wężyka. Sam montaż wężyka nie jest skomplikowany i przy odrobinie wprawy wykonamy go samodzielnie. Trzeba przy tym pamiętać o dokładności oraz zachowaniu delikatności podczas montażu. Końcówki węża nie powinny być przykręcone z nadmierną siłą. Bardzo ważne jest także to, by w czasie instalacji zastosować uszczelki, które zabezpieczą użytkowników przed podciekaniem wody w miejscach połączeń.

Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiadamy w nich między innymi, jak usunąć kamień z toalety i jak bez większego wysiłku zadbać o optymalną czystość w łazience.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły