Jak rozebrać syfon do brodzika? Praktyczny poradnik krok po kroku
Zapchany odpływ brodzika może stać się sporym utrudnieniem. Na szczęście istnieją proste sposoby na odzyskanie drożności instalacji. Jak rozebrać syfon brodzika i skutecznie wyczyścić oraz udrożnić zapchany odpływ? Przedstawiamy praktyczny poradnik krok po kroku i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak rozebrać syfon brodzika i udrożnić zapchany odpływ?
Regularne czyszczenie syfonu może zapobiegać pełnemu zapchaniu odpływu. Niestety w niektórych przypadkach jest to nieuchronne zjawisko. W tym miejscu wiele osób zadaje sobie pytanie, jak rozebrać syfon brodzika i ponownie udrożnić odpływ. Wystarczy zastosować się do prostej instrukcji i delikatnie wykonywać czynności krok po kroku.
W pierwszym kroku należy odkręcić lub zdjąć pokrywę odpływu. Możemy spróbować udrożnić odpływ poprzez czyszczenie syfonu. To właśnie tutaj na ogół zbierają się drobne zanieczyszczenia i włosy. Czyszczenie należy przeprowadzić ręcznie. Najlepiej będzie wykorzystać odzież ochronną w postaci gumowych rękawic. W ten sposób zabezpieczymy dłonie przed zabrudzeniem, pozostałością detergentów i nieprzyjemnym zapachem, który mógłby utrzymywać się na skórze przez wiele godzin.
Sprawdzamy stan wkładki syfonu. Jeśli jej pełne czyszczenie nie udrożniło odpływu, konieczne będzie wyczyszczenie dalszych fragmentów instalacji. Zapchany odpływ możemy skutecznie wyczyścić i udrożnić samodzielnie. Niezwykle ważna będzie tu delikatność, bowiem wiele elementów syfonu jest wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne.
Chcąc wyjąć lub przepchnąć zanieczyszczenia, najlepiej będzie użyć średnio elastycznego drutu. Jego końcówkę wyginamy w kształt haczyka, a następnie umieszczamy w odpływie. Tam możemy go odkręcić i manewrować w przód i w tył. Dzięki temu prawdopodobnie uda się wyjąć część zanieczyszczeń i udrożnić zapchany odpływ. W razie potrzeby czynność należy ponowić, aż do uzyskania pełnego udrożnienia. W przypadku silnego zapchania, konieczne będzie zastosowanie dedykowanych środków chemicznych bądź wezwanie fachowca, który udrożni rury kanalizacyjne na większej długości.
Regularne czyszczenie odpływu i syfonu
Ustaliliśmy już, jak rozebrać syfon brodzika i udrożnić odpływ. Jednak potencjalne problemy z niedrożnością odpływu można w znaczący sposób zminimalizować. Wszystko dzięki regularnemu czyszczeniu syfonu. Systematyczne czyszczenie syfonu i części odpływu nie jest skomplikowane ani czasochłonne, a skutecznie zapobiega zapychaniu.
Jak wyczyścić syfon? Dokładny sposób działania będzie uzależniony od rodzaju posiadanego syfonu. Większość produktów czyści się od góry. Wystarczy odkręcić lub zdjąć wierzchnią pokrywę, a następnie wyjąć zalegające zanieczyszczenia. Przy okazji sprawdzamy drożność odpływu. Jeśli zauważymy zmniejszenie drożności, warto zastosować dedykowany preparat chemiczny o właściwościach żrących. W ten sposób z łatwością przywrócimy pełną drożność odpływu i uchronimy go przed całkowitym zapchaniem.
Wybór preparatów udrażniających jest bardzo istotny. Warto zapoznać się ze specyfiką danego preparatu. Bezwzględnie należy zastosować się do zasad bezpieczeństwa podanych na opakowaniu produktu. Środki udrażniające na ogół są silnie żrące, a niewłaściwie zastosowane mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego należy stosować się do instrukcji obsługi podanej przez producenta i używać preparatów wyłącznie w odzieży ochronnej. Alternatywą dla silnych środków chemicznych są naturalne sposoby na czyszczenie i udrażnianie odpływów. Jednym z nich jest wsypanie do odpływu sody oczyszczonej i zalanie jej niewielką ilością ciepłej wody. Dzięki temu usuniemy z odpływu tłuste zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków. Kolejna metoda polega na wsypaniu sody oczyszczonej i zalaniu jej lekko podgrzanym octem. W efekcie pojawi się intensywna piana, która może pomóc w walce z zanieczyszczeniami w odpływie. Sposób może okazać się skuteczny przy lekkim zmniejszeniu drożności, jednak na ogół nie sprawdza się przy pełnym zapchaniu odpływu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat syfonów.
A może syfon samoczyszczący?
Wybór odpowiedniego syfonu wpływa na możliwości czyszczenia, ale i na bezawaryjność działania. Niektóre modele syfonów możemy bez trudu oczyścić od góry. Wystarczy wyjąć lub odkręcić pokrywkę. W sprzedaży pojawiają się także syfony samoczyszczące, które znacząco ułatwiają utrzymanie pełnej drożności odpływu.
Jak działa syfon samoczyszczący? Jest to tak zwany syfon rurowy, który zamiast pojemnika, posiada postać rury wygiętej w kształt litery U bądź S. Rozwiązanie świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy wystarczającą ilość przestrzeni montażowej. W odróżnieniu do syfonów butelkowych, modele samoczyszczące nie posiadają dodatkowych elementów, na których mogłyby się osadzać zanieczyszczenia. Woda przepływa bezpośrednio przez rurę, po czym trafia do instalacji kanalizacyjnej. Jak sama nazwa wskazuje, syfon samoczyszczący oczyszcza się w sposób samoczynny. Następuje to przy każdym przelaniu go wodą. W efekcie z rury usuwane są drobne zanieczyszczenia, a instalacja staje się bardziej odporna na gromadzenie brudu i zapychanie.
Wiesz już, jak rozebrać syfon do brodzika. Podpowiedzieliśmy też, jak wyjąć lub odkręcić pokrywę syfonu i dokładnie wyczyścić jego wnętrze. A może zainteresują Cię również inne artykuły o podobnej tematyce? W osobnym opracowaniu podpowiadamy, jak usunąć kamień z szyby prysznica. Wskazujemy też, co oznacza skrót WC.