Jak usunąć rdzę krok po kroku - 5 najlepszych sposobów na czyszczenie rdzy
Babcine sposoby na usuwanie rdzy ze stali i z metalu są znane od wielu lat. Jedna są bardziej skuteczne, a inne mniej, ale każde pozwalają choć trochę zmyć nalot. Dostępne na rynku są także specjalne środki na rdzę, które pozwalają przeprowadzić odrdzewianie chemiczne. Jak usuwać rdzę domowym sposobem? W takim razie czym wyczyścić rdzę, aby było to skuteczne?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Usuwanie rdzy domowym sposobem
Sposób 1. Jak usuwać rdzę sodą oczyszczoną?
Rozpuszczanie rdzy domowymi sposobami najczęściej kojarzy się z użyciem sody oczyszczonej. Posiada ona mocne właściwości antybakteryjne oraz prowadzące do rozpuszczania rdzy. Dodatkowo wykorzystanie sody oczyszczonej nie doprowadza do uszkodzenia metalu. Dlatego jest to skuteczny oraz bezpieczny sposób, aby odrdzewić metalowe narzędzia czy sprzęty.
Przepis na rozpuszczanie rdzy przy pomocy sody oczyszczonej nie jest zbytnio skomplikowany. Wystarczy wymieszać odrobinę proszku z wodą, aby uzyskać pewnego rodzaju pastę. Następnie należy tą mieszankę nałożyć na miejsce pełne nalotu oraz zaatakowane przez rdzę. Po wykonaniu tej czynności wystarczy jedynie wyszorować powierzchnię delikatną szczoteczką lub gąbką.
Wykorzystanie sody oczyszczonej do zmycia oraz usuwania rdzy to najlepszy spośród domowych sposobów. Metodę tą można użyć także z powodzeniem w przypadku innych zabrudzeń. Oczyszczoną w ten sposób powierzchnię warto zabezpieczyć na przyszłość przed ponownym nawrotem rdzy.
Sposób 2. Rozpuszczanie rdzy octem jabłkowym
Aby pozbyć się nalotu oraz rdzy, można użyć także octu jabłkowego. W swoim składzie posiada on kwasy, które swoim działaniem są w stanie zmyć rdzę z metali czy z żelaza. Jest to kolejny z domowych sposobów, który można wypróbować zanim sięgnie się po chemiczny odrdzewiacz do metalu czy profesjonalny środek na rdzę.
Ocet jabłkowy należy wlać do pojemnika lub dużej miski, aby pokrył on przedmiot, który trzeba odrdzewić. Efekt będzie zadowalający, kiedy zostawi się go na całą noc. Parę godzin to czas konieczny do tego, aby kwasy zaczęły odpowiednio działać.
Po właściwym namaczaniu wystarczy wyszorować powierzchnię szorstką gąbką. Podczas usuwania rdzy ze stali tym sposobem konieczne może być kilkukrotne ponawianie procedury w przypadku cięższych zabrudzeń. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu farby antykorozyjnej?
Sposób 3. Jak odrdzewić przedmiot przy pomocy limonki?
Trzecim sposobem, który pomoże usunąć rdzę jest potraktowanie jej limonką. Podobnie jak w przypadku octu jabłkowego limonka zawiera w sobie olejki oraz kwasek cytrynowy, który to jest sprzymierzeńcem w walcem z rdzą.
Doskonałym rozwiązaniem będzie połączenie działania sody oczyszczonej z limonką. Sposób ten sprawdzi się w przypadku rdzawych plam na ubraniach i różnych materiałach. Wystarczy posypać miejsce niewielką ilością sody oraz wetrzeć w niedużą ilość wyciśniętego soku z limonki. Inna możliwość to włożenie zabrudzonego materiału do miski z gorącą wodą wypełnioną plasterkami limonki.
Jak i czym wyczyścić rdzę bardziej profesjonalnie?
Sposób 4. Mechaniczne usuwanie rdzy ze stali oraz z metalu
Jest to najszybszy sposób, choć wymagający trochę siły. Warstwę rdzy wystarczy usunąć mechanicznie przy pomocy papieru gruboziarnistego czy drucianej szczotki. Zdarcie warstwy, która została zaatakowana przez rdzę to sposób na skuteczne pozbycie się jej na przyszłość. Miejsce, które zostało wyczyszczone wystarczy przetrzeć mokrą szmatką, aby usunąć nadmiar pyłu i można wtedy nałożyć nową warstwę przykładowo lakieru.
Usunięcie rdzy nie oznacza, że ona nie pojawi się ponownie. To, dlaczego ona się pierwotnie pojawiła, jest niewątpliwie problemem i z nim trzeba się uporać. Rdza pojawia się na elementach metalowych głównie przez niewłaściwą ich ochronę. Jak usuwać rdzę to tylko na 100%, dlatego należy nałożyć dobrej jakości lakier na rdzę, który będzie pełnił funkcję zabezpieczające przed nawrotami.
Warto pamiętać, że mechaniczne usuwanie rdzy z metalowych elementów doprowadza do usunięcie kilku warstw lakieru czy farby. Czasami potrzebne może być usunięcie lakieru na całej powierzchni, nie tylko tej pokrytej rdzą. Pozwoli to na powtórne nałożenie farby czy lakieru tak, aby powierzchnia była nieskazitelnie gładka.
Sposób 5. Odpowiedni środek na rdzę, czyli odrdzewianie chemiczne
Wykorzystanie odrdzewiacza do metalu wiąże się z szybkim potraktowanie powierzchni zaatakowanej przez rdzę. Usuwanie nalotu przy pomocy specjalnych preparatów do odrdzewiania chemicznego przydatne jest w przypadku wielu przedmiotów metalowych. Są to uniwersalne środki, które można stosować na różne sposoby.
Specjalny odrdzewiacz do metalu pozwoli szybko i sprawnie pozbyć się rdzy. Zazwyczaj wystarczy nałożyć wybrany produkt na rdzę, a następnie pozostawić na chwilę i potem przepłukać wodą. Skuteczne środki na rdzę to praktycznie najszybszy sposób. Zawsze początkowo można użyć wymienionych wyżej domowych sposobów, a kiedy one nie pomogą, można zastosować mocniejszą chemię.
Użycie odrdzewiacza do metalu zazwyczaj nie przysparza wielu kłopotów z uwagi na prostotę zastosowania. Każdy w warunkach domowych może przeprowadzić odrdzewianie przedmiotów. Większość ogólnie dostępnych preparatów jest bezpiecznych w użyciu, zarówno dla człowieka, jak i czyszczonych powierzchni. W takim razie czym wyczyścić rdzę? Z uwagi na szeroką gamę produktów wybór należy do każdego.