Jak wyczyścić złoto? TOP 5 sprawdzonych sposobów czyszczenia złota
Złoto to jeden z najbardziej cenionych kruszców, a złota biżuteria jest uważana za jedną z najpiękniejszych. I mają ogromną wartość sentymentalną, ponieważ najczęściej są one ofiarowane w ramach podziękowań, pamiątki lub prezentu, a takie elementy jak pierścionek zaręczynowy czy obrączka są związane z ogromnymi emocjami. Dlatego to takie przykre, jeśli okaże się, że złote drobiazgi są sczerniałe i brzydkie. Dobra wiadomość jest taka, że wyczyść złoto nie jest trudne, pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednie metody i narzędzia. Dowiedz się, jak wyczyścić złoto!
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyczyścić złoto – najważniejsze informacje
Biżuteria czernieje, pojawiają się na niej nieestetyczne plamki i zabrudzenia. Nie ma także dawnego blasku. W takim wypadku możesz zrobić dwie rzeczy: skonsultować się ze specjalistą lub spróbować wyczyścić biżuterię w domu. Domowe sposoby są bezpieczne dla materiału, ale zanim przystąpisz do któregokolwiek ze sposobów, musisz poznać kilka podstawowych zasad.
Przede wszystkim trzeba rozróżnić, jaki rodzaj złota posiadasz. Złoto o najniższej próbie, czyli 14-karatowe, jest mniej podatne na ścieranie, ponieważ nie jest to czysty stop, zawiera domieszki innych metali, na przykład mosiądzu. Dowiedz się przy okazji, czym wyczyścić mosiądz. Wyższa próba jest droższa i bardziej szlachetna, ale jednocześnie potrzebuje większej uwagi i jest bardziej podatna na uszkodzenia. Uważaj także na biżuterię z kamieniami, które mogą zmętnieć podczas czyszczenia. Jednak takie przedmioty jak łańcuszek, proste kolczyki czy pierścionek bez kamienia, możesz bez problemu wyczyścić w domu.
Jak wyczyścić złoto – proste domowe sposoby
Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić złoto w domu, możesz wykorzystać któryś z prostych, domowych sposobów. Najłatwiejszy, chociaż trzeba przyznać, że nie zawsze najskuteczniejszy, jest sposób z wodą z mydłem. Musisz wymieszać letnią wodę z łagodnym mydłem w płynie lub płatkami mydlanymi. Należy przygotować miksturę w małej miseczce i wrzucić do niej pierścionek czy łańcuszek. Tym sposobem można wyczyścić kilka przedmiotów na raz. Po kilku godzinach przetrzyj złotą biżuterię miękką ściereczką, na przykład z mikrofibry lub delikatną szczoteczką z miękkim włosiem. Do twardszego rodzaju złota sprawdzi się nawet dziecięca szczoteczka do zębów. Złote drobiazgi wytrzyj od razu do sucha. To jeden z najstarszych sposobów na czyszczenie złota, ale warto wiedzieć, że jeśli elementy są bardzo stare i sczerniałe, może się nie powieść.
Kolejnym domowym sposobem naszych babć jest czyszczenie sodą oczyszczoną. Jest to wspaniały domowy środek czyszczący, który sprawdza się do usuwania zabrudzeń z różnych powierzchni. Można wyczyścić nią kolczyki, łańcuszek czy inne elementy biżuterii o skomplikowanych wzorach. Sodę oczyszczoną miesza się z wodą, tak by powstała gęsta pasta, następnie nakłada się ją ściereczką lub szczoteczką na biżuterię. Soda oczyszczona jest składnikiem aktywnym, więc po paru minutach idealnie usuwa wszystkie zabrudzenia. Po tym czasie wystarczy wyczyścić niewielką szczoteczką i umyć w ciepłej wodzie. Sprawdź także ten artykuł: Cena złomu złota 2023 - sprawdź cennik w Twoim mieście.
Czyszczenie biżuterii ze złota amoniakiem
Amoniak także jest uznawany za skuteczny środek czyszczący, chętnie sięgały po niego nasze babcie i prababcie. Jednak stosując go, trzeba zachować ostrożność, ponieważ jest dość intensywny. Amoniak miesza się z wodą w stosunku 1:6, czyli 1 łyżka amoniaku na 6 łyżek wody. Bardziej nasycony roztwór może być szkodliwy.
Złoty przedmiot należy włożyć na kilka minut do tak przygotowanego roztworu. Można w tym samym czasie oczyścić kilka różnych elementów biżuterii. Następnie złoto trzeba oczyścić miękką szczoteczką, kulistymi ruchami i dobrze umyć pod wodą. Można je także wytrzeć miękką ściereczką, na przykład z mikrofibry czy bawełnianą chusteczką, by usunąć ewentualne zacieki i ślady.
Dawniej czyszczono złotą biżuterię także solą z wodą. Ten sposób jednak jest lepszy dla srebra, które mniej się niszczy. Lepiej unikać żrącej soli w kontakcie ze złotem i kamieniami półszlachetnymi czy szlachetnymi. Za to z domowych preparatów używa się także pasty do zębów, najlepiej takiej, która ma działanie wybielające. Jej zadaniem jest przywrócenie biżuterii blasku i usunięcie mikrouszkodzeń. Nanosi się ją miękką ściereczką w niewielkiej ilości, polerując miejsce przy miejscu by oczyścić całą biżuterię. Następnie wszystkie elementy trzeba dobrze spłukać wodą i osuszyć szmatką z mikrofibry lub ręcznikiem papierowym. Unikaj pasty do zębów, która ma drobinki peelingujące na przykład z sody oczyszczonej, wcierając je w większe próby złota, możesz spowodować mikrouszkodzenia.
Złota biżuteria – czyszczenie specjalistycznymi środkami do mycia
Złoto można czyścić także za pomocą specjalistycznych środków do biżuterii. Można kupić je w wielu sklepach na dziale chemii gospodarczej, a także w sklepach jubilerskich. Mają formę sprayu, środków do rozmieszania z wodą lub nasączonych ściereczek, którymi można usunąć zabrudzenia. Specjalne środki do czyszczenia są zazwyczaj bezpieczne dla biżuterii, ale na wszelki wypadek warto używać ich w gumowych rękawiczkach. Środek zazwyczaj należy wmasować miękką ściereczką przedmiot, a następnie spłukać wodą. Tego rodzaju preparatów używają także specjaliści w sklepach jubilerskich, którzy oferują usługi czyszczenia biżuterii.
Pięknie wyczyszczona biżuteria może nam służyć przez wiele lat. Będzie ciągle pełna blasku. Trzeba tylko pamiętać o regularnym czyszczeniu, by zanieczyszczenia się nie nagromadzały. Później może być trudniej je usunąć.