Wilgoć w domu i mieszkaniu - przyczyny jej powstawania

Osuszanie budynków zawsze rozpoczynamy od rozpoznania i wyeliminowania prawdziwej przyczyny problemu. Bez tego osuszanie fundamentów, piwnic, czy murów przyniesie jedynie krótkotrwały efekt.

Do najczęściej pojawiających się przyczyn zawilgocenia domu należy niesprawna lub źle wykonana wentylacja pomieszczeń. We współczesnym budownictwie wykorzystuje się bardzo szczelne okna i drzwi zewnętrzne. Jedynym miejscem, które służy do odprowadzania wilgoci pozostaje wentylacja (przeważnie grawitacyjna). Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, by jej sprawność była możliwie jak najwyższa. Najbardziej narażone na działanie podwyższonego poziomu wilgoci są łazienki, kuchnie oraz sypialnie o niewielkich rozmiarach. To właśnie tutaj najczęściej pojawia się wilgoć na ścianie będąca skutkiem zbyt słabej wentylacji. Samo osuszanie ścian nie przyniesie tu długofalowego efektu. Koniczne będzie także wyeliminowanie problemu i usprawnienie systemu wentylacji.

Kolejną bardzo często występującą przyczyną powstawania wilgoci jest słaba izolacja pozioma przeciwwilgociowa lub przeciwwodna fundamentów. Dotyczy to przede wszystkim starszego budownictwa. Starsze domy i budynki mieszkalne często posiadają słabą lub uszkodzoną izolację przeciwwilgociową. Długotrwałe opady atmosferyczne powodują lekkie podniesienie wód gruntowych, co w efekcie prowadzi do podniesienia poziomu wilgoci w budynku. W tym wypadku trzeba wykonać osuszanie fundamentów i stworzyć dodatkową izolację - barierę przeciwwilgociową bądź przeciwwodną. Tylko połączenie tych dwóch działań zapewni długofalową ochronę przed niszczącym działaniem wilgoci.

Trzecią często występującą przyczyną pojawiania się wilgoci w domu jest niewłaściwe wykonanie lub brak odpowiedniej izolacji termicznej ścian zewnętrznych. W tym wypadku ściany budynku pozostają mocno wychłodzone. Na zimny mur oddziałuje ciepło pochodzące z ogrzewania budynku. Nagłe zetknięcie zimnej przegrody z wyższą temperaturą sprawia, że na powierzchni ścian skrapla się para wodna. To z kolei sprawia, że w bardzo szybkim czasie pojawia się wilgoć na ścianie. Dlatego osuszanie murów powinno w tym wypadku łączyć się z wykonaniem termoizolacji murów lub usunięciem mostków termicznych.Więcej o usuwaniu mostków termicznych dowiesz się tu.

Ostatnią często występującą przyczyną zawilgocenia budynku jest jego zalanie. Najczęściej zalanie zdarza się w piwnicy pod poziomem gruntu, ale nie jest to bezwzględną regułą. Zarówno podwyższony poziom wód gruntowych, jak i nieszczelność w instalacji wodnej budynku mogą spowodować dość duże zniszczenia. Osuszanie budynków po zalaniu wymaga wykorzystania profesjonalnego sprzętu. Rodzaj metody osuszania murów zależy od skali zalania, poziomu wilgoci, a także od specyfiki budynku mieszkalnego.

Nieinwazyjne osuszanie ścian wewnętrznych - przegląd najpopularniejszych sposobów na Twój dom

Tak zwane nieinwazyjne osuszanie ścian nie wymaga dużych nakładów finansowych. Największą zaletą pozostaje brak ingerencji w ściany budynków. Do najpopularniejszych, nieinwazyjnych metod osuszania murów zaliczamy:

Nagrzanie pomieszczeń – osuszanie ściany przy pomocy podwyższonej temperatury powietrza jest dość proste. Metoda polega na podwyższeniu temperatur w budynku (maksymalnie do 35 OC). Podwyższona temperatura sprawia, że wilgoć na ścianie zaczyna parować. Skuteczny system wentylacji odprowadza nagromadzoną parę wodną z pomieszczenia, zmniejszając poziom zawilgocenia pomieszczenia. Nagrzewanie pomieszczeń to dość prosty sposób na osuszanie murów wewnętrznych. Można go wykorzystać w przypadku niewielkich, powierzchniowych zawilgoceń. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że tego rodzaju osuszanie ścian działa tylko na powierzchniową wilgoć w domu. Nie sprawdzi się do osuszania wewnętrznych fragmentów murów. W wyniku nagrzewania wilgoć może wchodzić głębiej w ścianę, a po ustabilizowaniu temperatury wychodzi ponownie na powierzchnię. Dlatego nagrzewanie pomieszczeń nie jest najbardziej optymalnym sposobem na osuszanie budynków. Za tego typu rozwiązaniem przemawia jedynie atrakcyjna cena, a także brak problemów przy wykonywaniu prac.

Osuszanie budynku jest dość skomplikowane i może być dość kosztowna. Jednak jest to najlepsze rozwiązanie, by osuszyć mury i nie pojawiało się na nich zacieki grzybowe
Osuszanie budynków - co zrobić, gdy w domu jest wilgoć?

Osuszanie kondensacyjne – to kolejna metoda nieinwazyjnego zmniejszania poziomu wilgoci we wnętrzach budynków. Osuszanie kondensacyjne polega na skropleniu pary wodnej, która unosi się w danym pomieszczeniu. W ten sposób obniża się poziom wilgotności powietrza. Wilgoć w domu stopniowo odparowuje, a ściany ulegają powolnemu osuszeniu. Takie osuszanie ścian może być wykonane przy pomocy profesjonalnych osuszaczy. Specjalny wentylator urządzenia wtłacza powietrze do komory chłodzącej. Tam następuje proces kondensacji. Skroplona woda może być odprowadzona do kanalizacji, a osuszone powietrze ponownie wraca do obiegu.

Osuszanie mikrofalowe – to wydajny sposób na odwilgocenie i osuszanie budynków. Pod wpływem działania fal mikrofalowych wilgoć w domu stopniowo zamienia się w parę wodną. Osuszanie ścian może być wykonane tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu pracuje wydajna wentylacja, która będzie w stanie odprowadzić nadmiar pary wodnej. Warto także zaznaczyć, że mikrofalowe osuszanie może być stosowane do dogłębnego zmniejszania wilgoci w ścianach budynku. Fale docierają do głębszych warstw muru i odprowadzają z nich wilgoć. Dzięki temu osuszanie nie jest jedynie działaniem powierzchownym. Jedynym istotnym minusem tej metody jest wysoka cena tego typu usługi. Pamiętajmy też, że fale mikrofalowe są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego osuszanie ścian wiąże się z tymczasowym brakiem możliwości użytkowania pomieszczeń. 

Osuszanie absorpcyjne – działa na podobnej zasadzie jak osuszacze kondensacyjne. Jedyną istotną różnicą jest sposób zbierania wilgoci. Osuszacze absorpcyjne posiadają specjalne wkłady, wypełnione chłonnym granulatem (żelem silikonowym, chlorkiem litu itp). Wilgoć unosząca się w powietrzu zostaje wtłoczona do komory osuszacza. Tam następuje jej absorpcja, a z osuszacza wypływa suche, oczyszczone powietrze. Dzięki tego rodzaju urządzeniom poziom wilgoci w domu ulega istotnemu zmniejszeniu.

Osuszanie podposadzkowe – to osuszanie budynków, które wykonujemy po zalaniu. Na wstępie należy przeprowadzić pomiary wilgotności i ocenić stan zawilgocenia pomieszczeń. W kolejnym etapie można przejść do usunięcia wody spod posadzki. Służą do tego specjalne pompy ciśnieniowe, które wyciągają zalegającą ciecz. Osuszanie podposadzkowe polega na wtłoczeniu pod powierzchnię posadzki ciepłego, bardzo suchego powietrza. Wilgoć stopniowo paruje i wydobywa się spod nawierzchni powodując jej osuszenie. Trzeba też pamiętać, że pod powierzchnią zalanej podłogi mogą namnażać się grzyby lub pleśnie. Dlatego po zakończeniu osuszania zaleca się także dodatkowe odgrzybianie ozonowe.

Iniekcja, czyli inwazyjne metody osuszania budynków z wilgoci

Ogólnie ujmując, iniekcja polega na wykonaniu specjalnej przegrody uszczelniającej bądź hydrofobowej. Owa przegroda powstaje poprzez usunięcie wilgoci i wprowadzenie w jej miejsce specjalnych preparatów. Możemy śmiało stwierdzić, że iniekcja to skuteczna metoda na osuszanie fundamentów w użytkowanych budynkach. Wśród inwazyjnych metod osuszania na szczególną uwagę zasługuje

Grzyb na ścianie to poważny problem, który może nawet zagrażać zdrowiu. Osuszanie ścian w tym wypadku nie jest łatwe, jednak może się udać, a wilgoć w domu można usunąć na stałe.
Osuszanie budynków - co zrobić, gdy w domu jest wilgoć?

Iniekcja krystaliczna – stosowana do osuszania wilgoci kapilarnej, która zostaje podciągnięta z gruntu do fundamentów. Wilgoć kapilarna powstaje na wskutek gromadzenia się wody w kapilarach (mikrokanalikach, znajdujących się w materiałach budowlanych). Woda przemieszcza się kapilarami w górę budynku, powodując zawilgocenie ścian. Iniekcja krystaliczna polega na wydrążeniu w murze specjalnych kanalików iniekcyjnych. Do kanalików wylewa się mieszaninę wody, cementu portlandzkiego i aktywatora krzemionkowego.  Iniekcja krystaliczna działa na zasadzie dyfuzji aktywatora, który rozprzestrzenia się w promieniu kilku centymetrów od kanalika. W ten sposób tworzy się rodzaj pionowej izolacji fundamentów. Warto dodać, że iniekcja krystaliczna odznacza się bardzo wysoką skutecznością osuszania. Jest szczególnie polecana jako osuszanie fundamentów słabo zaizolowanych, wykonanych w budynkach starszego typu. Cena osuszania mieszkania za pomocą iniekcji krystalicznej jest ustalana indywidualnie.

Iniekcja termiczna – wygląda bardzo podobnie jak iniekcja krystaliczna. Można ją stosować do izolacji wilgoci kapilarnej. W murze wywierca się otwory o odpowiedniej średnicy. Następnie wtłacza do nich strumień gorącego powietrza, który ma za zadanie odwilgocenie i osuszanie murów. Po wstępnym osuszeniu otwory zostają napełnione żywicami metylosilikonowymi, tworzącymi wydajną barierę przeciwwilgociową. Tego rodzaju iniekcja jest bardzo skuteczna. Jednak jej największym atutem pozostaje szybkość wykonania prac. Osuszanie ścian trwa zaledwie kilka godzin. Cena osuszania starych budynków tą metodą zależy od stopnia zawilgocenia, specyfiki ścian, a także od rozmiarów fundamentów.

Jak powinno wyglądać prawidłowe odgrzybianie ścian?

Powyżej wskazaliśmy najpopularniejsze sposoby na usuwanie wilgoci w domu. Jednak w wielu przypadkach konieczne jest też wykonanie kompleksowego odgrzybiania. Ciemna pleśń i grzyb, który osadził się na wewnętrznych ścianach budynku jest niebezpieczny dla zdrowia użytkowników domu. Dlatego tak ważne jest całkowite wyeliminowanie tego problemu.

Odgrzybianie ścian możemy wykonać samodzielnie. Po dokładnym osuszeniu pomieszczenia wystarczy zastosować specjalny preparat grzybobójczy (najczęściej sprzedawany w butelkach z atomizerem na dziale chemia budowlana). Psikamy nim zainfekowaną powierzchnię ściany, a następnie czekamy kilka godzin. Warto kierować się informacją na opakowaniu produktu. Następnie dokładnie myjemy zainfekowaną powierzchnię i czekamy do jej wyschnięcia. W razie dużego zagrzybienia zaleca się powtórzenie całego procesu.

Pamiętajmy też, że odgrzybianie ścian wymaga użycia specjalnych środków ochronnych. Przed rozpoczęciem prac trzeba założyć rękawice ochronne, okulary i odzież roboczą, która szczelnie zakryje całe ręce. Preparaty grzybobójcze są szkodliwe dla zdrowia i nie powinny mieć kontaktu ze skórą.

ikona podziel się Przekaż dalej