Technika makramy

Historia, jaką wyróżnia się makrama nie jest do końca jasna. Według niektórych źródeł możemy dowiedzieć się, iż pierwsze sploty powstały dopiero w epoce średniowiecza, a pozostałe źródła sięgają nawet starożytności. Tutaj warto wspomnieć przede wszystkim o Inkach bądź o Starożytnych Grekach. Pierwsze węzły nie miały jednak walorów dekoracyjnych, ale w Ameryce Południowej służyła do porozumiewania się, natomiast  Grecy przy użyciu węzłów próbowali unieruchamiać złamane kończyny.

Jednak rzeczywiście prawdziwe odkrycie na makrame nastąpiło dopiero w średniowieczu. Wtedy świadomie wykorzystywano makrame do robienia narzut na meble. Ponadto już w tamtych czasach robienie makramowych ozdób służyło do dekorowania stołów, a także ścian. Obecnie panuje prawdziwy renesans na podstawowe oraz nowoczesne wzory. Chociaż dość spory wzrost zainteresowania makramą pojawił się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Makrama - zastosowanie

Na pewno pojawia się wiele pytań odnośnie tego, jak zrobić makramy będzie dotyczyć konkretnego przedmiotu, który wyjątkowo nam się spodobał. W takim razie dobrze jest sprawdzić, jakie ta technika posiada zastosowanie. Okazuje się, że w tej chwili najpopularniejsza jest makrama ścienna. Jest to makrama, którą zaplata się zazwyczaj na kiju. Jej robienie jest niezwykle czasochłonne. Jednak końcowy efekt jest naprawdę zdumiewający.

Wśród kolejnych wzorów, które robi się techniką makramy wyróżnia się między innymi makrame na kole. Możemy się z powodzeniem przekonać, że jest to doskonała ozdoba zarówno na ścianę, jak i również na okno. Zazwyczaj mamy do czynienia z bardzo dużą ozdobą, którą robi się na specjalnej obręczy, dzięki czemu można nie tylko jeszcze bardziej uwidocznić wzór, ale jeszcze dodatkowo możemy go urozmaicić innymi technikami. W ostatnim czasie powszechne stały się tak zwane łapacze snów, które można zaplatać na kole.

Wykonane ozdoby z makramy tak naprawdę mają bardzo szerokie możliwości, ponieważ z powodzeniem ta technika może zostać zaliczona do sztuki użytkowej. Popularne jest robienie mebli takich jak fotele, hamaki, czy też huśtawki ogrodowe. Ponadto patrząc na gotowe projekty, bardzo szybko zauważymy również wiele ciekawych dodatków wykonanych techniką makramy. Do nich zaliczają się żyrandole, zakładki do książek, ozdoby na choinkę, a także wiele innych.

Z czego wyplatać makrame?

Zastanawiając się nad tym, jak zrobić makramy całkowicie samemu, musimy odpowiednio wcześniej wyposażyć się we wszystkie potrzebne, jak i również podstawowe materiały oraz narzędzia. Warto na samym początku zaplanować prostą makrame, dzięki czemu również dobór wszystkich materiałów będzie ograniczony do minimum. Wtedy też sprawdzimy, czy robienie konkretnych projektów jest dla nas łatwym i satysfakcjonującym zadaniem, czy jednak nie mamy aż tyle cierpliwości, aby zaplatać sznurki.

Mała makrama na kijku i spleciony w koszyku jasny sznurek, jakie wzory można wykonać techniką makramy, gdzie można nauczyć się pleść makramy, sznurek skręcany czy pleciony jest lepszy do makramy
Jakie sznurki są odpowiednie do robienia makram, jakie ozdoby można wykonać techniką makramy i skąd wywodzi się sztuka plecenia makram

Jeżeli chodzi o potrzebne i podstawowe materiały oraz narzędzia, to wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • Bawełniany sznurek - jest to podstawowy materiał, z którego robi się makrame. Do wyboru mamy między innymi, sznurki plecione, skręcane pojedynczo, jak i również potrójnie. Do wykonania makramy najczęściej używamy sznurka o średnicy 3 mm. Ale na przykład dużą  makramę na kole lub makrama ścienna, może być wykonywana przy użyciu sznurka o grubości 5 lub 6 mm. Wykonane projekty najczęściej zawierają w sobie sznurek o naturalnym zabarwieniu. Jednak nie ma najmniejszego problemu z zamówieniem sznurka w innych kolorach.
  • Drewniane akcesoria - chcąc wyplatać bardziej zaawansowane wzory, możemy z powodzeniem dołączyć różnego rodzaju akcesoria wykonane z drewna. W tym przypadku najczęściej wykorzystujemy kółka oraz koraliki. Takie elementy z powodzeniem przymocowujemy do sznurka, aby dalej zaplatać konkretny wzór.
  • Barwniki do sznurka - jeżeli nie chcemy zamawiać kolorowego sznurka, lub takiego materiału nie znajdujemy w sprzedaży, to możemy zająć się jego samodzielnym barwieniem. Okazuje się, że zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się zwykły barwnik do tkanin. Rzeczywiście przy jego użyciu możemy nie tylko skutecznie zabarwić sznurek, ale jednocześnie łatwo jest uzyskać różne cieniowania lub efekt ombre.
  • Krochmal - doskonale sprawdza się w przypadku projektów, które uwzględniają usztywnienie niektórych elementów dekoracji. Jego nanoszenie jest banalnie proste, ponieważ zazwyczaj krochmal dostępny jest w wygodnym atomizerze, którym spryskujemy makramę podczas prasowania.
  • Metalowe akcesoria - wśród metalowych akcesoriów, dzięki którym możemy wyplatać bardziej zaawansowane wzory, zaliczamy koraliki, kółka, haczyki, czy też mocowania do breloków.
  • Szczotka do rozczesywania makram - gdy zamierzamy pleść projekty, w których sznurki muszą być odpowiednio rozczesane, to z pewnością przyda się metalowa szczotka. Jest to bardzo wygodne narzędzie, które pozwoli skutecznie rozczesać sznurek, przez co wykonane dekoracje będą wyróżniać się eleganckim wykończeniem.
  • Stelaże - w tej grupie akcesoriów do makramy zaliczają się wszelkie elementy, które stanowią swoista ramę do plecionki. Nie tylko dzięki nim łatwiej będzie zaplatać sznurki, ale również wykonane dekoracje zachowają swój nienaruszony wygląd. Po tego typu stelaże sięgamy, jeżeli chcemy pleść makramę na kole, w formie gwiazdy, serca lub księżyca.

Jeśli lubisz rękodzieło, sprawdź także ten artykuł na temat zastosowania kleju na gorąco.

Jak zrobić makramy?

Mając już wszystko, co potrzebne, aby pleść podstawowe projekty, kolejnym krokiem będzie uczenie się kolejnych węzłów. Oczywiście nie ma najmniejszego problemu z tym, aby już na samym początku wykonać prostą dekorację ze sznurka. Warto w takim razie zapoznać się z kilkoma podstawowymi węzłami, które w połączeniu ze sobą lub z bardziej zaawansowanymi, dostarczą nam piękną plecionkę.

Do podstawowych węzłów zaliczymy przede wszystkim:

  • Pętla mocująca - robienie pętli mocującej jest niezwykle ważne, ponieważ od niego zależy to, czy będziemy mogli wyplatać dekorację na stelażu lub na kiju. Pętla mocująca krok po kroku jest bardzo prosta. Należy zacząć od złożenia sznurka na pół, aby następnie oblec nim stelaż na kole, kij lub inne mocowanie. Gdy robi się pętelka, przez nią należy pleść dwa luźne końce sznurka. Całość zaciskamy, co pozwala nam zacząć prostą makramę.
  • Węzeł płaski - odpowiadając na pytanie, jak zrobić makramy samemu, kolejnym krokiem jest to aby nauczyć się pleść węzeł płaski. Są to podstawowe węzły, które możemy pleść na podstawie przynajmniej dwóch pętli mocujących. Chcąc wyplatać krok po kroku podstawowe węzły, należy zwrócić uwagę na schemat składający się z dwóch sznurków zewnętrznych oraz dwóch sznurków wewnętrznych (tzw. rdzenia). Jeden zewnętrzny sznurek musimy wyplatać nad rdzeniem, a potem pod drugim zewnętrznym sznurkiem. Z drugiej strony wykonujemy krok po korku taki sam schemat. Wykonane w ten sposób samemu wiązanie zaciskamy. Całość powtarzamy, ale zaczynając tym razem od drugiego sznurka zewnętrznego. W ten sposób mamy gotowe węzły płaskie, określane również jako tkackie.
  • Węzeł rypsowy - możemy go wykonać samemu krok po kroku, jeżeli mamy wykonane przynajmniej cztery pętle mocujące. Robienie tego węzła polega na tym, że robimy jedną pętelkę sznurkiem zewnętrznym z lewej strony wokół sąsiadującego sznurka. Należy wyplatać w ten sam sposób na kolejnych sznurkach, pamiętając, że na pierwszym zawsze robimy dwie pętelki.

Podstawowe wzory krok po kroku

Należy mieć na uwadze, iż makrama ma bardzo dużą rozpiętość węzłów, które są potrzebne do wykonania konkretnych wzorów. Dlatego należy pamiętać o tym, żeby zaplatać samemu krok po kroku najpierw prostą makramę. Wtedy będzie nam łatwiej zobaczyć, co jest potrzebne, aby powstała makrama ścienna, a także, w jaki sposób robi się prostą dekorację z węzłów. Rzeczywiście używając podstawowych węzłów, można zaplatać nawet dużą dekorację na okno lub okrągłą makramę.

Jeżeli chcemy zacząć zaplatać samemu prostą, ale jednocześnie dużą i okrągłą makramę na okno, to nie ma problemu, aby takie właśnie wzory znaleźć w Internecie. Tak naprawdę odpowiadając na pytanie, jak zrobić makramy, wystarczy poszukać konkretną dekorację, którą robi się dość szybko i łatwo. Decydując się na to, aby zacząć robić okrągłą i dużą makramę na okno, musimy wyposażyć się w potrzebne elementy.

Technika pokazująca, jak zrobić okrągłą dekorację na okno, pokazuje, że należy zakupić gotowe koła z drewna. Jak widzimy gotowe dekoracje, to często ich technika jest dość mocno urozmaicona. Okrągłą makramę na okno z powodzeniem możemy przyozdobić piórkami, tasiemkami lub innymi elementami. Ścienna makrama będzie również wymagała od nas, aby zastosować gotowe elementy. Tak jak chcieliśmy zacząć okrągłą dekorację, potrzebowaliśmy gotowe stelaże z drewna, tak ścienna makrama opiera się na drewnianym kiju.

Technika wyplatania makramy pokazuje, że można zacząć plecionki od naprawdę prostych wzorów. Zarówno ścienna makrama, jak i również drobne dekory mogą zawierać gotowe elementy, albo składać się wyłącznie ze sznurka. Technika wyplatania makramy daje naprawdę wiele ciekawych możliwości. Najważniejsze jest to, aby sprawdzać gotowe plecionki, aby czerpać z nich inspiracje. Rękodzieło bardzo często blisko spotyka się z pasją do majsterkowania. Dlatego nie powinno nas dziwić, to że chcemy się dowiedzieć, również jak zamontować front do zmywarki lub wykonać inne naprawy w swoim domu.

ikona podziel się Przekaż dalej