Montaż i podłączenie płyty gazowej krok po kroku – poradnik praktyczny
Montaż płyty gazowej jest jednym z kolejnych etapów w urządzaniu kuchni. Najczęściej wybieranym miejscem na kuchenkę gazową jest blat. Dzięki czemu sprzęt stanowi estetyczną całość. Warto dowiedzieć się, jak prawidłowo przeprowadzić montaż kuchenki gazowej w blacie, a także, czy jej podłączenie do instalacji gazowej zawsze jest bezpieczne.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie kuchni, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Montaż kuchenki gazowej w blacie
Decydując się na zabudowanie płyty grzewczej w blacie, prace montażowe możemy wykonać we własnym zakresie. Już na samym początku należy odnieść się do wytycznych wskazanych przez producentów. Montaż płyty gazowej będzie wymagał od nas przygotowania takich narzędzi, jak piła zagłębiarka, wyrzynarka czy też wiertarka z wiertłem typu sednik.
Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie miejsca, w którym chcemy zamontować płytę gazową. Czasami producenci w tym celu udostępniają specjalne szablony, które można z łatwością odrysować na blacie. Jeżeli jednak nie dysponujemy takim arkuszem, powinniśmy na blat nałożyć kuchenkę gazową, a następnie odrysować krawędzie z półcentymetrowym zapasem. Jest to istotne w celu zachowania odpowiedniej dylatacji. Kolejnym krokiem obejmującym montaż płyty gazowej jest wywiercenie otworów w zaznaczonych narożnikach. W tym celu wykorzystujemy wiertarkę z wiertłem typu sednik. W ten sposób zapobiegamy zbytniemu nacięciu blatu w narożnikach.
Zaznaczone krawędzie wycinamy przy pomocy piły zagłębiarki, a także wyrzynarki. Jeżeli zależy nam na tym, aby montaż kuchenki gazowej w blacie spełniał warunki estetyczne i funkcjonalne, to od każdej zewnętrznej krawędzi blatu do linii wycięcia powinniśmy zachować przynajmniej 5 cm odstęp. Kuchenka gazowa ze względu na swoje umiejscowienie, narażona jest na działanie wody oraz pary wodnej. Dlatego tak ważne jest dokładne zabezpieczenie wewnętrznej krawędzi blatu. Chcąc uniknąć napuchnięcia płyty laminowanej, pokryjmy wewnętrzne krawędzie klejem D3 lub specjalnym impregnatem. Natomiast powierzchnię blatu stykającą się bezpośrednio z kuchenką gazową możemy okleić specjalną taśmą izolacyjną. Taki produkt oferuje między innymi Amica lub inni producenci płyt gazowych. Alternatywną dla taśmy izolacyjnej może być silikon. Ostatnim etapem jest umieszczenie płyty kuchennej w otworze. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem różnych płyt do kuchni.
Jak wykonać podłączenie płyty gazowej?
Tak naprawdę podłączenie kuchenki gazowej powinno odbywać się przez osoby do tego uprawnione. Marki takie jak Amica zastrzegają sobie brak gwarancji na sprzęt, jeżeli dokonamy samodzielnego podłączenia. Taki warunek ma nas zmotywować do skorzystania z usług doświadczonych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Nieprawidłowe podłączenie płyty gazowej może doprowadzić nawet do wybuchu gazu. Kuchenki gazowe podłączone mogą być do instalacji dostarczającej gaz ziemny lub do butli z propan-butanem. Oprócz tego, że instalator podbija kartę gwarancyjną, to również możliwa jest bezpłatna naprawa urządzenia w przypadku jakiejkolwiek usterki. Więcej informacji na ten temat można przeczytać na stronach producentów Amica, Electrolux czy też Bosch. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytach kuchennych.
Jednym z głównych elementów, którego zadaniem jest doprowadzanie gazu do urządzenia, jest wąż do kuchenki gazowej. Jego prawidłowy montaż ma wpływ na szczelność instalacji gazowej, a tym samym na bezpieczeństwo. Podstawowym warunkiem, aby podłączenie płyty gazowej przebiegło zgodnie z wytycznymi, jest zakup przewodu posiadającego certyfikat. Wąż do kuchenki gazowej musi spełniać normę PN-EN 14800. Najbezpieczniejszym produktem jest przewód gazowy do kuchenki, który przeszedł kontrolę jakości o nazwie procedura 1. Są również przewody, które przechodzą kontrolę jakości o nazwie procedura 3. Jednak tego typu wąż do kuchenki gazowej sprawdza się w nielicznych budynkach.
Kolejną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest to, czy wybrany przez nas przewód gazowy do kuchni pasuje do rodzaju gazu, z którego będziemy korzystać. Spełnienie tego warunku gwarantuje m.in. szczelność instalacji gazowej. Ponadto przewód gazowy do kuchenki nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne, w tym na przykład korozję lub kruszenie. Zatem na prawidłowe podłączenie kuchenki gazowej ma wpływ również tworzywo, z którego wyprodukowano przewód gazowy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze płyty indukcyjnej?
Jednym z najpoważniejszych błędów, jaki popełniamy przy samodzielnym montażu i podłączeniu kuchenki, jest wykorzystanie ognia, gdy chcemy sprawdzić szczelność instalacji gazowej. Taka brawura może doprowadzić do prawdziwego nieszczęścia. Dlatego zawsze zlecajmy podłączenie kuchenki gazowej wykwalifikowanym osobom mającym odpowiednie uprawnienia.