Odśnieżanie dachu i chodników

Zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane odśnieżanie dachu, podjazdu i chodnika jest obowiązkiem właściciela domu. Właściciel obiektu budowlanego ma obowiązek dochować należytej staranności i zasad bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia czynników atmosferycznych bezpośrednio temu bezpieczeństwu zagrażających. Takim przypadkiem są oczywiście, między innymi opady śniegu.

Bezpieczne użytkowanie budynku w przypadku wystąpienia dużej pokrywy śnieżnej to przede wszystkim prawidłowe odśnieżanie dachu.

Na rynku dostępne są różnorodne łopaty wykonane z tworzywa sztucznego lub z aluminium do samodzielnego odśnieżania. Ceny dostępnych modeli zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Wiele spośród nich to narzędzia o uniwersalnym charakterze. Służą zarówno do odśnieżania dachu, odśnieżania podjazdu i chodnika. Obecnie standardem jest, że tworzywo z którego wykonana jest łopata do odśnieżania jest odporne na mróz (średnio do -30, -40 st.C). Alternatywnie, można zaopatrzyć się w zgarniacz do śniegu z teleskopowym trzonkiem, który pozwala dostosować jego długość do naszych potrzeb. Cena takiego narzędzia to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do 200 zł.

Nie każdy wie, czy już nadszedł odpowiedni moment na odśnieżenie dachu. Z pomocą przychodzą urządzenia pomiarowe, które zmierzą pokrywę śnieżną. Są to czujniki ultradźwiękowe i laserowe, które wskazują jak gruba jest pokrywa śnieżna, co jest dla właściciela informacją czy obciążenie nie przekracza norm wytrzymałościowych konstrukcji dachu. Jeśli choćby zbliża się do granicy, wtedy jak najbardziej należy odśnieżyć dach. Niestety przyrządy te w dalszym ciągu są słabo dostępne w Polsce, a ich ceny oscylują w granicach kilku tysięcy złotych. Na rynku dostępne są również wagi śniegowe, które można zamontować na dachu. Do skuwania oblodzonych powierzchni przydatny może okazać się zbijak do lodu - cena od kilkunastu zł. wzwyż.

W okresie zimowym należy pamiętać również o odśnieżaniu chodnika. Tą kwestię także regulują przepisy prawne. Jeśli przez brak lub nieprawidłowe odśnieżenie chodnika dojdzie do wypadku, właściciel posesji na którym spoczywał obowiązek oczyszczania, będzie musiał pogodzić się z koniecznością wypłacenia odszkodowania osobom pokrzywdzonym.

Do tego typu zabiegu wystarczy zwykła łopata śniegowa. Przyda się także sól drogowa, która sprawdzi się zarówno na chodniku, jak i na podjeździe.

Odśnieżanie podjazdu do garażu

Podjazd przed domem można odśnieżać zwykłą szuflą czy też łopatą do śniegu i zasypywać solą śniegową w celu zminimalizowania skutków oblodzenia. Można jednak zainwestować w podgrzewany podjazd. Na rynku dostępna jest bogata oferta mat grzewczych oraz kabli grzejnych zewnętrznych różnych marek.

Jeśli wybór padnie na montaż maty grzewczej, można zdecydować się na dwojakie rozwiązanie. Można przy jej pomocy ogrzewać cały podjazd lub tylko pasy jezdne po których będzie poruszał się samochód. Ta druga opcja jest oczywiście tańsza. Mniej kosztowne jest również zainstalowanie mat grzewczych niż kabli. Koszty eksploatacji czyli wykorzystania prądu elektrycznego są dwu lub nawet trzykrotnie niższe w przypadku mat grzewczych na pasy jezdne, niż przy wykorzystaniu kabli na cały podjazd.

Montaż mat grzewczych, mających za zadanie ogrzewanie podjazdu do garażu, nie nastręcza większych trudności. Instaluje się je kilka centymetrów pod nawierzchnią. Jeśli system zostanie odpowiednio zainstalowany i zaprogramowany, nie wymaga obsługi, ponieważ sterownik włącza i wyłącza się automatycznie. Jest to możliwe za sprawą regulatorów temperatury i wilgotności. Żeby zmniejszyć koszty eksploatacyjne można obsługiwać go ręcznie i włączać wtedy, kiedy jest to niezbędnie konieczne.

Dwumetrowa mata w zależności od producenta i modelu kosztuje od 300 zł.

Instalacja kabli grzejnych to koszt w przybliżeniu 400 zł za m2. Koszty nie obejmują robocizny. Do całości należy doliczyć jeszcze koszty eksploatacji w czasie okresu zimowego. W przypadku mat grzewczych ogrzewających podjazd, będzie to kilkaset złotych, w przypadku kabli nawet kilka razy więcej. Za brak konieczności samodzielnego odśnieżania trzeba więc sporo zapłacić. Samodzielne odśnieżanie podjazdu jest więc dużo tańsze.

Usługi odśnieżania

Zamiast samemu męczyć się przy odśnieżaniu dachu, odśnieżaniu podjazdu  lub chodnika można zlecić te czynności firmom wyspecjalizowanym w odśnieżaniu. Niektóre przedsiębiorstwa trudnią się również, za dodatkową opłatą, wywozem śniegu. Firmy odśnieżające dysponują zazwyczaj specjalistycznym sprzętem oraz umiejętnościami, których prywatnym właścicielom domów jednorodzinnych niejednokrotnie brakuje.

W zależności od powierzchni jaką chcemy odśnieżyć wybrana przez nas firma, może zaoferować nam ciężki sprzęt, na przykład: koparko-ładowarkę czy ciągniki z pługami śnieżnymi. W przypadku mniejszych i trudniej dostępnych powierzchni do pracy ruszą odśnieżarki spalinowe, mini ciągniki z pługiem lub zwyczajne łopaty. Orientacyjne ceny odśnieżania przez firmy odśnieżające kształtują się następująco. W przypadku odśnieżania podjazdów oraz dróg wewnętrznych cena to 2 do 5 zł za m2. Odśnieżanie dachu jest nieco droższe, koszt wyniesie od 5 zł za m2 wzwyż. Z kolei za odśnieżenie chodnika przy posesji zapłacimy około 3,5 zł za m2.

Niektóre firmy oferują również możliwość rozliczania godzinowego, ale wtedy koszt uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju wykorzystanego sprzętu i liczby zaangażowanych do tego pracowników. W związku z tym w rozliczeniu godzinowym można się spodziewać różnorodnych stawek, od 40 do nawet 350 zł. Dodatkowo płatna usługa wywozu śniegu to dodatkowy koszt w postaci około 20 zł za metr sześcienny śniegu. Warto rozważyć zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy, gdyż samodzielne odśnieżanie zajmuje bardzo dużo czasu a także wymaga zakupienia własnego sprzętu. Okres zimowy nie jest długi więc koszty zaangażowania firmy odśnieżającej również nie wydają się wygórowane.

Niezależnie od tego jaką metodę odśnieżania wybierze właściciel budynku, czy będzie robił to samodzielnie czy też zatrudni firmę, najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa i o tym przede wszystkim należy pamiętać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły