Remont kuchni czy też wykończenie kuchni to zadanie, które może nastręczyć niemałych problemów. Siedzenie z kartką i długopisem, by oszacować wszystkie wydatki nie należy do najwygodniejszych rozwiązań. Na szczęście istnieje narzędzie, które ułatwi sprawę. Jest nim prosty w obsłudze kalkulator kosztów remontu lub wykończenia kuchni.
Opisywany kalkulator, jeśli chodzi o remont kuchni lub o wykończenie kuchni, posiada trzy warianty cenowe. W narzędziu istnieje możliwość wyboru wysokości ceny dla każdej pracy lub materiałów z osobna. Pozwala to na poczynienie oszczędności w dowolnym aspekcie. Dostępne zakresy cenowe to:
Możliwość wyboru wariantu cenowego sprawia, że każdy znajdzie rozwiązania na miarę swoich potrzeb i w zgodzie z wysokością ustalonego budżetu. Jednocześnie w każdym momencie istnieje możliwość edycji wybranych materiałów, rozwiązań czy wariantu cenowego. Jest to o tyle wygodne, że można na bieżąco weryfikować i w razie przekroczenie budżetu szukać oszczędności. Jak krok po kroku korzystać z kalkulatora kosztów i sprawdzić, ile może kosztować projekt kuchni?
Niezależnie od tego, czy podoba ci się mała kuchnia, czeka cię remont kuchni w bloku czy też przeglądasz projekty kuchni z wyspą, pierwszy krok jest zawsze taki sam. Polega na podaniu wymiarów kuchni, a dokładniej powierzchni podłóg i ścian, co posłuży za podstawę do dalszych wyliczeń. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wykończenie ścian w kuchni czy kompleksowy remont kuchni w bloku. Wymiary pozwolą oszacować, ile materiałów wykończeniowych, takich jak na przykład płytki ceramiczne, płytki podłogowe i niezbędna chemia budowlana, będzie potrzebne. To także podstawa do wyliczenia stawek wykonawców za na przykład malowanie ścian, w przypadku którego pracę wycenia się za metr kwadratowy.
Wycenić remont kuchni lub wykończenie kuchni pomaga także podanie województwa, w którym realizowana będzie inwestycja. Nie da się ukryć, że stawki w poszczególnych regionach kraju znacznie się od siebie różnią. Także w wypadku materiałów, ale przede wszystkim pod względem stawek fachowców. Warto zwrócić uwagę, że kalkulator kosztów wyszczególnia Warszawę. Jeśli więc planujesz remont w tym mieście, koniecznie wybierz je z listy. Tam rynek rządzi się innymi prawami, a stawki są znacznie wyższe. Ten wybór sprawi, że wycena będzie maksymalnie wiarygodna.
Remont każdej kuchni - w stylu nowoczesnym, czy klasycznym (na przykład projekt kuchni z wyspą lub otwarta kuchnia) rozpoczyna się od podstaw - czyli wykończenia ścian, wybór materiałów, jak na przykład płytki ceramiczne czy sposobu wykończenia podłóg. Wycenę przedsięwzięcia umożliwiają dwie pierwsze zakładki, czyli Podłoga oraz Ściany i sufit.
Pierwszym krokiem jest wylewka. Jeśli niezbędna jest zaprawa wyrównująca, właśnie taką opcję znajdziesz w kalkulatorze. Jest tam także opcja uwzględnienia kosztu płytek na podłogę (a także osobno niezbędnej chemii budowlanej i robocizny), wykładziny PCV, paneli podłogowych czy parkietu drewnianego (osobno z podkładami, listwami i niezbędnymi materiałami montażowymi). Dla każdej z opcji można oczywiście wybrać dowolny wariant cenowy. Kalkulator daje także możliwość samodzielnego wprowadzenia innych kosztów, które chciałbyś uwzględnić w tym punkcie.
Projekty kuchni i konkretna jej aranżacja uwzględnia ściany i sufit. Kosztorys remontu kuchni w tym zakresie wyróżnia:
Remont kuchni w bloku czy w domu jednorodzinnym jeszcze nigdy nie był tak prosty. Pomysły na wykończenie kuchni i jej poszczególnych elementów, na przykład na wykończenie ścian, są nieograniczone. Zarówno mała kuchnia w stylu nowoczesnym, biała kuchnia, jak i inne pomysły na wykończenie kuchni powinny uwzględniać adekwatny sposób wykończenia ścian i sufitu.
Jeśli interesuje cię kuchnia w stylu nowoczesnym, z pewnością przyda się kalkulator do wyliczenia kosztów modnego panelu szklanego. To także dobre rozwiązanie na wykończenie ścian nad blatem. Panel sprawi, że mała kuchnia będzie wyglądała na większą. Podobny efekt da biała kuchnia, warto więc wybrać płytki ceramiczne w tym kolorze. Oczywiście powierzchnię płytek można na tym etapie wpisać samodzielnie.
Jeśli interesuje cię aranżacja kuchni z sufitem podwieszanym, również masz możliwość oszacowania budżetu na ten cel. Kuchnia w stylu nowoczesnym często wykorzystuje to rozwiązanie. Jeśli nad blatem wykorzystasz płytki ceramiczne, pozostałe ściany możesz pomalować lub położyć na nich tapetę. Projekty kuchni w kalkulatorze uwzględniają tę opcję wyliczeń.
Pomysł na remont kuchni i sam kosztorys remontu kuchni czy też jej wykończenia powinien uwzględniać prace hydrauliczne i elektryczne. Jest to niezbędne zazwyczaj, jeśli chodzi o remont kuchni w bloku, gdzie rury bywają w opłakanym stanie. Kalkulator uwzględnia opcję wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej. Jest to szczególnie ważne, jeśli projekt kuchni (na przykład kuchnia z wyspą) czy aranżacja kuchni uwzględnia zmiany rozmieszczenia, takich elementów, jak sprzęt AGD i zlew. W kalkulatorze można uwzględnić liczbę wyjść instalacji elektrycznej.
Pomysły na wykończenie kuchni uwzględniają także oświetlenie. W kalkulatorze istnieje możliwość wyliczeń osobno dla lampy sufitowej, oświetlenia punktowego w podwieszanym suficie oraz podświetlenia pod szafkami kuchennymi. Szczególnie kuchnia w stylu nowoczesnym i mała kuchnia powinny być mocno oświetlone. Otwarta kuchnia czy kuchnia z wyspą ma dodatkowe źródło światła z salonu.
Ostatni krok w kalkulatorze to aranżacja kuchni pod kątem jej wyposażenia. To tutaj masz najszersze pole do popisu, jeśli chodzi o pomysły na wykończenie kuchni. Projekty kuchni uwzględniają w tym miejscu:
Kosztorys remontu kuchni, jaki można zrobić za pomocą kalkulatora, uwzględnia wszelkie niezbędne rozwiązania. W ich obrębie stwarza możliwość wyboru różnych wariantów - nie tylko cenowych, ale także co do stosowanych materiałów. To również wpływa na ostateczny budżet, jaki należy założyć, jeśli chodzi o remont kuchni czy wykończenie kuchni. Pewne jest, że kalkulator znacznie ułatwia zadanie wyceny, a projekty kuchni nie pozostaną niedoszacowane. To również dobry sposób na oszczędne rozplanowanie wydatków.
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię i nie wydać fortuny, pomoże ci w tym kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych. Intuicyjne narzędzie przeprowadzi cię przez wszystkie elementy wyposażenia, także jeśli chodzi o pomysły na wykończenie ścian w kuchni czy podłóg. Wypróbuj i przekonaj się sam, jak łatwa może być aranżacja kuchni.
Zanim skorzystasz z kalkulatora kosztów remontowych, warto przygotować dobry projekt, który posłuży za bazę wyceny. Projekt kuchni (niezależnie od tego, czy jest to kuchnia z wyspą, mała kuchnia w stylu skandynawskim czy na przykład otwarta kuchnia), musi zachowywać zasadę maksymalnej ergonomii. To pomieszczenie, w którym wbrew pozorom spędza się sporo czasu. Często nie tylko na przygotowywaniu posiłków, ale także na ich spożywaniu.
Co powinien zawierać projekt kuchni? Aranżacja kuchni i odpowiednie meble kuchenne to dopiero drugi krok. W pierwszym należy się dokładnie zastanowić, jaki będzie ich układ oraz układ sprzętów kuchennych. Ważną kwestią jest także jego rozmiar i to, czy sprzęt AGD zamierzamy zabudować. W kalkulatorze remontowym i wykończeniowym należy podać na przykład długość blatu roboczego, więc ważne jest, by te informacje zawierał weryfikowany projekt kuchni.
Najwięcej kłopotów przy aranżacjach sprawia mała kuchnia czy też kuchnia w bloku. Wówczas odpadają raczej wszelkie projekty kuchni z wyspą. Nie oznacza to jednak, że takie pomieszczenie jest skazane na brak funkcjonalności. Duża, otwarta na salon kuchnia daje z kolei większe możliwości aranżacyjne, ale także w niej nie można zapominać o ergonomii.
O czym należy pomyśleć, jeśli chodzi o aranżacje kuchni? Warto zastosować się do jednej z dwóch zasad - tzw. trójkąta roboczego lub ciągu technologicznego.
Zasada trójkąta roboczego to specjalny rozstaw wyposażenia. Jego wierzchołki wyznaczają odpowiednio zlew, kuchenka i lodówka. To wokół tych elementów wyznaczone zostają od razu strefy zmywania, przygotowywania posiłków i przechowywania. Pomiędzy wymienionymi sprzętami należy zachować odległość co najmniej 120 cm, co umożliwia swobodne przemieszczanie się i korzystanie ze wszystkich stref. Powstałe w ten sposób części kuchni powinien łączyć blat roboczy.
Drugi sposób rozstawu znajdzie zastosowanie nie tylko w dużych pomieszczeniach, jak kuchnia z wyspą czy otwarta kuchnia. Dzięki zasadzie ciągu technologicznego zyska na funkcjonalności przede wszystkim mała kuchnia w bloku. W tym układzie lodówka zlewozmywak i kuchenka umieszczone są w jednej linii i oddzielone od siebie blatami roboczymi. Ich szerokość powinna wynosić: około 50 cm między lodówką a zlewem, około 70 cm pomiędzy zlewem a kuchenką, a pozostała przestrzeń jest przeznaczona na przygotowywanie posiłków (w zależności od tego, ile miejsca zostanie). To najlepsza odpowiedź na pytanie, jak urządzić kuchnię, kiedy ta jest bardzo wąska.
Niezależnie od tego, czy interesuje cię kuchnia z wyspą czy też mała kuchnia w bloku, każdy projekt możesz wycenić za pomocą kalkulatora kosztów remontowych i wykończeniowych. Dzięki trzem opcjom na wybór wariantu cenowego, znajdziesz rozwiązanie odpowiadające twoim możliwościom.
Kalkulator jest przydatny zwłaszcza do obliczenia kosztów wykończenia ścian w kuchni. Z jego pomocą wybierzesz na przykład płytki ceramiczne i policzysz, ile będą kosztować. Podobnie jest z meblami kuchennymi, także w opcji na wymiar. Wariant cenowy (niska, średnia i wysoka cena) określisz dla każdego elementu z osobna. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać droższe meble kuchenne, ale na przykład tańsze płytki ceramiczne. Jednocześnie przez cały czas masz pod kontrolą wzrastającą kwotę wyceny i w dowolnym momencie możesz dokonywać zmian w kosztorysie.
Aranżacja kuchni przede wszystkim powinna być adekwatna do powierzchni. Możliwości, jakie stwarza przestronna, otwarta kuchnia są niemal nieograniczone, ale kuchnia w bloku może już nastręczyć problemów. Na szczęście nie są one nie do rozwiązania. Istnieje sporo trików, dzięki którym mała kuchnia będzie maksymalnie funkcjonalna i ładna. Biała kuchnia to odpowiedź na ograniczenia. Jasne barwy powodują bowiem optyczne powiększenie przestrzeni. W taką kolorystykę wpisuje się na przykład popularny styl skandynawski. Biała kuchnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim czystość bieli i drewniane dodatki (im bliżej natury, tym lepiej). Brak w niej natomiast tworzyw sztucznych czy metalu. Te są zarezerwowane raczej dla stylu nowoczesnego i industrialnego.
Styl skandynawski to oczywiście tylko jedna z propozycji. Inspiracji warto szukać także w stylu minimalistycznym (zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z otwartą kuchnią i salon jest już dość dominującą częścią). Na uwagę zasługuje także klasyka czy tak zwany styl modern classic, będący ciekawą wariacją na jej temat. Sporą popularnością w ostatnim czasie cieszą się także rustykalne wnętrza kuchni lub modne retro. Wszystko zależy od upodobań, a kiedy znajdziesz już rozwiązanie dla siebie, z łatwością dokonasz wyceny z kalkulatorem remontowym i wykończeniowym.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.