Koszt zakupu kuchenki i okapu

Kuchenki oraz okapy są najistotniejszymi urządzeniami, które powinniśmy zamontować w kuchni. Najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zakup tradycyjnej, wolnostojącej kuchenki gazowej ze zintegrowanym piekarnikiem. Dobra jakościowo, czteropalnikowa kuchenka gazowa to wydatek rzędu 600-1200 zł.

W ostatnich latach znacznie większą popularnością cieszą się kuchenki elektryczne z płytą indukcyjną. Jest to stosunkowo nowe i wygodne rozwiązanie, które uniezależnia nas od przyłącza gazowego. Najtańsze modele nabędziemy już za 1 000zł, jednak dobre jakościowo modele (wyposażone w energooszczędny piekarnik), mogą kosztować około 2 500 zł.

Nad każdą kuchenką powinien znajdować się okap, który odprowadza opary i zmniejsza wilgotność powietrza. Jeśli zależy nam na redukcji kosztów, możemy zakupić konstrukcję podszafkową. Jest to prosty i mały okap, który podczepiamy pod szafkę lub mocujemy bezpośrednio do ściany. Tego typu produkty zajmują mało miejsca, dlatego świetnie sprawdzają się w niewielkich kuchniach. Markowy oraz trwały okap podszafkowy kosztuje od 200 do 800zł.

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem są okapy kominowe (przyścienne), które charakteryzują się znacznie wyższą wydajnością niż ich podszafkowe odpowiedniki. Okap kominowy jest wyposażony w pionowy „komin”, który elegancko kamufluje rury odprowadzające powietrze. Koszt takiego urządzenia waha się w granicach od 400 do 1500 zł.

Trzecim rodzajem okapu są konstrukcje wyspowe – uważane za najbardziej estetyczne oraz najpraktyczniejsze. Okap wyspowy stosuje się do kuchenek, które zostają usytuowane na środku pomieszczenia (na tzw. wyspie). Jest to rozwiązanie dedykowane dla nowoczesnych kuchni o większych rozmiarach. Najtańsze okapy wyspowe nabędziemy już za 700zł, jednak zaawansowane modele kosztują ok. 3 000 zł.

Energooszczędna lodówka

Lodówka jest kolejnym niezbędnym sprzętem AGD, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Pamiętajmy, iż jest to urządzenie, które działa niemal bez żadnej przerwy i stale pobiera energię elektryczną. Z tego powodu, najważniejszym kryterium wyboru staje się jej klasa energetyczna. Wybierajmy konstrukcje klasy A i pamiętajmy, że każdy dodatkowy plus, to 10 procent oszczędności energii.

Drugim kryterium wyboru jest umiejscowienie zamrażalnika. Większość nowoczesnych lodówek posiada zamrażalnik górny. Jego główną zaletą jest komfort użytkowy (nie musimy się schylać podczas sięgania po mrożonki). Pamiętajmy, że zamrażalniki górne są z reguły znacznie mniejsze niż zamrażalniki umiejscowione na dole lodówki. Zatem, jeśli zależy nam na większej powierzchni mrożącej, wówczas lepiej będzie zakupić model z zamrażalnikiem dolnym.

Koszt energooszczędnej, wolnostojącej lodówki (niezależnie od rodzaju zamrażalnika) waha się od 800 do 2.000 zł. Nieco większym wydatkiem będzie zakup energooszczędnej lodówki pod zabudowę. Dobre jakościowo lodówki pod zabudowę kosztują od 1.000 do 2.500 zł.

Praktyczna zmywarka

Ręczne mycie naczyń jest czasochłonnym i żmudnym procesem. Nic zatem dziwnego, że zmywarki stały się podstawowymi elementami wyposażenia nowoczesnych kuchni.

Wybierając konkretny model zwróćmy uwagę na jego rozmiar. Standardowe modele posiadają 45 lub 60 cm szerokości. Szersze zmywarki kosztują niemal tyle samo co ich węższe odpowiedniki, a są w stanie pomieścić znacznie więcej naczyń.

Dobra jakościowo, wolnostojąca zmywarka klasy A++ kosztuje od 900 do 1 300 zł. Zmywarki pod zabudowę są już nieco droższe. Za model klasy A++ zapłacimy od 1 200 do 5 000 zł.

Ile w sumie kosztuje sprzęt ADG do kuchni?

Koszt wyposażenia kuchni w niezbędne sprzęty AGD zależy od tego, czy wybierzemy konstrukcje wolnostojące czy pod zabudowę. Duże znaczenie ma też wydajność i klasa energooszczędności owych urządzeń.

Najniższy wkład finansowy jaki musimy przeznaczyć na wyposażenie kuchni to niespełna 3 000 zł (cena obejmuje najtańszą kuchenkę gazową, okap podszafkowy, wolnostojące: lodówkę oraz zmywarkę).  Pamiętajmy, iż zakup najtańszych urządzeń AGD nie będzie zbyt praktyczny ani energooszczędny. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup konstrukcji ze „średniej półki cenowej”.

Dobry jakościowo, wolnostojący zestaw AGD będzie nas kosztował około 4.500 zł. Nieco droższy będzie zestaw AGD pod zabudowę, za który zapłacimy od 5.500 do 12.000 zł (droższa opcja obejmuje kuchenkę indukcyjną oraz okap wyspowy).

ikona podziel się Przekaż dalej