Oczyszczacz powietrza - co to jest?

Zanim dowiemy się, jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza do domu, wcześniej dobrze jest sprawdzić, czym dokładnie jest to urządzenie, a także, jakie pełni ono funkcje. Jak wiadomo, kurz pojawia się w naszym mieszkaniu cały czas. Dlatego chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób możemy się go skutecznie pozbyć. Jest to mieszanka różnych pyłków, martwych naskórków, sierści, włosów, zanieczyszczeń z zewnątrz, a także mikroorganizmów.

Niestety nie ma takiego sposobu, który rozprawiłby się z kurzem raz na zawsze, ale za to możemy skorzystać z urządzenia, jakim jest oczyszczacz powietrza, który stanowczo pomaga zredukować ilość zanieczyszczeń w naszym domu. Okazuje się, że odpowiednio dopasowane urządzenie pomoże pozbyć się nie tylko kurzu, ale również zanieczyszczeń w postaci smogu lub alergenów. Urządzenie jest wyposażone w specjalne filtry. Wprawiając w ruch powietrze w domu, dzięki czemu przepływa ono przez urządzenie, a ostatecznie przez filtry. Tam również osadzają się zanieczyszczenia, które możemy namacalnie zobaczyć podczas czyszczenia lub wymiany filtra.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do mieszkania?

Dopasowując idealny oczyszczacz powietrza do mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę na pewne parametry. Przede wszystkim musimy sprawdzić jego wydajność. Według ekspertów bardzo dobrym wynikiem będzie, jeżeli na każde 10 m2 powierzchni mieszkania, oczyszczacz mógł filtrować przynajmniej 90 m3/h. Jest to wskaźnik wyrażony w CADR. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest filtr HEPA. Oprócz niego należy wybrać urządzenie wyposażony w filtr węglowy. Dzięki temu zyskasz pewność, iż urządzenie doskonale poradzi sobie z eliminowaniem z Twojego otoczenia zanieczyszczeń, w tym również smogu.

To właśnie filtr HEPA sprawdza się jako bardzo dobry element w każdym oczyszczaczu powietrza, który działa korzystnie na usuwanie alergenów. Następnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest jonizator powietrza. Dzięki niemu wysyłane są do powietrza jony, które następnie łączą się z cząsteczkami zanieczyszczeń, dzięki czemu są skutecznie redukowane. Oprócz odpowiedniego wyposażenia należy wiedzieć, jak domowy oczyszczacz powietrza powinien być stosowany. Na pewno nie wystarczy jedno urządzenie w domu, ale optymalnym rozwiązaniem jest jeden oczyszczacz na każde pomieszczenie. Ponadto urządzenie powinno być uruchomione przez 24 godziny na dobę.

Jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy? TOP5 najlepszych urządzeń do domu

Gdy już wiemy, na jakie kryteria należy zwracać uwagę, jeżeli chcemy wybrać oczyszczacz powietrza do mieszkania, kolejnym krokiem jest sprawdzenie 5 najlepszych urządzeń na rynku. Wyróżniają się one przede wszystkim tym, iż mają bardzo dobre opinie, a także są wyposażone we wszystkie niezbędne funkcje.

TOP5 oczyszczaczy powietrza do mieszkania:

 1. Klarta Forte 4 - jest bardzo dobry oczyszczacz powietrza, który opłaca się kupić do pomieszczenia o powierzchni wynoszącej maksymalnie 30 m2. Wyposażony jest w filtr wstępny, a także HEPA H13. Oprócz tego posiada filtr węglowy, dzięki czemu jeszcze skuteczniej usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Model ten ma wbudowany jonizator plazmowy. Dużą zaletą oczyszczacza powietrza jest również wyposażenie w specjalne czujniki temperatury oraz wilgotności. Urządzenie posiada świetne opinie, które pokazują doskonałą jakość względem atrakcyjnej ceny.
 2. Oczyszczacz powietrza domowy Sharp FPJ60EUW - jest to kolejne urządzenie, które posiada bardzo dobre opinie. Oczyszczacz powietrza idealnie sprawdzi się w pomieszczeniu o powierzchni do 48 m2. Natomiast jego wydajność utrzymuje się na poziomie aż 396 m3/h. Model ten wyposażony jest w filtr HEPA, a także filtr wstępny. Dużym udogodnieniem jest funkcja jonizacji Plasmacluster. Natomiast przy generalnych porządkach lub w momentach, gdy mieszkanie jest mocno zanieczyszczone, sprawdzi się tryb Clean Ion Shower, który pozwala na błyskawiczne oczyszczanie powietrza. Natomiast funkcja Ion Spot pomoże pozbyć się z pomieszczenia przykrych zapachów. Teraz już wiedząc, jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się w naszych domowych warunkach, z pewnością nie zawiedziemy się jego wysoką jakością.
 3. Oczyszczacz powietrza Philips AC1715/10 - chcąc się dowiedzieć, jaki kupić domowy oczyszczacz powietrza, ten model sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni maksymalnie 36m2. Ponadto urządzenie mające bardzo dobre opinie, pracuje z wydajnością 300 m3/h. Jego największą zaletą jest filtr NanoProtect HEPA, który jest odpowiedzialny za usuwanie nawet najmniejszych zanieczyszczeń oraz wirusów. Oprócz tego model ten jest wyposażony także w filtr wstępny oraz aktywny węgiel.
 4. Oczyszczacz powietrza SETTI+ AP850W - bardzo dobry oczyszczacz powietrza, który doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o powierzchni do 58 m2. Ponadto posiada nie tylko filtr HEPA, katalityczny, wstępny i węglowy, ale również domowy oczyszczacz jest wyposażony w funkcję nawilżania powietrza.
 5. Oczyszczacz powietrza ELECTROLUX Pure Multi 700 EPU73771DG - zastanawiając się nad tym, jaki kupić oczyszczacz powietrza, właśnie ten model okaże się bardzo dobry. Sprawdzi się w przypadku bardzo dużych pomieszczeń o powierzchni nawet do 72 m2. Myśląc o tym, jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy, model ten jest wyposażony w filtr HEPA, oraz funkcję nawilżania.

Pozostałe porady domowe - jak wybrać podliczniki prądu?

Wiedząc już, jaki kupić oczyszczacz powietrza, warto również zwrócić uwagę na inne kwestie, dzięki którym nasze wybory będą jeszcze lepsze. W końcu zastanawiamy się, chociażby nad tym, jakie jesienne kwiaty na balkon będą najlepsze, a także, jakie wybrać podliczniki prądu. Przede wszystkim jest to urządzenie, które jest konieczne do ewidencji zużycia prądu.

Najczęściej na podliczniki prądu decydujemy się, gdy w jednym budynku mieszkalnym funkcjonują dwie rodziny. Aby wybrać właściwe podliczniki prądu, należy zwrócić uwagę na ich funkcje. Ponieważ w domowych warunkach nie będziemy wymagać zbyt skomplikowanych urządzeń. Natomiast przemysłowe podliczniki, najczęściej muszą spełniać wszelkie atesty związane z odpornością nawet na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Źródła:

 • https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza/
 • https://decofire.pl/blog/jak-dziala-oczyszczacz-powietrza
 • https://sklep.fore.pl/blog/oczyszczacz-do-domu-5-rzeczy-o-ktorych-warto-pamietac/
 • https://www.mediaexpert.pl/agd-male/do-domu/oczyszczacze-powietrza
 • https://www.euro.com.pl/oczyszczacze-powietrza.bhtml?ds_rl=1273836&ds_rl=1260889&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAwbitBhDIARIsABfFYILGAsDmeh_q4f74MwHStK5FDdTXsamnXajAS2YIslrQAnq1eqGSVfcaAucREALw_wcB&gclsrc=aw.ds
 • https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacz-powietrza-dla-alergikow/
 • https://electro24.pl/Liczniki-energii
ikona podziel się Przekaż dalej