Podstawowe rodzaje wag kuchennych

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wag kuchennych:

  • Mechaniczna waga kuchenna – królowała w kuchniach od wielu lat. Jednak jej największą wadą jest niewielka precyzja pomiarów. Mechaniczna waga kuchenna może przekłamywać wynik nawet o 20 g. Z pewnością nie będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą odmierzać bardzo dokładne proporcje produktów spożywczych. Obecnie jedynym docenianym atutem wag mechanicznych jest ich atrakcyjna cena. Tanie modele kupimy już za kwotę, nieprzekraczającą 20 zł.
  • Elektroniczna waga kuchenna – pozwala na precyzyjne mierzenie wagi produktów spożywczych. Elektroniczny wskaźnik pomiaru jest bardzo dokładny. W dobrej jakości modelach dopuszcza się wahania pomiarów do 1 g. Elektroniczna waga kuchenna jest też łatwa w obsłudze. Producenci wprowadzają do swoich modeli dodatkowe udogodnienia i przydatne funkcje, które dodatkowo podnoszą komfort obsługi. Elektroniczna waga kuchenna jest niemal niezbędnym rozwiązaniem w przypadku osób, które stosują dietę, lub odmierzają porcje posiłków z powodu choroby.

Przed zakupem dobierz maksymalne obciążenie

Maksymalne obciążenie wagi kuchennej to ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Obciążenie dobierzmy adekwatnie do własnych potrzeb użytkowych. Jeśli waga kuchenna ma służyć do odmierzania małych porcji jedzenia, z pewnością wystarczy model o obciążeniu do 3 kg. Jego oczywistym atutem będzie niewielki rozmiar, a także atrakcyjna cena zakupu. Niestety waga kuchenna o niewielkim obciążeniu maksymalnym nie zda egzaminu podczas ważenia większej ilości owoców czy warzyw. Dlatego w ofertach producentów przeważnie pojawiają się modele AGD z obciążeniem maksymalnym przekraczającym 5 kg. Taka waga kuchenna będzie nieco większa, jednak zapewni wygodne ważenie większości produktów spożywczych.

Przed zakupem zwróćmy też uwagę, czy konkretny model urządzenia posiada wskaźnik przeładowania. Wskaźnik stanowi jasną informację, że waga kuchenna jest nadmiernie obciążona, a wyświetlacz nie jest w stanie podać prawidłowego pomiaru. Przeładowane wagi bez wskaźnika będą wskazywały jedynie maksymalne obciążenie, co może być dla nas informacją mylącą.

Dobierz kształt wagi

Największą popularnością cieszą się płaskie wagi kuchenne. Są to sprzęty najbardziej uniwersalne i łatwe do utrzymania w czystości. Płaską powierzchnię wagi możemy przestrzec jednym ruchem, przy użyciu wilgotnej ściereczki. Na płaskiej wadze kuchennej bez problemu zważymy większość produktów spożywczych. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość położenia na przestrzeni pomiarowej opakowań o dowolnym kształcie. Ciekawym przykładem płaskiej wagi kuchennej jest model Melioni COLORS. Urządzenie posiada efektowny design, przydatne funkcje pomiarowe, a także niewielki rozmiar, który nie ogranicza zbytnio powierzchni roboczej blatu. Model Melioni COLORS jest dostępny w pięciu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością dopasujemy go do charakteru każdej kuchni.

W ofertach producentów pojawiają się także wagi ze specjalnymi miskami. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą odmierzać wagę produktów płynnych i sypkich, a jednocześnie przygotowywać potrawę bezpośrednio w misce pomiarowej. Miska może być też sporym ułatwieniem podczas ważenia owoców i warzyw. Dzięki niej produkty nie będą zsuwały się z powierzchni pomiarowej, a my sami zyskamy możliwość jednorazowego zważenia większej ilości produktów. Niektóre modele wag z misą pomiarową łączą w sobie atrakcyjny wygląd, a także duży komfort użytkowy. Przykładem dobrej jakości urządzenia będzie waga kuchenna Melioni OVAL. Produkt został wykonany z trwałych, estetycznych materiałów, posiada wiele przydatnych funkcji dodatkowych oraz pomiar objętości. Włoski design sprawia, że świetnie wkomponuje się w każdą aranżację kuchenną.

Zwróć uwagę na materiał, z którego została wykonana waga kuchenna

Zarówno mechaniczna jak i elektroniczna waga kuchenna może być wykonana z plastiku lub metalu. Plastikowe AGD jest tańsze w zakupie, jednak odznacza się mniejszą trwałością. Waga kuchenna z tworzywa sztucznego będzie podatna na zarysowania, a w przypadku tańszych modeli także na powierzchniowe odbarwienia. Kolejną niedogodnością mogą być trudności utrzymania urządzenia w czystości. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie metalowa waga kuchenna. Elegancka stal nierdzewna efektownie komponuje się z większością wyposażenia kuchennego i zapewnia wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Waga kuchenna ze stali jest też łatwa do utrzymania w czystości. Jej powierzchnia może być pokryta dodatkowymi zdobieniami, które zwiększają walory dekoracyjne. W wagach wyposażonych w misę warto zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. W ofertach producentów dominują półprzezroczyste misy z tworzywa sztucznego. Są dość lekkie jednak trzeba uważać na zarysowania ich powierzchni. Przed wyborem konkretnego modelu zwróćmy uwagę na precyzję wykończenia miski. Dobrze byłoby, gdyby posiadała dodatkową miarkę oraz wyprofilowane zakończenie, które ułatwi przelewanie produktów płynnych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Tarowanie

To bardzo przydatna funkcja, którą posiada niemal każda elektroniczna waga kuchenna. Tarowanie to odmierzanie wagi produktu bez jego opakowania. W praktyce oznacza to, że na wadze możemy położyć naczynie, wyzerować licznik pomiaru, a następnie umieścić ważone produkty. Dzięki temu urządzenie wskaże nam dokładny wynik, bez konieczności odejmowania w pamięci wagi opakowania. Tarowanie będzie też świetnym ułatwieniem dla osób planujących wykonywanie pomiarów kilku produktów, które ułożą na jednym naczyniu (np. składników obiadu w celu obliczenia zawartości kalorycznej).

Przydatne funkcje dodatkowe

Niektóre funkcje wagi kuchennej mogą podnieść komfort jej regularnego użytkowania. Dlatego przed zakupem przeanalizujmy wszystkie parametry sprzętu AGD. Zwróćmy uwagę, czy konkretny model posiada wskaźnik stanu baterii. Dzięki niemu upewnimy się, że nasza elektroniczna waga kuchenna nie przestanie nagle działać. Niski stan baterii będzie sygnalizowany na wyświetlaczu, a my zyskamy czas na zakup nowego zasilania.

Kolejną przydatną funkcją jest automatyczne włączanie i wyłączanie. Waga kuchenna może włączać się natychmiast po położeniu na niej ważonego przedmiotu. Wyłączenie może następować samoistnie po upływie kilku minut od rozpoczęcia ważenia. Elektroniczna waga kuchenna przechodzi wtedy w stan czuwania, a na jej wyświetlaczu może pokazywać się data lub godzina. Jest to przydatna opcja, która zmniejsza zużycie baterii podczas, gdy użytkownik zapomina o ręcznym wyłączeniu pomiarów.

Ciekawostką jest także przelicznik jednostek wagowych. Dzięki niemu nasza waga kuchenna będzie w stanie przeliczyć mililitry na gramy i odwrotnie. Taka funkcja będzie szczególnie przydatna, jeśli zamierzamy ważyć różnego rodzaju produkty płynne.

Nie zapomnijmy też o specjalnych nóżkach antypoślizgowych. Powinien to być standardowy element wyposażenia wagi, który sprawi, że urządzenie nie ześliźnie się z blatu podczas użytkowania. Najtańsze wagi kuchenne nie posiadają takich dodatków, a całe urządzenie osiada na zwykłych, metalowych lub plastikowych nóżkach. Nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie. Podczas pomiarów taka waga kuchenna może przesunąć się po blacie i doprowadzić do jego porysowania.  

Waga kuchenna dietetyczna, czyli optymalne rozwiązanie dla osób wymagających

Bardziej zaawansowana waga kuchenna dietetyczna może posiadać kilka dodatkowych funkcji, które stanowią duże ułatwienie dla osób znajdujących się na diecie. Tego typu sprzęt AGD jest w stanie obliczyć zawartość kalorii w danym produkcie. Co więcej, wskaże zawartość cholesterolu, błonnika, protein, soli, tłuszczów, a także węglowodanów. Dla osób odchudzających się i będących na ścisłej diecie zdrowotnej będzie to znaczne ułatwienie. Dzięki takim funkcjom nie trzeba samodzielnie prowadzić tabel dietetycznych i zliczać parametrów produktów spożywczych. Dobrej jakości waga kuchenna dietetyczna nie musi być wcale bardzo kosztownym wydatkiem. Modele takie jak Zelmer ZKS16500 nabędziemy już za niespełna 65 zł. Dobrej jakości waga z podziałem kalorii powinna posiadać czytelny panel LCD oraz sterowanie dotykowe. Przydatnym dodatkiem jest także automatyczna kalibracja.

Dla mniej wymagających, waga kuchenna biedronka

Nie każda gospodyni domowa potrzebuje tak zaawansowanego sprzętu jak waga kuchenna z podziałem kalorii. W większości domów i mieszkań w zupełności wystarczą proste urządzenia elektroniczne. Ciekawym pomysłem są wagi, które pojawiają się w większych sieciach sklepów (np. w Biedronce). Prosta waga kuchenna biedronka posiada wskaźniki elektroniczne, funkcje tarowania, a także czujnik przeładowania. Za najprostsze modele dostępne w sprzedaży zapłacimy poniżej 25 zł. Co pewien czas w ofercie sieci sklepów pojawiają się też bardziej zaawansowane produkty (np. waga kuchenna dietetyczna). Urządzenie z funkcją zliczania kalorii nie powinno kosztować więcej niż 65 zł. Jest to standardowa cena za tego typu wagi kuchenne, porównywalna z ofertami takich producentów jak Zelmer, Melioni czy Romix.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły