Podstawowe wady i zalety osobnej kuchni

Podstawową zaletą osobnej kuchni jest możliwość oddzielenia panującego w niej bałaganu od pomieszczeń, do których zapraszamy gości. Zapraszając gości nie musimy martwić się o idealną czystość w kuchni, nawet jeżeli godzinę wcześniej skończyliśmy przygotowywać obiad. Wystarczy zamknąć drzwi i zmywanie możemy przełożyć na następny dzień.

Gdzie szukać projektanta wnętrz?

Jeżeli szukasz sprawdzonego projektanta wnętrz, wypełnij ten formularz. W odpowiedzi dostaniesz ciekawe oferty od sprawdzonych projektantów.

Sprawdź!

Kolejną zaletą jest odizolowanie zapachów kuchennych. Para wodna oraz zapach przygotowywanych potraw nie roznoszą się na całe mieszkanie, ich rozprzestrzenianie jest ograniczone tylko do jednego pomieszczenia. Dzięki temu również wilgotność powietrza w salonie jest nieco niższa, co korzystne dla zachowania żywotności wszystkich sprzętów elektronicznych.

Niezaprzeczalną wadą osobnej jest natomiast fakt, że osoba gotująca potrawy nie ma kontaktu z gośćmi ani rodziną przebywającą w salonie. Może to być dość kłopotliwe podczas organizowania spotkań rodzinnych i małych, okazjonalnych przyjęć. Jednak pamiętajmy, że takie oddzielenie osoby gotującej od gości może też przynieść korzyści: swobodne wykonywanie prac kuchennych i pewność, iż nikt nie patrzy nam na ręce.

Warto też pamiętać, że zmniejszona wilgotność powietrza minimalizuje ryzyko powstania pleśni na ścianach. Oddzielenie kuchni od salonu zmniejsza częstotliwość remontów, co przekłada się na ograniczenie długookresowych kosztów eksploatacji całego mieszkania. Jeśli zamknięta kuchnia jest dość duża, możemy umieścić w niej elegancki stół oraz krzesła. Takie rozwiązanie znacznie podniesie funkcjonalność całego pomieszczenia i zapewni większy komfort użytkowy.

Podstawowe wady i zalety aneksu kuchennego

Podstawową zaletą aneksu kuchennego jest oszczędność miejsca, szczególnie ważna w tak popularnych dzisiaj niewielkich mieszkaniach. Oszczędność polega nie tylko na braku niepotrzebnych ścianek działowych, ale także dodatkowych drzwi i osobnego wejścia z przedpokoju. Dzięki temu możemy zaoszczędzić od 2 do 4 m2 co w przypadku małych mieszkań odpowiada 5-10% ich całkowitej powierzchni.

Aneks kuchenny daje również wrażenie większej przestrzeni, zarówno w części kuchennej, jak i salonowej. Gdyby oba pomieszczenia rozdzielić ścianą działową, powstałyby dwa bardzo małe, często wręcz klaustrofobiczne pomieszczenia.

Meble kuchenne w dobrej cenie

Ceny mebli kuchennych na wymiar mogą się różnić u różnych wykonawców nawet o 100%. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert od różnych firm. Najłatwiej to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wypełniasz prosty formularz i otrzymujesz kilka ciekawych ofert od firm z Twojej okolicy.

Sprawdź!

Dużym atutem aneksu jest też optymalny dostęp do naturalnych promieni słonecznych. Otwarte aneksy są o wiele jaśniejsze niż małe, zamknięte kuchnie, a co za tym idzie, stają się bardziej przyjazne dla użytkownika. Jeśli zadbamy o odpowiednie wykończenie salonu i aneksu, wówczas okaże się, że ich powierzchnia będzie wyglądała bardzo elegancko.

Dużą niedogodnością aneksu kuchennego jest konieczność utrzymywania stałego porządku (kuchnia pozostaje widoczna dla wszystkich gości). Dodatkową niedogodnością staje się też przenikanie zapachów do całego mieszkania. Aby temu zapobiec należy montować wydajne okapy wyprowadzające zapachy na zewnątrz.

Problemem może być też brak wizualnego odcięcia kuchni od salonu. Taki brak odcięcia powoduje wrażenie zatłoczenia i braku harmonii. Dlatego wiele osób decyduje się na wykonanie tzw. półotwartego aneksu kuchennego – oddzielonego drzwiami przesuwnymi, parawanem, niewielką ścianką działową bądź eleganckim barem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy możliwość ukrycia brudnych talerzy i najmniej reprezentatywnych elementów wyposażenia. Drzwi przesuwne mogą zapewnić większy komfort przygotowywania posiłków oraz sprawić, że zapachy potraw nie będą roznosić się po całym domu. Dzięki otwartemu bądź półotwartemu aneksowi kuchennemu, osoba gotująca potrawy pozostaje w stałym kontakcie z domownikami i gośćmi. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie wolnej powierzchni użytkowej i cieszy się rosnącą popularnością.

Gdzie lepiej sprawdza się zamknięta kuchnia, a gdzie aneks?

Otwarty bądź półotwarty aneks kuchenny najlepiej sprawdza się w małych mieszkaniach. Dzięki połączeniu kuchni z salonem możemy lepiej wykorzystać przestrzeń obu tych pomieszczeń oraz zwiększyć walory wizualne całego mieszkania.

Z kolei zamknięta kuchnia będzie dobrym rozwiązaniem w mieszkaniach o większym metrażu. Duże, zamknięte pomieszczenie kuchenne zapewnia wysoki komfort użytkowy i jest szczególnie polecane dla osób, które poświęcają więcej czasu na przygotowywanie posiłków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii aranżacje kuchni