Aranżacja małej kuchni wymaga dobrego przygotowania

Aranżacja małej kuchni - wymiary pomieszczenia

Pierwszym krokiem zmierzającym do wykończenia pomieszczenia kuchennego jest dokładne zmierzenie całej powierzchni. Dzięki temu łatwiej nam będzie wybrać odpowiednie meble kuchenne i wyposażyć wnętrze zgodnie z zasadami ergonomii kuchennej.

Analizując wymiary pomieszczenia zwróćmy szczególną uwagę na proporcje. Najłatwiejsza z praktycznego punktu widzenia będzie aranżacja małej kuchni, która wpisuje się w kształt kwadratu. Nieco większych trudności dostarczy wąska kuchnia w kształcie wydłużonego prostokąta. W przypadku szczególnie wąskich pomieszczeń musimy pomyśleć o zakupie węższych mebli, które pomogą w zachowaniu wolnej przestrzeni użytkowej. Istotne będzie również zachowanie ergonomii kuchennej, którą opiszemy w dalszej części artykułu.

Mała kuchnia a potrzeby użytkowników

Aranżacja małej kuchni powinna być dopasowana do potrzeb oraz liczby użytkowników. Inaczej zagospodarujemy aneks kuchenny dla singla, który często spożywa obiady poza domem. Inna będzie też aranżacja małej kuchni, z której korzystać będzie kilkuosobowa rodzina. Chodzi tu głównie o rozmiary lodówki, zlewozmywaka i kuchenki.

Intensywnie użytkowana mała kuchnia wymaga zastosowania lepszej jakości mebli. Warto zainwestować w produkty, które wykazują podwyższoną odporność na zarysowania i różnego typu uszkodzenia. Dzięki temu aranżacja małej kuchni okaże się bardziej trwała.

Pomieszczenia użytkowane przez kilkuosobową rodzinę powinny być też wyposażone w większą lodówkę, która pomieści niezbędne artykuły spożywcze. Dobrze sprawdzi się również kuchenka lub płyta grzewcza o szerokości minimum 60 cm. W ten sposób ułatwimy sobie przygotowanie posiłków dla całej rodziny.

W przypadku kuchni o mniejszej intensywności użytkowania wystarczą niewielkie urządzenia AGD, które pozwolą zachować większą, wolną powierzchnię użytkową. Nie ma sensu inwestować w pojemną lodówkę bądź szeroką kuchenkę, jeśli z pomieszczenia będzie korzystała jedna lub dwie osoby.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię, weź pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Pozwoli to na odpowiednie zaplanowanie wszystkich elementów wyposażenia i zakup sprzętów AGD, które zapewnią największy komfort użytkowy. Sprawdź także aktualny cennik mebli kuchennych.

Aranżacja małej kuchni otwartej na salon

Kuchnia otwarta na salon cieszy się coraz większą popularnością. Jest to poniekąd związane z funkcjonalnością oraz większym poziomem estetyki. Otwarty na salon aneks kuchenny umożliwia przygotowanie posiłków i pozostawanie w kontakcie z osobami znajdującymi się w salonie. Dzięki temu łatwiej spędzać czas w gronie rodziny lub przebywać w stałym kontakcie z gośćmi.

Otwarty aneks kuchenny posiada też większą powierzchnię użytkową. W ten sposób łatwiej będzie dobrać podstawowe elementy wyposażenia i oświetlić całe pomieszczenie. Nowoczesna kuchnia zorientowana na salon może być też częściowo otwarta.

Ciekawym pomysłem okazują się przestronne, przesuwne drzwi. Za ich pomocą możemy szybko otworzyć strefę kuchenną lub ukryć ją przed oczami naszych gości. W ofercie sprzedaży znajdziemy szeroki wybór drzwi o różnorodnej stylistyce i możliwościach wykorzystania. Dzięki temu możemy je dobrać do niemal każdego aneksu kuchennego. A może zainteresuje cię także kuchnia z wyspą?

Jak urządzić małą kuchnię nieustawną?

Mała, nieustawna kuchnia w bloku sprawia największe trudności aranżacyjne. Ze względu na specyfikę pomieszczeń często nie jesteśmy w stanie stworzyć pomieszczenia otwartego na salon czy jadalnię. Dlatego warto wybrać optymalne elementy wyposażenia, które zapewnią dużą funkcjonalność, a jednocześnie pozostawią wolną powierzchnię użytkową.

Mała kuchnia w bloku często jest też słabo doświetlona światłem naturalnym. Dlatego warto zadbać o wydajny punkt oświetlenia górnego. Dobrym pomysłem okaże się też oświetlenie podszafkowe, które dobrze doświetli blaty robocze, a jednocześnie poprawi estetykę pomieszczenia.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Osoby zastanawiające się jak urządzić małą kuchnię coraz częściej interesują się zabudową na całą ścianę. W tym wypadku meble kuchenne dorastają aż do wysokości sufitu. Pozwala to na praktyczne powiększenie miejsca potrzebnego do magazynowania niezbędnych artykułów żywieniowych, zastawy i drobnych elementów wyposażenia kuchni. Wyposażona w ten sposób kuchnia w bloku wcale nie musi sprawiać wrażenia przytłoczenia. Wystarczy dobrać odpowiednie barwy frontów oraz ścian pomieszczenia (np. biała kuchnia z pastelowymi meblami).

Wrażenia lekkości nadadzą także modne, mało widoczne uchwyty szafek, które nie wystają poza powierzchnię mebli, a znajdują się w specjalnych wgłębieniach frontów. Dobrze dopasowane meble sprawią, że nawet nieustawna, wąska kuchnia zyska elegancki charakter, a także funkcjonalność.

Jak urządzić małą kuchnię? Kilka praktycznych zasad

Aranżacja małej kuchni a rozmieszczenie mebli

Mała kuchnia wymaga wprawnego rozmieszczenia wszystkich elementów wyposażenia. Meble kuchenne rozmieszcza się tak, aby umożliwić wygodne przygotowanie posiłków. Największą popularnością cieszy się rozmieszczenie w kształcie litery L. W ten sposób meble znajdują się na dwóch ścianach, zapewniając łatwy dostęp do lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki.  Rozstaw w kształcie litery L jest na tyle uniwersalny, że z łatwością wykorzystamy go w pomieszczeniach o szczególnych wymaganiach (np. wąska kuchnia).

Gdzie szukać projektanta wnętrz?

Jeżeli szukasz sprawdzonego projektanta wnętrz, wypełnij ten formularz. W odpowiedzi dostaniesz ciekawe oferty od sprawdzonych projektantów.

Sprawdź!

Drugim popularnym rozmieszczeniem jest kształt litery U. Tego rodzaju aneks kuchenny posiada szafki na obu przeciwległych ścianach. Zazwyczaj łączy je blat kuchenny, który znajduje się przy oknie. Tego rodzaju aranżacja małej kuchni może okazać się nieco kłopotliwa ze względu na znaczące ograniczenie powierzchni użytkowej. Mimo wszystko warto o niej pomyśleć, jeśli kuchnia w bloku czy domu jednorodzinnym posiada kształt kwadratu. Sprawdź także, ile kosztuje wykończenie kuchni.

Aranżacja małej kuchni może być trudne. W wielu blokach znajduje się bardzo mała kuchnia, w której należy zmieścić bardzo wiele sprzętów i szafek
Aranżacja małej kuchni - jak ją urządzić?

Trzecie, popularne rozwiązanie to rozmieszczenie mebli w kształcie litery I. W tym przypadku meble kuchenne znajdują się wyłącznie na jednej ścianie, zapewniając większą, wolną powierzchnię użytkową. Niewielki aneks kuchenny nie będzie posiadał zbyt wielu blatów roboczych oraz pojemnych półek, jednak dobrze zagospodarowany zachowa swoją funkcjonalność. Nawet wąska kuchnia zaaranżowana jednym ciągiem kuchennym może zyskać atrakcyjny wygląd oraz duże walory dekoracyjne.

Jak urządzić małą kuchnię? Wybór stylu aranżacyjnego

Nawet niewielka kuchnia w bloku może okazać się jednym z najbardziej eleganckich pomieszczeń mieszkalnych. Wystarczy wybrać odpowiednią stylistykę aranżacyjną i kierować się jej zasadami podczas urządzania pomieszczenia.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się jasna, lub nawet biała kuchnia w stylu nowoczesnym. Głównym założeniem owej stylistyki jest zachowanie zasad minimalizmu, co świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o ograniczonych rozmiarach. Mała kuchnia w stylu nowoczesnym posiada eleganckie (często przygotowane na wymiar) meble kuchenne oraz dobrej jakości oświetlenie. We wnętrzu rezygnujemy z masywnych ozdób i mocno dekoracyjnych elementów wyposażenia, które mogłyby wprowadzić wrażenie przytłoczenia. Nowoczesna kuchnia sprawia wrażenie harmonii i spójności, dzięki czemu przyciąga uwagę gości, a jednocześnie staje się eleganckim pomieszczeniem mieszkalnym.

Ciekawym rozwiązaniem są także kuchnie w stylu rustykalnym. Mała kuchnia zazwyczaj składa się z dobrze dopasowanych, drewnianych mebli oraz naturalnych elementów wyposażenia. W pomieszczeniu znajdziemy także gliniane dzbanki oraz drobne bibeloty, które wprowadzą do wnętrza wrażenie sielskości. Sprawdź także interesujące projekty kuchni.

Osoby zastanawiające się, jak urządzić małą kuchnię powinny zapoznać się z założeniami stylu prowansalskiego. Mała kuchnia w stylu prowansalskim posiada proste, jasne meble oraz chłodną kolorystykę. Niewielka liczba ozdób sprawia, że tego rodzaju stylizacja świetnie sprawdzi się w niewielkich, słabo doświetlonych światłem naturalnym pomieszczeniach.

Aranżacja małej kuchni - znaczenie kolorów

Zarówno kuchnia otwarta na salon, jak i kuchnia zamknięta powinny posiadać dobrze dopasowane kolory ścian i mebli. Niewielkie, słabo doświetlone pomieszczenia najlepiej pomalować jasnymi farbami. Dużą popularnością cieszy się biała kuchnia, która zyskuje ponadczasowy charakter. Jej największą zaletą jest fakt, iż biel wizualnie powiększa wnętrze i nadaje mu eleganckiego wyglądu. W tego typu aranżacjach dobrze sprawdzą się pastelowe meble, które zwiększą interesujący nas efekt wizualny.

Biała kuchnia nie wyczerpuje jeszcze pełni możliwości w wyborze barw. Co prawda w niewielkich pomieszczeniach warto wybierać jasne kolory, jednak znajdziemy całą paletę barw, która zapewni ciekawe efekty wizualne. Jasne pomieszczenie może posiadać kontrastujące fronty meblowe, płytki lub szkło dekoracyjne nad blatem roboczym. W ten sposób przełamiemy monotonię i wprowadzimy do wnętrza bardziej żywiołowy charakter. Pamiętajmy jedynie, aby nie przesadzić z ciemnymi barwami. Ich nadmiar przytłoczy małe pomieszczenie i wizualnie zmniejszy jego rozmiary.

Wiemy już, że wiodąca barwa może wizualnie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie. Warto to wykorzystać tworząc aranżację kuchni. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię, zwróć szczególną uwagę na połyskujące powierzchnie. Ich obecność jest kolejnym sposobem na wizualne powiększenie wnętrza. Mała kuchnia może zostać wyposażona w meble wykończone na wysoki połysk. Jest to dość popularne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w stylu nowoczesnym. Wysoki połysk odbija promienie świetlne, rozjaśnia kuchnie i nadaje dodaje jej wrażenia lekkości.

Efekt połysku można także zastosować na ścianach, wybierając farby satynowe. Są to emulsje wykazujące dużą trwałość, a dodatkowo delikatnie odbijają promienie słoneczne. Jednak uwaga, farba satynowa uwidoczni wszelkie nierówności ściany, dlatego warto ją stosować jedynie na dobrze wyrównanych, pozbawionych ubytków powierzchniach.

ikona podziel się Przekaż dalej