Jak narysować projekt kuchni? Przedstawiamy porady eksperta
Dobrze zaplanowana kuchnia łączy w sobie estetykę oraz wysoki komfort użytkowy. Aranżacja tego pomieszczenia nigdy nie powinna być dziełem przypadku. Warto sporządzić przynajmniej podstawowy plan. Jak narysować projekt kuchni? Co powinien zawierać samodzielny projekt i jakie ma znaczenie? Podpowiadamy.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Samodzielny plan zagospodarowania kuchni – dlaczego warto go zrobić?
Zanim ustalimy, jak narysować projekt kuchni, określimy jakie ma znaczenie. Podstawowy, naszkicowany na kartce papieru plan będzie bardzo przydatny nawet wtedy, gdy zdecydujemy się na usługę doświadczonego fachowca. Prosty plan wskaże architektowi nasze indywidualne oczekiwania i może pomóc w stworzeniu wymarzonej przestrzeni kuchennej.
Pamiętajmy, że nawet prosty, samodzielny plan kuchni powinien zawierać wszystkie podstawowe elementy wyposażenia. Ustalmy, gdzie znajdzie się miejsce na meble i blaty robocze, w których miejscach stanie lodówka, zmywarka lub kuchenka. Wstępny, stworzony na kartce papieru lub w programie graficznym projekt może pomóc w uzyskaniu optymalnego rozwiązania aranżacyjnego.
Warto także zauważyć, że dobrze przygotowany plan aranżacji określi lokalizację tak zwanego trójkąta roboczego. Jeśli umiejętnie rozplanujemy meble, ciąg blatów roboczych i AGD, uzyskamy nie tylko estetyczną, ale i wygodną w codziennym użytkowaniu przestrzeń. Plan działania powinien stanowić odzwierciedlenie potrzeb oraz oczekiwań wszystkich domowników. Dokładna analiza pozwoli na uzyskanie optymalnych efektów.
Jak narysować projekt kuchni – kartka papieru czy program lub aplikacja?
Samodzielny plan zagospodarowania przestrzeni w kuchni można wykonać na wiele sposobów. Pierwszym staje się przelanie swoich oczekiwań na kartkę papieru. Wszystko czego nam potrzeba to znajomość rozmiarów pomieszczenia, lokalizacji przyłączy i gniazd elektrycznych, kartka techniczna oraz ołówek. Samodzielny szkic musi uwzględniać meble i wszystkie stałe elementy wyposażenia pomieszczenia. Warto zrobić go dokładnie i z zachowaniem wszystkich proporcji oraz zasad aranżacyjnych.
Samodzielny plan przygotujemy także za pośrednictwem stron branżowych. Aktualnie istnieje wiele programów, które ułatwią nam projektowanie przestrzeni. Wiele z nich jest całkowicie darmowa i przeznaczona do użytku amatorskiego. Aplikacja do projektowania kuchni pozwoli nie tylko na rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia, ale i na wybór odpowiedniej kolorystyki. Dzięki programom graficznym dobierzemy meble, blaty robocze, a także ustalimy rozmieszczenie AGD. Możliwości prezentowane w aplikacjach i programach graficznych są coraz bardziej rozbudowane i umożliwiają wykonanie nawet bardziej szczegółowego planu.
Jak narysować projekt kuchni? Pomysły przelać na papier czy wykonać projekt w programie lub darmowych aplikacjach? Wybór będzie uzależniony od naszych indywidualnych preferencji oraz umiejętności. Prosty plan można stworzyć samodzielnie na kartce papieru. Te bardziej zaawansowane i szczegółowe na ogół powstają w programach i aplikacjach branżowych. Niektóre programy przeznaczone do projektowania kuchni są dość intuicyjne i poradzi sobie z nimi większość użytkowników sieci.
Jak narysować projekt kuchni od A do Z?
Pierwsze co musimy zrobić – dokładnie przemyśleć swoje potrzeby, możliwości aranżacyjne i oczekiwania wizualne
Jak zrobić skuteczny plan pomieszczenia, który pozwoli na stworzenie wymarzonej kuchni? Podstawą będzie dobre przemyślenie wszystkich szczegółów. Po pierwsze, ustalmy swoje realne potrzeby. Kuchnia służąca do regularnego przygotowywania posiłków dla większej rodziny powinna zawierać dużą przestrzeń roboczą. Ważna będzie także pojemna zmywarka, miejsce na szerszą kuchenkę i pojemną lodówkę lub wyspę kuchenną. W przypadku mniejszej rodziny, zjadającej większość posiłków na mieście możemy wykonać mniejszy blat. Zaoszczędzona w ten sposób przestrzeń może posłużyć na stworzenie strefy jadalnej.
Kolejną bardzo istotną kwestią są możliwości aranżacyjne. Kuchnia o niewielkich rozmiarach nie daje zbyt wielu możliwości. Meble i AGD nie mogą ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się. Warto tu sięgnąć po rozwiązania, które pozwolą na jak najbardziej wydajne zagospodarowanie przestrzeni. W dużych aranżacjach możemy pozwolić sobie na przestronne meble i dużą strefę roboczą. Jednak nawet w tym przypadku zostajemy ograniczeni przez lokalizację ujęć wody i odpływów. Modernizacja punktów przyłączeniowych może okazać się kosztowna, a w niektórych przypadkach niemożliwa do wykonania. Z pewnością warto o tym pomyśleć już we wstępnej fazie planowania.
Projekt kuchni powinien odzwierciedlać oczekiwania inwestora. Dlatego przemyślmy stylistykę, w której chcemy utrzymać wnętrze. Kuchnia może nawiązywać do stylu nowoczesnego, rustykalnego, śródziemnomorskiego czy minimalistycznego. Wybór stylu pozwoli nam dobrać odpowiednie meble i elementy wyposażenia pomieszczenia. Sprawdź także ten artykuł: Jak poukładać w szafkach kuchennych? Praktyczne sposoby zagospodarowania szafek.
Co zrobić, by kuchnia była funkcjonalna? Dopasowanie planu do zasad ergonomii kuchennej
Co zrobić, by kuchnia była funkcjonalnym pomieszczeniem? Należy zaprojektować ją z zachowaniem podstawowych zasad ergonomii kuchennej. Podstawą będzie poznanie pięciu stref kuchennych. Są nimi:
- Strefa przygotowywania posiłków – to przestrzeń z blatem roboczym.
- Strefa gotowania – czyli miejsce przeznaczone na kuchenkę.
- Strefa zmywania – miejsce na zlewozmywak, zmywarkę, kosz na śmieci.
- Strefa przechowywania – czyli przestrzeń do magazynowania talerzy, mniejszych sprzętów kuchennych itp.
- Strefa zapasów – lokalizacja lodówki i zamrażarki.
Strefa zapasów, gotowania i zmywania tworzy tak zwany trójkąt roboczy. Odpowiednie rozplanowanie umożliwi łatwe przygotowywanie posiłków. Warto tutaj zastosować odpowiednie odległości. Dla przykładu, idealne oddalenie zlewozmywaka od kuchenki wynosi około 90 – 200 cm. Lodówka i kuchenka powinny być oddalone o około 120 – 250 cm. Z kolei optymalna odległość zlewozmywaka od lodówki to 120 – 200 cm. Zastosowanie odpowiednich odległości oraz kształtu trójkąta roboczego znacząco podniesie funkcjonalność całej przestrzeni i warto o tym pamiętać podczas tworzenia projektu.
Kolejna istotna zasada ergonomii kuchennej mówi o odpowiednich wysokościach blatów roboczych. Typowa wysokość szafek kuchennych wynosi 85 – 90 cm. Osoby o większym wzroście mogą wybrać większą wysokość, która ułatwi korzystanie z blatu. Pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi powinien znajdować się odstęp około 50 cm. Istotna będzie także głębokość mebli. Szafki dolne na ogół posiadają głębokość 60 cm. Szafki górne muszą być płytsze (średnio 40 cm).
Co zrobić, by zapewnić sobie bezpieczniejsze korzystanie z kuchni? Przede wszystkim zadbać o dobre oświetlenie. Plan kuchni powinien uwzględniać możliwości oświetlenia światłem naturalnym i sztucznym. Oświetlenie sztuczne powinno składać się z kilku elementów. Podstawowym jest oświetlenie górne, które doświetla całą przestrzeń. W przestronnych kuchniach otwartych warto zastosować dodatkowe oświetlenie nad stołem. Istotne będzie również oświetlenie blatów roboczych. W roli oświetlenia świetnie sprawdzają się taśmy LED, które dodatkowo podnoszą walory wizualne pomieszczenia.
Wiesz już, jak zrobić projekt kuchni i znasz podstawowe zasady ergonomii kuchennej. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym portalu. Podpowiadamy w nich między innymi, jak oddzielić kuchnię od salonu. A może zainteresuje Cię, co na ścianie w kuchni sprawdza się najlepiej?