Funkcjonalna kuchnia – czyli jaka?

Kuchnia to często najważniejsze miejsce w domu. Dobrze rozplanowana i zorganizowana przestrzeń będzie zdecydowanie ułatwiać życie domownikom. Łatwy dostęp do mebli kuchennych czy organizacja miejsca w szafkach kuchennych to jeden z kluczy do sukcesu. Podobnie będzie w przypadku kontaktów elektrycznych.

Gniazdka w kuchni to nieodłączny element wyposażenia. Urządzenia AGD obecne są w nowoczesnej kuchni w dużej ilości. Ekspres do kawy, blender do koktajlów czy planetarny mikser kuchenny wymagają dostępu do prądu. Kontakty elektryczne powinny być właściwie zaplanowane, aby ułatwiać codzienne przygotowywanie potraw czy napoi.

Rozmieszczenie kontaktów może być różnorakie. Wszystko zależy od wymagań danego sprzętu ADG. Gniazdka w kuchni mogą być zlokalizowane tak, aby poprawiać komfort korzystania z urządzeń, ale by nie rzucały się zbytnio w oczy domownikom. Nie zawsze są one estetycznie połączone z resztą wystroju pomieszczenia.

Gniazdka w kuchni – praktyczne rozmieszczenie

Gniazdko elektryczne może być schowane pod blatem w szafce. Choć takie kontakty nie będą widoczne, to zwykle dostęp do nich jest utrudniony. Gniazda w szafkach kuchennych idealnie sprawdzą się do podłączenia takich urządzeń jak zmywarka, pralka, lodówka czy płyta indukcyjna. Są to sprzęty AGD, które podłączone są na stałe pod zabudową meblową i nie ma konieczności ciągłego ich włączania i wyłączania z gniazda jak przykładowo inne sprzęty w kuchni czy choćby wiertarki lub lamelownice w trakcie remontu.

Dwóch mężczyzn montujących gniazdka w kuchni nad blatem, a także jak rozmieścić gniazdka w kuchni krok po kroku
Jak rozmieścić gniazdka w kuchni krok po kroku, czyli praktyczny poradnik i funkcjonalne rozmieszczenie gniazdek w kuchni
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze meble kuchenne

Szukasz solidnie wykonanych i w miarę tanich mebli kuchennych? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane zestawy mebli kuchennych przez naszych czytelników.

W przypadku rozmieszczenia gniazdek nad blatem warto przemyśleć kwestię ich ułożenia. Ważna będzie wysokość gniazda oraz odległość od mebli kuchennych. Montaż kontaktów nad blatem będzie praktyczny w przypadku posiadania dużej ilości mobilnego sprzętu AGD czy lampy depresyjnej, które to są często podłączane. Wysokość gniazda powinna być również dostosowana do długości kabla i wtyczki danego urządzenia. Minusem takiego rozwiązania jest to, że gniazdo jest widoczne dla każdego, dlatego powinno być dostosowane kolorem do mebli kuchennych.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są również kontakty w blacie. W takiej sytuacji wysokość gniazd nie ma znaczenia, ponieważ są one na równi z blatem.  Nowoczesne aranżacje w kuchni pełne są funkcjonalnych rozwiązań. Niekoniecznie trzeba chować gniazdka elektryczne pod blatem czy w szafce kuchennej. Z powodzeniem mogą być one zlokalizowane w blacie, co jednocześnie będzie ułatwiać pracę, z drugiej strony nie będzie zaburzać wystroju wnętrza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o elektrycznych gniazdkach podszafkowych?

Gniazdko w blacie czy nad blatem? Ciekawe rozwiązania

Szafki kuchenne w nowoczesnych aranżacjach pomieszczeń kryją wiele ciekawych pomysłów. W przypadku kontaktów elektrycznych coraz popularniejsze są modele mobilne czy wsuwane w blat. Cała listwa elektryczna schowana w pionowy sposób w szafce może być w dowolnym momencie wyciągnięta i wykorzystana do podłączenia sprzętu AGD. Zwykle nie zabiera ona zbyt dużo miejsca, a pozwala na minimalizację dodatkowych kontaktów nad blatem. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku wyspy kuchennej. Zwłaszcza, że takie aranżacje kuchenne są coraz bardziej popularne.

Mobilne kontakty elektryczne są równie dobrym pomysłem. Podłączanie takich urządzeń niestandardowych jak lampa antydepresyjna, laptop czy choćby lamelownica w dowolnym miejscu w kuchni będzie dużo łatwiejsze. Rozmieszczenie gniazdek w kuchni powinno być zatem odpowiednio przemyślane, ponieważ wszelkie próby poprawy ich lokalizacji w przyszłości mogą wiązać się z kosztownym remontem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii aranżacje kuchni