Jak wygodnie rozplanować gniazdka elektryczne w kuchni? Po pierwsze: określić ich liczbę

Nawet zamontowane w idealnym miejscu kontakty nie będą w pełni funkcjonalne, jeśli zostaną zamontowane w niedostatecznej ilości. Odpowiednia ilość gniazdek elektrycznych zapobiega konieczności stosowania rozgałęziaczy i przedłużaczy, zapewniając jednocześnie największą funkcjonalność.

Jak rozmieścić gniazdka w kuchni i jaką ilość warto zamontować? W tym miejscu podzielimy kontakty na dwie kategorie. W pierwszej znajdują się kontakty elektryczne przeznaczone do zasilania urządzeń stałych. W drugiej wyróżniamy kontakty elektryczne dla urządzeń wykorzystywanych tymczasowo. Jak je skutecznie rozplanować?

Gniazdka elektryczne przeznaczone dla urządzeń podłączanych na stałe pełnią bardzo ważną funkcję. Powinniśmy rozplanować je tak, by znalazły się tuż przy urządzeniach. Gdzie je zamontować? Gniazdka elektryczne powinny znajdować się przy lodówce, kuchence, okapie, zmywarce, zasilanym prądem piekarniku i przy mikrofalówce. Warto przemyśleć, jakie sprzęty elektryczne zagoszczą w naszym pomieszczeniu. Każde z nich powinno mieć dostęp do gniazda elektrycznego. Jednak na tym nie koniec. Aby wygodnie korzystać z kuchni, musimy także zamontować gniazda przeznaczone do tymczasowego użytku. Będą to wszystkie kontakty, do których podłączymy miksery, blendery, opiekacze i inne, dowolnie wybrane sprzęty AGD. Tego rodzaju kontakty umieszczamy nad blatem roboczym lub bezpośrednio pod szafkami górnymi. Dobry dostęp do gniazd elektrycznych umożliwi bezproblemowe przygotowanie posiłków i sprawi, że z kuchni będzie korzystało się wygodnie.

Gniazdka elektryczne pod szafkami, nad blatem czy pod blatem? Ustalamy optymalną wysokość

Ustaliliśmy już optymalną ilość gniazd elektrycznych, jednak nadal nie wiemy, w których miejscach warto je zamontować. Dokładna lokalizacja będzie ściśle uzależniona od planu kuchni i sposobu rozmieszczenia wszystkich zasilanych prądem elementów wyposażenia. Według ogólnej zasady, gniazdka powinny znajdować się możliwie jak najbliżej lokalizacji urządzeń elektrycznych. Dzięki temu łatwiej będzie nam zachować estetykę i zrezygnować ze stosowania przedłużaczy.

Istotna będzie nie tylko lokalizacja ale i wysokość gniazd elektrycznych. Warto rozplanować je tak, by móc z nich wygodnie korzystać. Dotyczy to zarówno gniazd przeznaczonych na stałe AGD, jak i na urządzenia tymczasowo przyłączane do prądu. Jak rozmieścić gniazda w kuchni? Wystarczy zastosować się do kilku uniwersalnych zasad.

Gniazda elektryczne przeznaczone do zasilania lodówki i zmywarki warto zamontować dość nisko. Niewielka wysokość zapewni łatwiejszą obsługę. Zadbajmy przy tym, by zamontować gniazdo elektryczne tak, by starczyło nam kabla od lodówki bądź zmywarki. W przeciwnym wypadku będziemy musieli skorygować lokalizację kontaktu bądź zastosować przedłużacz.

W przypadku zmywarek warto zadbać o to, by kontakty znajdowały się pod szafkami. Najlepsza będzie lokalizacja pod blatem roboczym i obok miejsca na zmywarkę. Warto zauważyć, że zmywarki są dość głębokie, dlatego gniazdko nie powinno znajdować się bezpośrednio za nimi. Z uwagi na aspekty praktyczne i bezpieczeństwo, znacznie lepiej będzie, by gniazdo znalazło się za demontowalną szafką kuchenną umieszczoną w sąsiedztwie zmywarki.

Inaczej planuje się wysokość gniazda elektrycznego przeznaczonego do obsługi drobnych urządzeń. Na ogół umieszcza się je nad blatem roboczym bądź bezpośrednio pod szafkami górnymi. Wysokość powinna być dobrze dopasowana do indywidualnych parametrów pomieszczenia. Nad blatem możemy także umieścić gniazdo przeznaczone dla mikrofalówki. Pod szafkami kuchennymi znajdzie się miejsce dla kontaktu dedykowanego do zasilenia okapu. Inną, nieco praktyczniejszą opcją jest umieszczenie gniazda elektrycznego nad linią górnych szafek bądź bezpośrednio w szafce nad okapem. W ten sposób okablowanie urządzenia nie będzie widoczne, czym zapewnimy wyższy poziom estetyki. Sprawdź także ten artykuł: Jakie kontakty elektryczne wybrać do domu? Rodzaje, ceny, producenci.

Jak rozmieścić gniazdka w kuchni? Gniazdka nad blatem czy pod szafkami górnymi?

Gniazdka elektryczne, które posłużą do zasilania podłączanych tymczasowo sprzętów AGD możemy rozmieścić w wielu miejscach. Przepisy nie określają takich parametrów jak wysokość i dokładne położenie. Ogólnie przyjmuje się, że gniazda w kuchni zostają zamontowane na wysokości około 100 – 120 cm, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je nieco wyżej lub niżej.

Czy warto umieścić kontakty elektryczne nad blatem roboczym, a może pod szafkami górnymi? W tym przypadku wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań. Gniazda umieszczone nad blatem będą bardziej komfortowe dla osób niższych, te zlokalizowane pod szafkami okażą się wygodniejsze dla użytkowników o większym wzroście. Nie bez znaczenia będzie także przeznaczenie kontaktów. Dla przykładu, gniazda elektryczne przeznaczone dla zasilania taśm oświetleniowych LED lepiej sprawdzają się pod szafkami górnymi. Z kolei kontakty przygotowane do zasilania mikserów czy blenderów z krótkimi kablami mogą z powodzeniem znajdować się bezpośrednio nad blatem roboczym.

Wiesz już, jak rozmieścić gniazdka w kuchni. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiadamy w nich między innymi, jaki syfon do umywalki nablatowej będzie najlepszym rozwiązaniem. A może zainteresuje cię również, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom?

ikona podziel się Przekaż dalej