Dobrze zaprojektowana kuchnia

Każda pani domu z pewnością chce, aby kuchnia funkcjonalnie oraz wizualnie spełniała jej najważniejsze wymagania. Aby to było możliwe, istotne jest jak najbardziej umiejętne projektowanie kuchni. W innym przypadku do tego miejsca bardzo szybko wkradnie się chaos, który później w codziennym funkcjonowaniu może zamienić się we frustrację. Należy pamiętać, że akurat kuchnia jest takim pomieszczeniem, które trudno jest zmienić, jeżeli widzimy jakiekolwiek niedoskonałości. Raz postawione szafki, szczególnie te pod wymiar oraz sprzęty gospodarstwa domowego nie są podatne na przemeblowywanie.

Projektowanie kuchni powinno obejmować nie tylko rozmieszczenie mebli, a także wszystkich sprzętów. Kuchnia musi być urządzona funkcjonalnie pod każdym względem. Zatem liczy się także wybór materiału, z jakiego zostały wykonane meble, czy też parametry techniczne lodówki bądź piekarnika. W końcu warto mieć kuchnię, którą bez problemu doprowadzimy do ładu po nawet najbardziej intensywnym gotowaniu. Wybierając odpowiednią kolorystykę oraz wzornictwo, mamy również wpływ na optyczne powiększanie lub zmniejszanie pomieszczenia. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione aspekty, na pewno kuchnia zostanie zaprojektowana jak najbardziej funkcjonalnie. Jeśli chcesz zlecić projekt kuchni profesjonalistom, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty projektantów z twojej okolicy.

Jak zaprojektować kuchnię?

Znając już ważne powody, dla których dobrze zaprojektowana kuchnia jest ważna, warto przejść do praktycznych porad, w jaki sposób można tego w ogóle dokonać. Wymienia się dwa główne rozwiązania. Pierwszym z nich jest oddanie tego zadania specjalistom. Jeżeli jednak sam zamierzasz się zmierzyć z tą kwestią, musisz przeanalizować na początku sporą liczbę różnych kwestii.

Pierwszym krokiem jest podzielenie kuchni przynajmniej na trzy strefy. Do pierwszej z nich zalicza się lodówka, zamrażarka, spiżarnia, a także wszystkie szafki związane z przechowywaniem produktów spożywczych. Zaleca się, aby lodówkę postawić w najchłodniejszym miejscu kuchni, a już na pewno jak najdalej lub przynajmniej nie w bliskim sąsiedztwie z piekarnikiem i płytą grzewczą. Już na tym etapie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy interesuje nas lodówka wolnostojąca, czy też zabudowana. Drugi wariant może być ciekawszy w wizualnym odbiorze, ale nie zawsze praktyczny. Przy wymianie sprzętu, trzeba szukać lodówki o takich samych lub mniejszych rozmiarach. Dobrym pomysłem jest, aby w pobliżu lodówki znajdował się blat, na którym wyłożymy wszystkie zakupy, a także szafki przeznaczone do przechowywania. Będzie nam łatwiej przenieść określone produkty do lodówki i spiżarni.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze meble kuchenne

Szukasz solidnie wykonanych i w miarę tanich mebli kuchennych? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane zestawy mebli kuchennych przez naszych czytelników.

Projekt kuchni i wizualizacja, czyli dobrze zaprojektowana kuchnia krok po kroku
Prijektowanie kuchni krok po kroku, czyli porady jak zaprojektować kuchnię

Kolejną strefą, którą powinna obejmować dobrze zaprojektowana kuchnia, jest miejsce do przygotowywania posiłków, a także zmywania. Dlatego w tym miejscu powinien znajdować się zlewozmywak, kosze na śmieci, blat do krojenia i obierania, a także opcjonalnie zmywarka. Trzecia strefa dotyczy już samego gotowania. Zatem projektowanie kuchni powinno uwzględnić, aby piekarnik, płyta grzewcza, blat roboczy, a także wszystkie potrzebne akcesoria kuchenne, takie jak patelnie, noże czy też miski znajdowały się jak najbliżej siebie. Warto, aby wysokość zlewozmywaka oraz blatu roboczego przeznaczonego do przygotowywania posiłków, był dopasowany do sylwetki domowników. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla wysokich osób, które nie muszą nadwyrężać swojego kręgosłupa przy codziennych czynnościach.

Dobrze jest samodzielnie narysować projekt kuchni, który nam mniej więcej zobrazuje, jak będzie wyglądała przestrzeń po jej urządzeniu. Wtedy też łatwiej będzie ocenić, czy zdecydować się na meble pod wymiar, czy jednak zakupić gotowy zestaw. Zastanawiając się, jak zaprojektować kuchnię, nie możemy zapominać także o wyborze odcieni frontów, a także materiałów z jakich zostaną wykonane. Zarówno przy małych i dużych powierzchniach, niezawodny okaże się styl minimalistyczny w jasnych kolorach. Mając bardzo dużą kuchnię, można pozwolić sobie na zdecydowanie więcej. W takim pomieszczeniu nawet marmurowe blaty będą prezentować się funkcjonalnie. Natomiast w małej kuchni, tylko niepotrzebnie zabiorą zbyt dużo miejsca, a dodatkowo przytłoczą całe wnętrze.

Program do projektowania kuchni

Jeżeli chodzi nam po głowie, by narysować projekt kuchni, to możemy zrobić to bardziej profesjonalnie. Do tego celu posłuży program do projektowania kuchni. Okazuje się, że takich możliwości jest naprawdę sporo. Program do projektowania kuchni najczęściej znajdziemy w interesującym nas sklepie meblowym. Przy użyciu ich produktów, będzie nam łatwiej narysować projekt kuchni, jaki chcemy uzyskać.

Gdy jeszcze nie możemy się zdecydować, gdzie zamówimy meble oraz cały sprzęt, możemy zainstalować inny, dowolny program do projektowania kuchni, który służy także do projektowania innych pomieszczeń. Zwykle w takich aplikacjach lub programach projektowanie kuchni wymaga nieco więcej czasu, ze względu na wprowadzenie dokładniejszych wymiarów. Jednak zaletą takich programów jest brak ograniczeń przy tworzeniu. Oczywiście istnieje też ryzyko, że można rysować projekt kuchni tylko przy pomocy dostępnych elementów, które są narzucone w programie. Wtedy warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wystarczy nam stworzenie szacunkowego rozkładu mebli i sprzętów, czy jednak wolimy mieć wpływ na wygląd każdego z elementów współtworzących serce domu. Biorąc pod uwagę wszystkie wskazówki, wątpliwości jak zaprojektować kuchnię, zostaną skutecznie rozwiane.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii aranżacje kuchni