To proste: najistotniejszy jest metraż!

Ceny nieruchomości w ostatnich latach poszybowały w górę, w związku z tym coraz częściej, decydujemy się na zakup zdecydowanie mniejszych mieszkań niż kiedyś. Zachęcają nas do tego również deweloperzy, którzy projektują i budują mieszkania 2-pokojowe o powierzchni poniżej 40 metrów kwadratowych.

Dawniej gdy wielopokoleniowe rodziny zamieszkiwały jeden dom, przestronna kuchnia była podstawą. Współczesne rodziny nie są zwykle tak liczne, wielu z nas jest singlami – w takiej sytuacji aneks może być idealnym rozwiązaniem!

Gdy pragniemy przestrzeni

Wiele osób decyduje się na aneks kuchenny również po to aby zaoszczędzić kilka metrów kwadratowych i dzięki temu powiększyć na przykład salon. Coraz częściej kuchnia staje się obiektem zbędnym – jadamy na mieście lub w pracy/szkole, a w mieszkaniu bardziej pożądana jest duża kanapa niż osobna kuchnia. Aneks jest w takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze meble kuchenne

Szukasz solidnie wykonanych i w miarę tanich mebli kuchennych? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane zestawy mebli kuchennych przez naszych czytelników.

Tradycyjna kuchnia to skarb

Niemniej jednak pomimo wielu zalet aneks kuchenny jest najczęściej rozwiązaniem wynikającym bardziej z konieczności niż  z upodobań czy gustów. Oczywiście – odpowiednio urządzony może świetnie komponować się z resztą mieszkania, jednakże nic nie zastąpi nam tradycyjnej, oddzielnej kuchni. Miejsca, w którym bardzo często kwitło i nadal kwitnie życie rodzinne. Dlatego też gdy mamy możliwość urządzenia choćby niewielkiej kuchni, często decydujemy się na takie rozwiązanie kosztem wspomnianej większej kanapy.

Dodatkowo kuchnia, jako osobne pomieszczenie ma olbrzymią przewagę nad aneksem w jednym istotnym elemencie – gotowaniu. Podczas gotowania wydzielają się różne zapachy, które niekoniecznie chcemy czuć w naszym salonie. Aneks kuchenny nie stanowi żadnej bariery – zapach gotowanej zupy czy smażonego mięsa unosi się w całym mieszkaniu. Osobna kuchnia daje możliwość zachowania tradycyjnej harmonii gdzie zapachy kuchenne, szczególnie te niepożądane nie przenikają poza granicę tegoż pomieszczenia. Kolejnym argumentem są wizyty gości. Mając kuchnię możemy „posprzątać” po prostu zamykając drzwi i w ten sposób izolujemy bałagan od ciekawskich spojrzeń gości. W przypadku aneksu natomiast musimy dbać o porządek!

Ostatecznie decyzja o tym czy wybrać aneks czy osobną kuchnię musi być bardzo dobrze przemyślana. Obie opcje mają wiele zalet i każdy z osobna musi sobie odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie będzie w danym przypadku najlepsze. Mając duże mieszkanie warto jednak przychylić się do osobnej kuchni. W odwrotnej sytuacji – aneks kuchenny będzie oszczędnością cennej przestrzeni życiowej oraz co równie istotne sporej sumy pieniędzy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii aranżacje kuchni