Kuchnia otwarta na salon i współczesne trendy

Kuchnia otwarta na salon to praktyczne rozwiązanie zarówno do dużych pomieszczeń, jak i tych całkiem niewielkich. Aranżacja kuchni z salonem może dostarczyć dużo frajdy, a odpowiednio urządzona przestrzeń wpłynie dodatnio na estetykę całego mieszkania. Istnieje wiele możliwości aranżacji, projekty kuchni z salonem zakładają wykorzystanie różnych stylów wnętrzarskich oraz stosowanie przegród o charakterze dekoracyjnym lub funkcjonalnym.

Kuchnia otwarta na salon ma bardzo dużo zauważalnych gołym okiem zalet. Wystarczy obejrzeć projekty kuchni z salonem na stronach internetowych architektów wnętrz, aby przekonać się, że możliwości są bardzo różnorodne. Aranżacja kuchni z salonem może zostać przeprowadzona z użyciem różnorodnych stylów projektowania wnętrz, może być w pełni otwarta lub tylko częściowo. Przegrodą częściową może być niewysoki murek, ścianka działowa lub drzwi przesuwne.

Obecnie panujący trend w aranżacji wnętrz to mała kuchnia otwarta na salon i jadalnię. Nowoczesna kuchnia i nowoczesny salon to zgodnie z panującą modą miejsce, którego funkcja nie ogranicza się do przyrządzania posiłków. W ten trend idealnie wpasowują się topowe projekty kuchni z salonem. Poznajmy najważniejsze zalety takich rozwiązań, które proponują współczesnie architekci i ich projekty domów. Jeśli planujesz remont kuchni, z całą pewnością przyda ci się ten kalkulator kosztów remontu i wykończenia wnętrz, dzięki któremu łatwo oszacujesz budżet.

Zalety kuchni otwartej na salon

Jedną z ewidentnych zalet tego typu urządzenia przestrzeni jest możliwość bardziej ścisłej integracji członków rodziny. Mała kuchnia czy aneks kuchenny z salonem nie ogranicza możliwości wspólnego spędzania czasu i angażuje członków rodziny do gotowania czy spożywania posiłków. Jest to również atrakcyjna propozycja dla rodzin z dziećmi - rodzic podczas gotowania może monitorować zabawę dzieci w salonie.

Salon z aneksem kuchennym lub kuchnią stanowi oszczędność miejsca. Małe wnętrza zyskują optycznie na przestronności. Powiększenie wnętrza to zresztą nie tylko kwestia optycznego złudzenia. Za pomocą odpowiedniej aranżacji i przy doborze odpowiednich sprzętów i mebli można osiągnąć rzeczywistą przestronność w pomieszczeniu.

Kuchnia otwarta na salon w domu posiada również atut w postaci większej funkcjonalności oraz wielozadaniowości. Projekty kuchni z salonem zakładają najczęściej umieszczenie jednego stołu, który może być zarówno miejscem spożywania posiłków, spotkań towarzyskich, wspólnych rodzinnych gier, a w razie konieczności nawet miejscem pracy.

Kolejną zaletą jest wystrój wnętrza, który może być niebanalny i bardzo dekoracyjny. Granicą jest tylko nasza wyobraźnia. Kuchnia otwarta na salon daje dużo większe możliwości kreowania efektownego wystroju wnętrza niż tradycyjna kuchnia zamknięta.

Aneks kuchenny z salonem może powstać zarówno na poddaszu, w bloku, jak i w przestronnym domu jednorodzinnym. Pomysły na salon z aneksem to rozwiązania wszechstronne, dzięki któremu mieszkanie nabierze zupełnie innego, oryginalnego wyglądu. Koniecznie przejrzyj także nasze propozycje dotyczące aranżacji kuchni, które znajdziesz tutaj.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Wady otwartej kuchni oraz jak im przeciwdziałać

Niestety można wymienić również sporo wad, które posiada kuchnia otwarta na salon w mieszkaniu. Są to wady subiektywne - dla niektórych mogą stanowić duży problem i przeszkodę, innym nie będą w ogóle przeszkadzać. Warto jednak je poznać, aby podjąć właściwą decyzję i rozważyć wszystkie za i przeciw.

Kuchnia czy aneks kuchenny z salonem, mimo wielu zalet, posiada wadę w postaci rozprzestrzeniania się zapachów, które są nieodłącznym atrybutem gotowania. Kuchenne zapachy mogą być bardzo przyjemne, ale na dłuższą metę mogą być męczące dla osób przebywających w salonie.

Pewnym rozwiązaniem jest kuchnia tylko częściowo otwarta na salon w domu jednorodzinnym czy nawet mieszkaniu. Można zastosować drzwi przesuwne, które w razie konieczności można zamknąć. Warto również postarać się o dobrą wentylację oraz wysokiej jakości okap. Bardziej oryginalnym rozwiązaniem jest zamontowanie szklanych ścian, które można przesuwać po szynach. W takim przypadku kuchnia otwarta na salon nie straci optycznie na przestronności.

Kolejną wadą są dźwięki dochodzące z kuchni. Hałas tylko częściowo można ograniczyć przez zastosowanie drzwi przesuwnych czy ścianek szklanych na szynach. Niestety z tym aspektem trzeba się liczyć decydując się na salon z aneksem czy kuchnią.

Aranżacja kuchni z salonem to również większe wydatki i w tym przypadku ciężko o jakikolwiek kompromis. Meble kuchenne i do salonu muszą ze sobą współgrać stylistycznie.

Salon z aneksem czy z kuchnią posiada wady, jednak nie są one na tyle uciążliwe, aby zrezygnować z tego funkcjonalnego usprawnienia. Największym problemem jest poniesienie dodatkowych kosztów. W przypadku innych wad, należy rozważyć, czy będą stanowiły dla nas problem i postarać się je przynajmniej częściowo wyeliminować.

Rozwiązania do kuchni otwartej na salon

Jak urządzić taką przestrzeń, jak otwarta kuchnia? Nowoczesna kuchnia wymaga nowoczesnych rozwiązań, dlatego musimy liczyć się z kosztami. Z pewnością aneksy kuchenne i kuchnie otwarte na salon wymagają cichego sprzętu AGD, co częściowo chociaż wyeliminuje problem hałasu rozprzestrzeniającego się w salonie. Po wyburzeniu ścian może się również okazać, że nie mamy wystarczająco dużo miejsca na sprzęty i meble kuchenne. Przy pomysłach na to, jak urządzić kuchnię, ależy więc pomyśleć o wyspie kuchennej, która również podniesie koszty całego przedsięwzięcia.

Gdzie szukać projektanta wnętrz?

Jeżeli szukasz sprawdzonego projektanta wnętrz, wypełnij ten formularz. W odpowiedzi dostaniesz ciekawe oferty od sprawdzonych projektantów.

Sprawdź!

Problem może stanowić również nieskrępowany dostęp dla małych dzieci do niebezpiecznych przedmiotów w kuchni. Ten problem można rozwiązać, montując specjalny płotek z drzwiczkami, który jest również bardzo łatwy w demontażu i nie ogranicza przestrzeni. Jest to rozwiązanie czasowe i dobrze sprawdza się w przypadku 2-3 letnich dzieci, które jeszcze nie wiedzą, że niektórych przedmiotów lepiej nie brać do ręki.

Aranżacja kuchni z salonem wymaga również zachowania porządku. Również w tym przypadku w sukurs może przyjść odpowiednie urządzenie kuchni. Wszelkie sprzęty i akcesoria powinny mieć swoje stałe miejsce. Niestety naczynia wypada myć po każdym posiłku, aby siedzący w salonie goście czy domownicy nie przebywali w nieładzie.

Aneks kuchenny z salonem to pomieszczenie, w którym pewne rozwiązania są narzucone. Ograniczeniu ulegają sprzęty i meble. Aneksy kuchenne mogą nie spełnić oczekiwań osób lubiących gotować - ilość blatów roboczych i miejsca potrzebnego na przechowywanie jest siłą rzeczy ograniczona. Oczywiście jeśli pomieszczenie jest duże i przestronne można pozwolić sobie na więcej mebli i sprzętów. Wszystko zależy od tego, ile czasu spędzamy w kuchni i czy gotowanie to jeden z głównych punktów programu dnia.

Projekty kuchni z salonem w bloku

Nowoczesna kuchnia z salonem to nie tylko dobry pomysł do wykorzystania w domach jednorodzinnych ale można z powodzeniem urządzić ją także w bloku. Salon z aneksem kuchennym w bloku może być bardzo wszechstronnym i funkcjonalnym pomieszczeniem.

W bloku każdy metr kwadratowy jest cenny więc pomysł połączenia tych tak ważnych pomieszczeń w jedno wydaje się bardzo dobry. Projekty kuchni z salonem w bloku zakładają zastosowanie umownej granicy pomiędzy salonem a kuchnią w postaci stołu kuchennego przysuniętego krótszym bokiem do ściany, wyspy kuchennej wykonanej na wymiar bądź skomponowanej z mebli dostępnych w polskich sklepach lub barku o odpowiedniej wysokości. Jeśli rozważasz aranżację wnętrza w omawiany sposób, przeczytaj także nasz artykuł: Aneks kuchenny czy osobna kuchnia?

Pomysłów na otwartą kuchnię w bloku nie brakuje w Internecie. Przy umiejętnym gospodarowaniu przestrzenią oraz przy odpowiednich zabiegach dekoratorskich można wyczarować pomieszczenie nie tylko komfortowe i praktyczne, ale również przestronne i kreatywne stylistycznie.

Aneks kuchenny z salonem w bloku wymaga trochę innego podejścia niż w domu jednorodzinnym. Po wyburzeniu ściany zyskujemy większą przestrzeń, więc nie warto ograniczać jej za pomocą drzwi przesuwnych, półścianek czy szklanych ścian na szynach. Jest to dobre rozwiązanie w domach jednorodzinnych, gdzie dysponujemy dużym metrażem do wykorzystania, jednak w bloku nie jest to dobry pomysł.

Salon z aneksem w zależności od potrzeb

Salon z aneksem w bloku nie powinien zostać podzielony przypadkowo. Jeśli mamy rodzinę składającą się z kilku osób, w tym dzieci, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie stołu przysuniętego do ściany, który również będzie pełnił rolę jadalni. Jeśli mieszkamy samotnie lub z partnerem, możemy przemyśleć zakup barku, który będzie równocześnie granicą między kuchnią a salonem oraz kącikiem jadalnym. Jeśli dużo gotujemy, dobrze sprawdzi się wyspa kuchenna, która spełni funkcję dodatkowego blatu roboczego.

Oprócz powyższych kwestii, aranżacja kuchni z salonem w bloku rządzi się tymi samymi prawami, co w domu jednorodzinnym. Ponieważ niezależnie od tego, czy aneks kuchenny z salonem znajdzie swoje miejsce w bloku czy domu, oba pomieszczenia muszą korespondować ze sobą zarówno kolorystycznie, jak i stylistycznie. Jednak w bloku przy małym metrażu warto zdecydować się na jasną kolorystykę. Bardzo dobrze prezentuje się połączenie bieli z odcieniami szarości. Biel optycznie powiększa pomieszczenie, które zyskuje również wrażenie jasności i czystości.

Projekty kuchni z salonem - zrób sam, czyli gdzie szukać inspiracji?

Pomysłowe aranżacje i projekty kuchni z salonem można znaleźć na licznych stronach internetowych. Warto obejrzeć również zdjęcia z realizacji firm projektowych oraz architektów wystroju wnętrz. Inspiracji można szukać również w prasie. Warto zaznajomić się przynajmniej z kilkoma stylami wystroju wnętrz, być może okaże się że znajdzie się taki z którego będziemy czerpać inspiracje.

Alternatywnie projekt kuchni z salonem możemy zamówić w firmie projektowania wnętrz. Wiele firm proponuje różne formy współpracy, również on-line (które są z reguły dużo tańsze). Firma projektowania wnętrz prześle swoje propozycje co do odpowiedniego rozwiązania. Firma zaproponuje ustawienie mebli i innych przedmiotów, przekaże swoje propozycje kolorystyki, materiałów wykończeniowych i mebli. Niektóre firmy oferują również wizualizacje 3D wybranej koncepcji.

Projekt obejmuje także rysunki wykonawcze, zestawienie materiałów i sprzętów, a jeśli to konieczne, również pomiary w domu klienta oraz projekty mebli. Oczywiście w grę wchodzi także nadzór autorski. Ceny takich usług są bardzo różnorodne, ale korzystając z wiedzy specjalistów mamy pewność, że aneks kuchenny z salonem w naszym domu będzie nie tylko estetyczny i dekoracyjny, ale również komfortowy i praktyczny.

Aranżacja kuchni w połączeniu z salonem to przedsięwzięcie, któremu z powodzeniem możemy podołać samodzielnie. Przykładowe aranżacje są dostępne w serwisach tematycznych dotyczących wystroju wnętrz. Możemy czerpać z nich pełnymi garściami, pamiętając, że każde mieszkanie jest inne, a nawet najlepszy projekt wymaga pewnych modyfikacji i adaptacji do konkretnego wnętrza.

Projekty kuchni z salonem - style i aranżacje

Kuchnia czy aneks kuchenny z salonem może zostać urządzony w najrozmaitszy sposób z wykorzystaniem dowolnego stylu. Jeśli salon z aneksem posiada niewielki metraż, dobrze sprawdzi się styl minimalistyczny oraz nowoczesny. Oba style bazują na jasnych barwach, chromowanych dodatkach i ograniczeniu mebli i sprzętów do minimum. Styl nowoczesny i minimalistyczny charakteryzują się umiarem.

Inną propozycją do niewielkich przestrzeni jest styl skandynawski w wersji mini. Biel w połączeniu z różnymi odcieniami jasnego błękitu i proste formy sprawdzą się dobrze w każdym wnętrzu. Urządzają salon z aneksem w stylu skandynawskim nie można jednak zapomnieć o drewnianych elementach - mogą to być krzesła lub wykończenie blatów czy fronty mebli.

Aranżacja kuchni z salonem w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu o dużym metrażu pozwala na większą dowolność. Aneksy kuchenne i kuchnie w domach jednorodzinnych są często urządzane w zgodzie ze stylem rustykalnym, kolonialnym czy japońskim. Style te są z pewnością inspirujące, jadank zakładają stosowanie dużej ilości dodatków, więc sprawdzą się w dużych wnętrzach.

Salon z aneksem może być zaprojektowany również w stylu klasycznym. Jest to styl ponadczasowy, który sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach o różnym metrażu. Biel, beż i ciepłe odcienie brązu lub szarości ścian i podłogi w połączeniu z  prostym wyposażeniem będą prezentowały się elegancko i estetycznie. Projekty kuchni z salonem w stylu klasycznym to jasne i stonowane meble i dodatki.

Aranżacja kuchni z salonem powinna być dostosowana do trybu życia domowników. Jak dużo miejsca będzie zajmowała część kuchenna, zależy od tego, jakie funkcje w naszym domu spełnia. Jeśli nie lubimy gotować, a nasze wizyty w kuchni ograniczają się do parzenia kawy i smażenia jajecznicy, nie warto zużywać na część kuchenną zbyt dużo miejsca. Jednak jeśli mamy dużą rodzinę i w kuchni spędzamy dużo czasu, warto wygospodarować więcej przestrzeni na część kuchenną.

Aranżacje kuchenne powinny również być dostosowane do całości mieszkania. Najważniejsze, aby kuchnie z salonem czy aneksy kuchenne były funkcjonalne i wielozadaniowe. Aspekt stylu wystroju wnętrz odchodzi na dalszy plan. Aranżacja kuchni z salonem to nie lada wyzwanie, jednak korzyści z takiego rozwiązania jest bardzo wiele.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii aranżacje kuchni