Kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim - aranżacja kuchni

Jak urządzić kuchnię w skandynawskim stylu? Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim jest wyjątkowo przyjemna i nie sprawia żadnych trudności. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, by móc zmienić swoją kuchnię w modne pomieszczenie przeznaczone do gotowania, a nawet spożywania posiłków. Nie zapominajmy, że właśnie kuchnia często uznawana jest za serce mieszkania.

Styl skandynawski - kolorystyka

W stylu skandynawskim dominuje jasna kolorystyka. Mile widziane są wszelkie odcienie bieli, zaczynając od śnieżnobiałej, poprzez kość słoniową, a kończąc na delikatnych tonacjach brudnej lub szarej bieli. Dzięki temu nie utożsamiamy skandynawskiego stylu ze sterylną, wręcz szpitalną bielą.

Wśród kolorów, jakie zawiera w sobie styl skandynawski, popularne są również odcienie szarości, zieleni - szczególnie mięty i turkusu. Na pewno kuchnia w stylu skandynawskim będzie się wyróżniać, jeżeli zawrzemy w niej dodatki w kolorze czarnym. Zastosowanie kontrastu może podkreślić nowoczesność urządzonego przez nas wnętrza. Jeżeli zechcemy nieco ocieplić kuchnię, wtedy warto zadbać o meble i dodatki w kolorze naturalnego drewna.

Kuchnia w stylu skandynawskim - meble kuchenne

Wybierając meble kuchenne, które podkreślą styl skandynawski, skupmy się na prostych szafkach, półkach i szufladach w jasnych odcieniach. Mogą to być tradycyjne meble z frezowanymi frontami i klasycznymi uchwytami, jak i również nowoczesne szafki, wyróżniające się laminowanymi lub szklanymi frontami. Zazwyczaj nowoczesna kuchnia w stylu skandynawskim wyróżnia się frontami w kolorze białym.

Pamiętajmy o tym, że blaty niekoniecznie muszą mieścić się w jasnej gamie kolorystycznej. Już wiemy, że styl skandynawski pod żadnym pozorem nie ogranicza się wyłącznie do bieli. Tutaj świetnie sprawdzą się blaty z naturalnego drewna. Podkreślą one przytulny klimat, w którym stawia się na naturalne elementy, tym samym pozbywając się wszelkiej sztuczności.

Styl skandynawski - dodatki

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim odgrywa również bardzo dużą rolę, jeżeli chodzi o dodatki. To właśnie one często nadają konkretny charakter urządzonego przez nas wnętrza. Styl skandynawski jest równoznaczny z zastosowaniem prostych i jednocześnie osobliwych dodatków. Mogą to być relingi nad blatem mebli kuchennych, dekoracyjne żarówki wiszące nad barkiem lub wyspą, a nawet metalowe osłonki na doniczki.

Dekoracyjne pojemniki na kawę, herbatę lub płatki owsiane, drewniane deski do krojenia oraz niezastąpione tablice do pisania kredą. To wszystko powoduje, że kuchnia zyskuje nowoczesny charakter oczywiście z przewagą nordyckiego klimatu. A może zainteresuje cię wystrój innych wnętrz w stylu skandynawskim?

Kuchnia w stylu skandynawskim a układ i wielkość

Mała kuchnia - zastosowanie stylu skandynawskiego

Czy istnieje możliwość, by mała kuchnia została urządzona w styl skandynawskim? Okazuje się, że właśnie projektanci z Półwyspu Skandynawskiego są pionierami w wymyślaniu wielofunkcyjnych mebli. Dzięki temu mała kuchnia nie stanowi dla nich żadnego problemu w trakcie aranżacji i zastosowania stylu skandynawskiego.

Rozkładany stolik, zabudowane meble, a także fronty otwierane na dotyk, to tylko niektóre z wielu pomysłów oferowanych przez producentów. Wśród nich wymienić należy również doskonałą organizację. Pudełeczka, wkładki do szuflad oraz uchwyty na ścianę powodują, że w kuchni można zachować odpowiedni porządek. Jest to bardzo ważne, ponieważ pojawienie się w kuchni chaosu, powoduje iż mała przestrzeń staje się rzeczywiście problematyczna.

Kuchnia w kształcie litery L

Jednym ze sposobów na aranżację kuchni, jest kuchnia w kształcie Litery L. Najczęściej na taki układ decydujemy się w momencie, gdy dysponujemy wąską kuchnią. Dzięki temu możemy zyskać sporo wolnej przestrzeni. Szybko zorientujemy się, że styl skandynawski jest uniwersalny i pasuje do każdego układu kuchni. W wąskich pomieszczeniach lepiej jest jednak zdecydować się na zabudowę szafkami od podłogi, aż po sufit. Wcale nie musi taka aranżacja powodować zbytniego przytłoczenia. Ponieważ wystarczy zdecydować się na lekkie, ale za to funkcjonalne meble kuchenne.

W takim układzie, pomiędzy konkretnymi szafkami i szufladami, może znajdować się wyodrębniony blat, który będzie pełnił rolę niewielkiego stolika. W ten sposób unikamy konieczności pojawienia się w niewielkiej kuchni. A może zainteresuje cię także salon w stylu skandynawskim?

Kuchnia w kształcie litery U

Dysponując znacznie większą kuchnią, możemy zdecydować się na jej umeblowanie w kształcie litery U. Jednak powinniśmy mieć również pewność tego, iż bez problemu będziemy mogli korzystać ze wszystkich blatów, zlewu oraz sprzętów kuchennych. Kuchnia w stylu skandynawskim jest ciekawą propozycją dla takiego układu. Ponieważ pomieszczenie z białymi lub innymi jasnymi meblami będzie wydawać się jeszcze przestronniejsze.

Tak jak już wcześniej wspomniano, kuchnia skandynawska posiada również wiele rozwiązań, przyczyniających się do tego, iż staje się ona jeszcze bardziej ergonomiczna. Zazwyczaj taki układ kuchni powoduje, iż po jednej stronie znajdują się na przykład blaty robocze, natomiast po drugiej wszystkie sprzęty AGD. Możemy z powodzeniem wyznaczyć strefę do przygotowywania posiłków, rozpakowywania zakupów, jak i również strefę gotowania i sprzątania. Tak usystematyzowana biała kuchnia w stylu skandynawskim powoduje, że spędzanie w niej nawet wielu godzin, będzie zaliczać się do czystej przyjemności.

Kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą wspaniale się prezentuje. To najbardziej sprawdzone rozwiązanie, które dobrze się sprawdza w wielu przypadkach.
Kuchnia w stylu skandynawskim - inspiracje, pomysły, sprawdzone rozwiązania

Kuchnia z wyspą a styl skandynawski

Ostatnim wariantem na kuchnię w stylu skandynawskim jest kuchnia z wyspą. To dość popularne rozwiązanie, na które decydujemy się przede wszystkim w nowoczesnych mieszkaniach. Kuchnia z wyspą to opcja warta rozważenia. Jak urządzić takie wnętrze?

Kuchnia skandynawska z wyspą jest także świetnym sposobem na powiększenie małej kuchni. W takiej sytuacji rzeczywiście warto zdecydować się na kuchnię otwartą, która od salonu będzie oddzielona wyspą lub barkiem. W ten sposób zyskujemy dodatkowe blaty. Ciekawym pomysłem mogą okazać się wyspy z podwójnym blatem: wyższym i niższym. Wyższy blat od strony salonu, pełniłby rolę miejsca, przy którym możemy spożywać posiłki. Zwykle przy podwyższonych blatach ustawia się stylowe hokery. Natomiast nad blatem można z powodzeniem zawiesić eleganckie oświetlenie oraz półkę np. na kieliszki, szklanki lub kubki.

Natomiast niższa część wyspy, może pełnić jednocześnie rolę blatu roboczego. Zwykle nie ma problemu z montażem w tym miejscu płyty kuchennej. Dzięki temu można przyrządzać posiłki niemalże na oczach domowników lub zaproszonych gości.

Kuchnia w stylu skandynawskim - podsumowanie

Styl w kuchni zależy od indywidualnych upodobań, a styl skandynawski jest wart rozważenia. Każda biała kuchnia może być uznana za kuchnię w stylu skandynawskim. Jednak należy pamiętać o zachowaniu bardziej nowoczesnego stylu. Ponieważ zbyt wiele tradycyjnych starych dodatków, może doprowadzić do zmiany aranżacji na bardziej rustykalną.

Obecnie nie ma problemu, by zamówić meble kuchenne w stylu skandynawskim. Istnieje wielu producentów, którzy posiadają w swojej ofercie przede wszystkim kolekcje białych mebli kuchennych z dodatkami naturalnego drewna. Wiedząc jak urządzić kuchnię w domu, możemy zacząć eksperymentować. Najlepiej jest zacząć oczywiście od stworzenia nawet prowizorycznego projektu. W ten sposób kuchnia skandynawska będzie przyjemnym i jednocześnie wyjątkowo poukładanym miejscem. W innym przypadku nawet całkowicie biała kuchnia może okazać się nie tylko neutralna, ale wręcz pozostawiona jakiegokolwiek wyrazu i charakteru.

Duży nacisk połóżmy nie tylko na same meble kuchenne, ale również na dodatki i oświetlenie. Już wiemy, że niektóre z nich możemy powiesić lub zamontować bezpośrednio nad blatem, inne na parapecie lub innej ściance.

To właśnie dzięki takim dodatkom nowoczesna kuchnia będzie zawsze modna i funkcjonalna. W końcu chodzi nie tylko jak najlepszy wygląd tego pomieszczenia, ale i również możliwość swobodnego przyrządzania posiłków. Jeżeli jednak nie będziemy wiedzieli jak urządzić kuchnię w domu, wtedy dobrym pomysłem będzie zlecenie wykonania projektu doświadczonemu architektowi.

ikona podziel się Przekaż dalej